חיסון קורונה
צילום: יונתן זינדל, פלאש90

נשקל: הגדלת הפער בין מנות החיסון לילדים לשלושה חודשים

בוועדת החיסונים ידנו בשינוי, שאמור להגדיל את רמת הנוגדנים לנגיף ולעכב את דעיכת החיסון • ממונה הקורונה זרקא בריאיון לחדשות הערב: בחלק מהמדינות היה עיכוב בחיסון, וראו תוצאות חיוביות. אני עוד לא יודע לומר אם זה תקף לגבי ילדים
קטי דור וגילי כהן
11 בנובמבר 2021
07:22
עודכן ב 20:48

ועדת החיסונים אישרה את חיסוני הילדים בישראל, אבל אחת האפשרויות שעלו לדיון היא הגדלת הפער בין המנות לילדים – כך פורסם היום (חמישי) בחדשות הערב בכאן 11. לפי ההצעה, שתדון בוועדה בשבוע הבא, בין המנה הראשונה לשנייה יעברו שלושה חודשים במקום שלושה שבועות. מה שיאפשר את הגדלת כמות הנוגדנים ואולי יעניק מוגנות ארוכה יותר, יחד עם דחיית דעיכת החיסון.

לפי הפרוטוקול של חברת פייזר, הפער בין מנות החיסון הוא שלושה שבועות. עם זאת, בבריטניה חיסנו מיליוני בני אדם במנה הראשונה ורק אחרי שלושה חודשים הם קיבלו את הזריקה הנוספת. זאת במטרה לתת מוגנות מסוימת ליותר אנשים מלהגיע להגנה מקסימלית לפחות אנשים. כך התגלה כי כשמרווחים בין המנות הנוגדנים עולים פי שלושה.

יו"ר איגוד רופאי הילדים, פרופסור צחי גרוסמן, החבר בוועדת החיסונים אמר לכאן חדשות: "לאור העדויות המחקריות על רמת נוגדנים גבוהה יותר שמושגת במרווח ארוך יותר לעומת הסטנדרטי, יש מקום לדון במרווח ארוך יותר, והדיון שלנו יתקיים בקרוב".

ממונה הקורונה, הפרופסור סלמאן זרקא, התייחס לפרסום בריאיון לחדשות הערב, ואמר: "בחלק ממדינות העולם היה עיכוב בהגעת החיסונים ונוצר מצב שהמנה השנייה ניתנה לאחר שלושה חודשים - והתגובות היו טובות. אני עוד לא יודע לומר אם זה נכון לגבי ילדים, נחכה גם להחלטה בנושא הזה". 

פרופסור זרקא עודד הורים לחסן את ילדיהם והוסיף: "בסוף הגל השלישי למדנו שתמיד יכול להגיע עוד גל - העולם אדום. יכול להיות שהורים פחות לחוצים לחסן עכשיו מפני שהתחלואה נמוכה. מכיוון שאף אחד לא יודע מתי יגיע הגל החמישי - חשוב שנגן על הילדים". 

ראש הממשלה, נפתלי בנט, קרא היום להורים לילדים בני 11-5 לחסן את ילדיהם נגד קורונה. בהתייחסות ראשונה מאז אישר צוות המומחים אתמול לחסן ילדים אמר בנט: "אין שום סיבה להשאיר את הילדים שלנו חסרי הגנה. אין שום סיבה שילד יידבק וידביק אחרים כשכל החיים עוד לפניו. חסנו את ילדיכם, שמרו עליהם, תנו להם את אותה שכבת הגנה שיש לכם". הוא אמר את הדברים בהערכת המצב של התרגיל הלאומי "אומגה" המדמה התפרצות של גל קורונה נוסף.

מנכ"ל משרד הבריאות הפרופסור נחמן אש, התייחס הבוקר להמלצת פורום המומחים לאשר חיסון ילדים בני 5 עד 11 מפני נגיף קורונה. מנכ"ל משרד הבריאות אמר בריאיון לאילאיל שחר בכאן רשת ב כי "ההורים יכולים להיות בטוחים שהחיסון הוא בטוח, ולכן ההמלצה היא לחסן את הילדים ברגע שיהיה אפשר". 

האזינו לריאיון עם מנכ"ל משרד הבריאות בכאן רשת ב

פרופסור אש הוסיף שבמשרד ממתינים לחיסונים, שאמורים להתקבל בימים הקרובים, והוא העריך שתוך עשרה ימים עד שבועיים יחל מבצע החיסונים. "המבצע העיקרי יהיה בקופות החולים, אבל האפשרות לחסן בבתי הספר קיימת".

המלצת הפורום התקבלה אמש ברוב מוחץ: 73 מחברי הפורום תמכו באישור החיסון ורק שניים התנגדו. רוב גדול תמך גם בחיסון ילדים שהחלימו מן הנגיף. אם ההחלטה תאושר גם על ידי פרופסור אש, מבצע החיסונים בילדים צפוי להתחיל בישראל כבר ב-20 בנובמבר, בעוד תשעה ימים.

כעת יצטרכו ההורים לקבל את ההחלטה, כל אחד ואחת עבור ילדיו. קרוב ל-70 אמנם ממליצים על החיסון, אבל בקרב הורים נשמעים חששות. ההחלטה שיקבל מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש תצטרך להיות מלווה בהרבה הסברה והקשבה לסימני השאלה.