-
צילום: פלאש 90

פרסום ראשון: הדיון המכריע על חיסון ילדים - יהיה סגור לציבור

רוב חברי הוועדה חשבו שצריך לנהל דיון סגור • בין הנימוקים: לקיים את הדיון באופן אמיתי וכן, כך שיתאפשר למשתתפים להרגיש בנוח לומר כל מה שעולה על דעתם • בכיר במשרד הבריאות: "ההתלהבות מהתרופה של פייזר גדולה מדי"
קטי דור ודקלה אהרן שפרן
08 בנובמבר 2021
09:26
עודכן ב 17:03

פרסום ראשון: הדיון המכריע של ועדת החיסונים והצוות לטיפול במגפות בחיסוני הילדים ביום רביעי יהיה סגור. ההחלטה התקבלה היום (שני) ברוב של חברי הוועדה, לאחר שהם התבקשו להצביע בעד או נגד דיון פתוח לציבור.

במה שונה החיסון לילדים, ולמה חשוב לחסן אותם?

כמחצית מהחברים חשבו שיש לנהל דיון סגור והצבעה סגורה, עוד כרבע חשבו שניתן לקיים דיון סגור אבל הצבעה סגורה. רק כ-10% מהחברים תמכו בדיון והצבעה פתוחים. בין הנימוקים שהועלו: יש לקיים את הדיון באופן אמיתי וכן, כך שיתאפשר למשתתפים להרגיש בנוח לומר כל מה שעולה על דעתם - כדי לתת את ההמלצה הנכונה ביותר למשרד הבריאות.

בכיר במשרד הבריאות: "ההתלהבות מהתרופה של פייזר גדולה מדי"

בכיר במשרד הבריאות אמר לכאן חדשות שההתלהבות מהתרופה של חברת פייזר גדולה מדי - כך פורסם הבוקר בכאן רשת ב. הוא הסביר שאומנם מדובר בכלי חשוב, אך הוא לא יביא בהכרח למיגור המגפה, והדגיש שחשוב לזכור שהחיסון יותר משמעותי מהתרופה. 

בד בבד, הבכיר ציין שהוא מוטרד מאוד מהעלייה במקדם ההדבקה – שהגיע אתמול ל-0.87 – משום שייתכן שהדבר מעיד שהירידה בתחלואה בישראל מיצתה את עצמה, והתחלואה הגיעה לשלב יציב וקבוע. הוא העריך כי הגורמים העיקריים לעלייה במקדם ההדבקה הם ירידה משמעותית בהיקף החיסונים, וחוסר אכיפה של מגבלות התו הירוק במקומות צפופים וסגורים. 

אמש פורסם בחדשות הערב שמשרד הבריאות כבר פנה לפייזר, בבקשה לקבל מידע על התרופה לבחינת רכישתה. על פי הפרסום, הדרג המקצועי באגף הרוקחות במשרד פנה לחברת התרופות בבקשה לקבל כל חומר אפשרי על התרופה החדשה שפיתחה החברה. בכירים במשרד הבריאות מעריכים כי מדובר ב"משנה כללי משחק", אבל לא כזה שמייתר את הצורך בחיסון. זאת משום שהתרופה אינה מונעת את המחלה, אלא כשתאושר, תוכל להשפיע על התחלואה הקשה והתמותה.