פרדי בן שטרית בעדותו אתמול
צילום: פלאש90

השר בר לב ליועמ"ש: לבדוק מחדש את פרשת הסרסור בסוהרות

למרות עדות מפקד כלא גלבוע - ועדת הבדיקה לבריחת המחבלים הודיעה כי לא תעסוק בנושא. כשנשאל בוועדה אם עשה משהו כדי לטפל בנושא, ענה גונדר משנה בן שטרית: "קיימתי שיחות עם המפקדים; לא התכוונתי לתת הצהרה בומבסטית"
משה שטיינמץ
25 בנובמבר 2021
12:18
עודכן ב 14:19

פרשת הסרסור בסוהרות | בעקבות עדות מפקד כלא גלבוע, גונדר משנה פרדי בן שטרית, השר לביטחון הפנים עמר בר לב פנה היום ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, בבקשה לבחון את האפשרות לערוך בחינה מחודשת של ממצאי חקירת פרשת הסרסור בסוהרות והחלטת הפרקליטות בנושא. "הדברים המתוארים בעדותו של גונדר משנה פרדי בן-שטרית, שבוצעו לכאורה בסוהרות בשירות חובה, מעלות קבס ומזעזעות", כתב בר לב.

בוועדה לבדיקת בריחת המחבלים הודיעו היום כי למרות העדות של בן שטרית - הוועדה לא תעסוק בנושא. לאור זאת, פנה השר בר לב למנדלבליט, והוסיף כי בשיחה שקיים עם מפכ״ל המשטרה, רב-ניצב שבתאי, עודכן שבמשטרה בוחנים את העדות.

לפני החלטת הוועדה כי לא תעסוק בנושא, שאלו חבריה את מפקד כלא גלבוע, שהעיד גם היום, אלו פעולות עשה בעניין. בן שטרית סיפר שקיים שיחות עם מפקדים, אך הוסיף: "לא התכוונתי לתת שם הצהרה בומבסטית". כשנשאל אם הזכיר באותן השיחות אירוע ספציפי שקרה בכלא הוא השיב כי "לא רציתי ליצור פחד או חשש בקרב סוהרות". 

מפקד כלא גלבוע: "סומנתי על ידי נציבת שב"ס"

בן שטרית פתח את עדותו אתמול ואמר: "סומנתי על ידי נציבת שב"ס כאחראי לאירוע, כזה שכשל. היא פנתה לשר לביטחון הפנים בבקשה להדיח אותי עוד טרם בדקו את נסיבות האירוע. אני אבא לילדים. התחושות קשות". לגבי ספירת הלילה שנערכת כל חצי שעה טען: "שעה וחצי אחרי שברחו האסירים הסוהרת דיווחה שהיא רואה אותם בתא. הסתכלתי עליה בהלם מוחלט".

 לפני שבועיים נפתחו דיוני הוועדה עם עדותו של גונדר חזי מרקוביץ', ראש אגף תכנון ולוגיסטיקה בשירות בתי הסוהר. מרקוביץ' אמר כי "העולם הטכנולוגי אצלנו (בשב"ס) בפער עצום, תיקי האסירים שלנו מנוהלים על דפי נייר. כשאסיר יוצא מבית הסוהר יוצא אחריו רכב עם ארגזים של קלסרי נייר. אנחנו בפער עצום בנושא הטכנולוגי מול צה"ל ומול המשטרה".

חברי הוועדה ממשיכים לאסוף חומרים מהשב"כ, המשטרה, צה"ל והמשרד לביטחון הפנים. בראשות הוועדה עומד השופט בדימוס מנחם פינקלשטיין, לצידו פרופ' אפרת שהם, חוקרת את שירות בתי הסוהר שנים רבות ואריק ברבינג, שכיהן כראש אגף לשעבר בשירות הביטחון הכללי.

הצצה לאגף השמור | האזינו להסכת עוד יום עם גילי כהן

לפני כחודשיים, בראש השנה, שישה אסירים ביטחוניים, בהם מפקד גדודי חללי אל אקצא לשעבר זכריא זביידי, ברחו מכלא גלבוע שבצפון. שלושה מהאסירים שברחו הוגדרו בסיכון גבוה לבריחה. כוחות הביטחון ניהלו אחריהם מרדף במשך כשבועיים, עד שכולם נתפסו.