מתן חיסון קורונה
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

מבצע חיסון הילדים צפוי להתחיל בעוד כעשרה ימים

מחר יתקיים הדיון המכריע בעניין חיסון בני 11-5 • מספר המתחסנים במנה שלישית חצה את רף ה-4 מיליון • הורוביץ: המשרד בוחן את הסרת התו הירוק בחדרי כושר והגבלת תפוסה במקומות סגורים
קטי דור ונוב ראובני
09 בנובמבר 2021
14:47
עודכן ב 23:09

חיסון ילדים נגד קורונה: ועדת החיסונים והצוות לטיפול במגפות יתכנסו מחר (רביעי) לדיון אחרון ומכריע, וההערכה שהיא שימליצו לחסן ילדים בני 11-5. הישיבה תתקיים בדלתיים סגורות. בחדשות הערב בכאן 11 דווח כי חיסוני הילדים צפויים להגיע ארצה בתוך כמה ימים, וההערכה היא שמבצע החיסונים עצמו יחל בעוד כעשרה ימים.

בתוך כך, משרד הבריאות הודיע כי מספר הישראלים שהתחסנו במנה השלישית של החיסון לקורונה חצה את רף הארבעה מיליון. בבתי החולים מאושפזים 153 חולים במצב קשה. כמעט 90% מהם אינם מחוסנים או מחוסנים בלי תוקף.

שר הבריאות ניצן הורוביץ אמר הערב בתדרוך שקיים לכלי התקשורת כי היציאה מגל התחלואה הרביעי תהיה אחראית ושקולה. "אנחנו לא מכריזים על מסיבת סיום קורונה, ולא שולחים את הציבור לחגוג. לא זורקים מסכות באוויר", אמר שר הבריאות. הוא הוסיף כי המשרד בוחן את הסרת התו הירוק בחדרי כושר והגבלת תפוסה במקומות סגורים.

"אנחנו מתייחסים לדעיכת הגל כסוג של הפוגה" הוא הוסיף. "אנו יוצאים מנקודת הנחה שאחרי הגל הרביעי עלול להגיע עוד גל ועוד גל. לכן אנחנו נערכים להיות מוכנים בכל ההיבטים". לדבריו, אם יהיה עוד וריאנט נעבור גם אותו במינימום פגיעה בחיים ובמקסימום שמירה על בריאות. הוא ציין כי התו הירוק והמסכות עוד ילוו אותנו ותשתית הבדיקות תמשיך לפעול, כך גם הפיקוח בנתב"ג, מרכז השליטה לקרונה (המשל"ט) ומערכות המחשוב שהוקמו. "לא נפרק אותן, נייצר עוד כלים להתמודדות".

מוקדם יותר היום סיכמו ראש הממשלה נפתלי בנט ושר הבריאות הורוביץ על ביטול מגבלות ההתקהלות במקומות פתוחים וביטול התו הירוק במקומות בסיכון נמוך. ההחלטות יובאו היום לאישור קבינט הקורונה במשאל טלפוני בוועדת החוקה של הכנסת, והן צפויות להיכנס לתוקף ביום חמישי הקרוב.

ההחלטות

• יבוטלו כלל מגבלות ההתקהלות במקומות פתוחים
• במקום פתוח ניתן יהיה לקיים אירועי תרבות, ספורט ותפילה עד 1,000 משתתפים ובישיבה, ללא חובת תו ירוק
• במקום סגור ניתן יהיה לקיים אירועי תרבות, ספורט ותפילה עד 100 משתתפים ובישיבה, ללא חובת תו ירוק
• התפוסה המרבית באולמות אירועים במקום סגור תעלה מ-400 ל-600 משתתפים, תחת כללי התו הירוק. גני אירועים יורשו לקיים אירועים בשטח פתוח בלבד, ללא מגבלת תפוסה, תחת כללי התו הירוק
• תבוטל חובת עטיית מסכה בהתקהלות מעל 100 אנשים בשטח פתוח. חובת עטיית מסכה במקום סגור תישאר ללא שינוי

במקביל, סוכם שמשרדי הבריאות, החינוך והתרבות יגבשו בימים הקרובים מתווה הקלות מותאם למערכת החינוך, שייתן מענה גם לקיום אירועי תרבות במסגרת בית הספר.

מתוצאות מחקר שפרסם היום בית החולים בילינסון עולה כי מחוסנים נגד קורונה שהגיעו לבית החולים עם דלקת בשריר הלב סבלו ברובם ממחלה קלה בלבד, וכי היקף הפגיעה בשריר הלב שלהם היה קל מאוד. ברוב המקרים תפקוד הלב היה תקין וכל המטופלים שוחררו לביתם. התלונה השכיחה ביותר הייתה כאבים בחזה. מדובר במחקר חדש, הגדול בעולם מסוגו, שבדק חולים בגילאי 76-17 שלקו בדלקת שריר הלב בבדיקת MRI.

שלשום פורסם כי משרד הבריאות פנה לחברת התרופות פייזר בבקשה לקבל מידע על התרופה בחדשה שלהם נגד קורונה לצורך בחינת רכישתה. בכירים במשרד הבריאות מעריכים כי מדובר ב"משנה כללי משחק", אבל לא כזה שמייתר את הצורך בחיסון. זאת משום שהתרופה אינה מונעת את המחלה, אלא כשתאושר, תוכל להשפיע על התחלואה הקשה והתמותה.

ביום שישי האחרון הודיעה פייזר כי הכדור הניסיוני שפיתחה לטיפול בתסמיני הנגיף, נמצא יעיל ב-89% במניעת הידרדרות המחלה אצל קבוצות בסיכון גבוה. נמצא שהטיפול יכול להוריד את הסיכוי למחלה קשה או למוות. הטיפול מיועד למנוע מהנגיף לשכפל את עצמו. עוד נמצא כי הטיפול כה חזק, עד שהוועדה העצמאית שעוקבת אחר הניסויים המליצה על הפסקת הטיפול מוקדם יותר.