תושבים עוטי מסכות בדרום אפריקה
צילום: אי-פי

ארגון הבריאות העולמי: הזן החדש ייקרא "אומיקרון"

שליח ארגון הבריאות העולמי לנושאי קורונה הביע דאגה מהזן החדש, אך סייג: "לא יודעים הכול בוודאות" • יועץ נשיא דרום אפריקה לחיסונים בריאיון לכאן רשת ב: "מי שמחוסן בפייזר ימוגן ממחלה קשה" • מקרה ראשון של הזן החדש התגלה באירופה • שר הבריאות הדרום אפריקני: "המקרים בישראל ובבלגיה מוכיחים - זהו מצב חירום בינלאומי" • ירידות שערים חדות בשווקים בעקבות הגילוי
בן יניב
26 בנובמבר 2021
12:54
עודכן ב 23:12

כניסת הווריאנט החדש:  ארגון הבריאות העולמי העניק הערב (שישי) לזן החדש את האות היוונית "אומיקרון" והגדיר אותו "מעורר דאגה", בדומה להגדרה שניתנה לזן הדלתא בראשיתו. דוויד נבארו, שליח ארגון הבריאות העולמי לנושא קורונה, הביע דאגה מהווריאנט החדש: "מה שצריך להדאיג אותנו אלו שלושה שינויים - האם הנגיף נהיה עוצמתי יותר, מדבק יותר ובעל עמידות גבוהה יותר אל מול החיסונים? נראה שהזן הזה עונה על כל השלושה. אנחנו פשוט לא יודעים עדיין הכול בוודאות".

נבארו המשיך ואמר: "אני מבין למה השווקים מודאגים. זאת מכיוון שהשיקום הכלכלי שראינו בחודשים האחרונים היה מדהים. אבל זה התבסס על כך שהעולם ימשיך להקדים את הנגיף. נראה שבימים האחרונים הנגיף שב ומתגנב אלינו". דרום אפריקה דיווחה היום על זינוק של 258% במספר הנדבקים לעומת שבוע שעבר, 9.1% מהבדיקות במדינה - חיוביות. רק 23% מאוכלוסיית המדינה מחוסנת בשתי מנות.

במדינה מנסים למזער את הנזק הכלכלי והתדמיתי שנגרם לה, נוכח ביטולי הטיסות ואיסורי הכניסה לאזרחיה ברחבי העולם. שר הבריאות הדרום אפריקני אמר במסיבת עיתונאים: "מקרי ההידבקות בזן שנמצאו בישראל ובבלגיה מוכיחים - זהו מצב חירום בין-לאומי. עלינו לעבוד ביחד ולא להאשים אחד את השני". למרות ההפצרות מצד דרום אפריקה, מדינות האיחוד האירופי הודיעו על הפסקת הטיסות ממדינות אפריקה הדרומית ואליהן. גם ארצות הברית תגביל את נסיעת אזרחיה לדרום אפריקה ושבע מדינות נוספות.

יועץ לנשיא דרא"פ: "מי שמחוסן בפייזר ימוגן ממחלה קשה"

פרופ' ברי שוב, יועץ נשיא דרום אפריקה לחיסוני קורונה וראש המכון הלאומי למחלות מדבקות במדינה לשעבר, אומר היום כי הוא מעריך שהמחוסנים בחיסון של פייזר לא יחלו במחלה קשה, גם אם יידבקו בזן החדש. בראיון לליאת רגב בתוכנית "בחצי היום השישי" בכאן רשת ב אמר פרופ' שוב כי עם זאת, לא ניתן לדעת בוודאות אם אדם שחוסן יחלה באופן קל.

האזינו לדבריו של ד"ר ברי שוב בכאן רשת ב 

פרופ' שוב סיפר על הווריאנט החדש ואמר כי בדרום אפריקה חוששים שהוא יותר מדבק, עובר יותר בקלות, ועמיד אולי בפני חיסונים. "מעולם לא הכרנו דבר כזה בשום ווריאנט", סיפר על ההבדל בינו ובין שאר הווריאנטים. "זה ווריאנט מסוג חדש לגמרי עם אבולוציה משלו, נפרד לגמרי מכל הווריאנטים האחרים". 

עוד סיפר: "מה שמדאיג אותנו זה שיש לו הרבה יותר מוטציות מווריאנטים קודמים, יש לו יותר מ-30 מוטציות. הדבר המדאיג הוא שהן נמצאות בחלבון הספייק שעל פני התא, ולכן אנו חוששים שהוא יותר מדבק". בהמשך הביע התנגדות למהלך של ישראל למנוע מאנשים ממדינות דרום אפריקה להיכנס למדינה: "אני לא מסכים עם זה, הגבלת אנשים לא תעצור את כניסת הווריאנט". 

מקרה ראשון של הזן החדש התגלה באירופה

מקרה ראשון באירופה של הגרסה החדשה של קורונה זוהה בבלגיה, באישה צעירה ולא מחוסנת שפיתחה תסמינים קלים דמויי שפעת 11 ימים לאחר שנסעה למצרים דרך טורקיה. האישה לא דיווחה על כל קשר עם דרום אפריקה או מדינות אחרות בדרום אפריקה. אף אחד מבני משפחתה לא פיתח תסמינים. נאמר כי היא מחזיקה בעומס ויראלי גבוה בזמן האבחון.

בד בבד, שווקי המניות צנחו עם פתיחת יום המסחר בוול-סטריט, בעקבות גילוי הזן של נגיף הקורונה, שמחדש את החששות מפני התעצמות המגפה העולמית. מדד הדאו ג'ונס ירד ב-800 נקודות, או כ-2.2%, לפי נתוני השוק בזמן אמת מ-CNBC. מדד "S&P 500" ירד ב-1.4%, והנאסד"ק ירד בכמעט 1%.

באירופה, מניות האנרגיה הובילו את השווקים למטה. מדד "Stoxx Europe 600" ירד ב-2.5%. מדד ה-"FTSE 100" בבריטניה ירד ב-2.7%, בעוד שגם מדדי המניות הגדולים בצרפת, ספרד ואיטליה ירדו ביותר מ-3%. באסיה, ה-"Nikkei 2225" ביפן נסגר בירידות של 2.5% ומדד "האנג סג" בהונג קונג נסגר בירידה של 2.7%.

בתוך כך, גילוי הזן החדש מעורר חשש ברחבי העולם. למרות שמדינות רבות מיהרו להודיע על הפסקת הטיסות מאפריקה הדרומית, בארגון הבריאות העולמי לא סבורים שהצעד נחוץ כרגע. "בנקודה זאת, הארגון מזהיר מיישום הגבלות נסיעה. מומלץ כי המדינות תמשכנה ליישם גישה מבוססת סיכון ומדע באימוץ הגבלות נסיעה", אמר דובר ארגון הבריאות הבינלאומי, כריסטיאן לינדרמאייר.