חיסון פייזר
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

ועדת המומחים של ה-FDA המליצה לאשר את החיסון לבני 11-5

מומחי הרגולטור הצביעו בעד ההחלטה ברוב של 17 תומכים • בעקבות הההמלצה - ועדת החיסונים של משרד הבריאות תדון היום בנושא • הערכה: מבצע חיסון הילדים בישראל יתחיל רק בעוד כמה שבועות ויתקיים גם בבתי הספר
איתמר מרגלית ומאיה ראכלין
26 באוקטובר 2021
16:21
עודכן ב 08:43

לאחר המלצת הוועדה המייעצת ל-FDA: בנט ובכירי משרד הבריאות יערכו היום (רביעי) דיון בנושא חיסון בני 11-5. 

לקראת חיסון הילדים: הוועדה המייעצת של ה-FDA המליצה הלילהלחסן ילדים בגיל 11-5 בחיסון לקורונה של חברת פייזר. בתום דיון בהשתתפות 18 מומחים, ההצבעה עברה ברוב של 17 תומכים ונמנע אחד - ללא מתנגדים. כעת ההחלטה בנוגע להענקת אישור לשימוש חירום בחיסון נתונה בידי ה-FDA, ולאחר מכן במרכז לבקרת מחלות ומניעת (CDC) - שיחליט כיצד לחלק את החיסונים בקבוצת הגיל הזאת. 

חברי ועדת החיסונים בישראל עודכנו כי היום תתקיים ישיבה בנושא חיסוני הילדים בעקבות החלטת ה-FDA. הממשל האמריקני שלח מראש 28 מליון מנות חיסון לישראל שמיועדים לקבוצת גיל זו. ההערכה היא כי אם יאושר חיסון הילדים ב-FDA, הוא יקבל אישור גם בישראל ותהיה "המלצה" על המהלך. לפי ההערכות, המבצע יתחיל רק בעוד כמה שבועות כאשר יגיעו חיסוני הילדים לארץ. במשרד הבריאות רוצים שהחיסון יינתן גם בבתי הספר מטעמי יעילות ותיבדק ההיתכנות של מהלך כזה.

אתמול מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' נחמן אש, כינס דיון עם מנכ"לי קופות החולים בנושא חיסוני הילדים, כך דווח בחדשות הערב בכאן 11. כאמור, על אף האישור הרשמי שצפוי להתקבל ב-FDA, האישור בישראל ככל הנראה לא יתקבל מיידית, וצפוי יותר מדיון אחד של ועדת החיסונים המייעצת למשרד הבריאות. שם יבחנו המומחים את נתוני היעילות והבטיחות ויגבשו המלצה בעניין המדיניות. בין היתר ידונו המומחים בהאם לאפשר לילדים בני 11-5 לקבל את החיסון, או להמליץ עליו באופן גורף, וכן כיצד תושפע מדיניות התו הירוק עבור ילדים בגילים אלה.

פרופ' אש אמר כי "ההחלטה תתקבל בצורה שקולה ואחראית" והוסיף כי "החיסון הוא הדרך למנוע מחלה מילדים". בפתח הדיון התייחס אש לירידה בתחלואה, הוא ציין שהצפי הוא שהיא תימשך בזכות ההתחסנות, ואמר שצריך להמשיך לעשות מאמצים לעודד את המשך התחסנות.