מתוך הכתבה

השקל החרדי שווה יותר: איך אפשר לערוך קניות לבית בחצי מחיר?

פרויקט "סוד הפרנסה החרדית" מנסה לפצח איך מצליחה משפחה חרדית, ברוכת ילדים, לצלוח את יוקר המחייה למרות הכנסה ממוצעת נמוכה יחסית. בביקור במרכול שנפתח בגינה הציבורית, אפשר למצוא את אותם המוצרים כמו בכל סופר, רק שהמחירים שלהם זולים בעשרות אחוזים
עקיבא ווייס וליאל קייזר
24 בנובמבר 2021
23:39
עודכן ב 22:58

"כל שכונה מאוגדים ועושים כאילו את ההזמנה ביחד. המחירים הנמוכים - בגלל שיש התאגדות". במשפחה חרדית ממוצעת יש חמש נפשות והיא מכניסה כ-13 אלף שקלים בחודש. במשפחה יהודית לא חרדית יש שלוש נפשות בממוצע והיא מרוויחה כ-18 אלף שקלים בחודש. אז איך משפחה חרדית, שמכניסה פחות כסף עם יותר ילדים מצליחה לסגור את החודש?

פרק 1: איך אפשר לערוך קניות לבית בחצי מחיר?

"זה לא תרומות, זה לא סבסוד, זה קנייה נכונה, תכנון נכון של המערך הלוגיסטי", מסביר יוחאי קוסובר, שהקים את חברת "משנת יוסף" שמקיימת את המכירות בכל שכונה חרדית. אז איך זה עובד? אלעד ויסמן, מנהל הרכש והשיווק בחברה מסביר: "מיום חמישי בערב ועד ראשון בערב אפשר לבצע הזמנות ואז המערכת נסגרת. הקניות מתרכזות ליומיים בשבוע". 

קוסובר הוסיף: "אין חווית קנייה, יש חוויה חברתית. ראיתי את כל הנשים יורדות עם הילדים בעגלות, יורדות שעה לפני התחנה, מקשקשות, אוספות את הסחורה. במקום לרדת לגינה, הן יורדות לפעילות חברתית".

פרק 2: איך שורדים את יוקר המחיה עם 11 ילדים?

שיטה נוספת היא סופרמרקט - בלי הסופרמרקט. אבי פולישוק, אחראי קבוצת מזמינים בחברה מביא את המצרכים לגינה הציבורית. "הרעיון שעומד מאחורי המפעל הזה זה בעצם הכשרות, דבר ראשון. מוצרי יסוד, בלי מותרות. ההורים יכולים לעשות הזמנה מהבית שבוע קודם ואז לשלוח את הילד. החיסכון פה הוא גדול מאוד ובנוסף זה גם קרוב לבית", אמר פולישוק. ההבדל במחירים - כ-20% לסל קנייה. 

בשורה התחתונה - האם השיטה ממולצת למשפחה החילונית? לוי, אב לשישה ילדים, חושב שזה לא יעבוד בתל אביב: "אין להם סבלנות בשביל הדברים האלה, אצלם יש חוויית קנייה".