-
צילום: אי-פי

אירופה נדבקת: זן האומיקרון בבריטניה, גרמניה וצ'כיה

ביידן: אין הרבה ידע על הזן החדש, ננהג בזהירות • האיחוד האירופי, ארה"ב ומדינות נוספות סוגרות את שעריהן לתיירים מדרום יבשת אפריקה • דרום אפריקה: אנו נענשים בגלל היכולת שלנו לזהות במהירות זנים חדשים של הקורונה
מאיה ראכלין
27 בנובמבר 2021
08:03
עודכן ב 16:04

בבריטניה, בגרמניה ובצ'כיה אותרו היום (שבת) נדבקים ראשונים בזן האומיקרון. בגרמניה מדובר בתייר שחזר מדרום אפריקה ואובחן אתמול. עד כה הווריאנט החדש אותר בדרום אפריקה, בוסטואנה, הונג קונג, בלגיה, גרמניה וישראל. צ'כיה הודיעה שהיא בודקת אם אדם ששב מנמיביה נדבק בזן החדש. 

נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן, אמר הלילה כי הוא אינו מודאג לנוכח הירידות בשוקי ההון בעקבות גילוי הזן "אומיקרון". לדבריו, ממשלו אינו בוחן החלטות חדשות באשר לחיסונים מפני קורונה. "אנחנו לא יודעים הרבה על הזן החדש, חוץ מהיותו מעורר דאגה רבה", אמר ביידן והוסיף: "החלטתי שננהג בזהירות".

הבהלה מווריאנט הקורונה הלא מוכר מורגשת כבר בשטח. מדינות האיחוד האירופי, ארצות הברית, אוסטרליה, ברזיל, קנדה בריטניה ומדינות נוספות הודיעו על סגירת שעריהן לאזרחים זרים ממדינות בדרום יבשת אפריקה. 

בדרום אפריקה טענו שהם נענשים בשל יכולתם המדעית לזהות במהירות זנים חדשים של הקורונה. בהודעה שפרסם המשרד ליחסים בין-לאומיים ושיתוף פעולה נכתב "יש לתת ציון לשבח על מדע מצוין, ולא להעניש. שר החוץ במדינה, נאלדי פנדור הביע דאגה מהנזק שיגרמו ההגבלות החדשות על ארצו לתיירות ולעסקים.

מושלת מדינת ניו יורק, קטי הוקול, הכריזה על מצב חירום שנגרם מאסון, ברקע העלייה החדה במספר הנדבקים ובמספרם של החולים המאושפזים בבתי החולים. הצו, שיכנס לתוקפו ב-3 בדצמבר, יאפשר למחלקת הבריאות בניו יורק לדחות ביצוע של הליכים רפואיים לא דחופים בבתי חולים, ויקל על רכישת ציוד רפואי במהירות. 

בהולנד מסרו הרשויות כי איתרו עשרות מקרי הידבקות בקרב נוסעים שבאו למדינה מדרום אפריקה. הנדבקים, שבאו בשתי טיסות שנחתו בנמל התעופה "סחיפול", בודדו בנמל משאר הנוסעים, טרם ברור אם מתוכם גם נדבקים בזן האומיקרון. בפריז הכריזו על החזרת חובת עטיית המסכות במקומות ציבוריים. 

את השם לזן החדש העניק אתמול ארגון הבריאות העולמי בהתבסס על אות יוונית והגדיר אותו "מעורר דאגה", בדומה להגדרה שניתנה לזן הדלתא בראשיתו. דוויד נבארו, שליח ארגון הבריאות העולמי לנושא קורונה, הביע חשש ואמר: "מה שצריך להדאיג אותנו אלו שלושה שינויים - האם הנגיף נהיה עוצמתי יותר, מדבק יותר ובעל עמידות גבוהה יותר אל מול החיסונים? נראה שהזן הזה עונה על כל השלושה. אנחנו פשוט לא יודעים עדיין הכול בוודאות".

נבארו המשיך ואמר: "אני מבין למה השווקים מודאגים. זאת מכיוון שהשיקום הכלכלי שראינו בחודשים האחרונים היה מדהים. אבל זה התבסס על כך שהעולם ימשיך להקדים את הנגיף. נראה שבימים האחרונים הנגיף שב ומתגנב אלינו". דרום אפריקה דיווחה אתמול על זינוק של 258% במספר הנדבקים לעומת שבוע שעבר, 9.1% מהבדיקות במדינה - חיוביות. רק 23% מאוכלוסיית המדינה מחוסנת בשתי מנות.

במדינה מנסים למזער את הנזק הכלכלי והתדמיתי שנגרם לה, נוכח ביטולי הטיסות ואיסורי הכניסה לאזרחיה ברחבי העולם. שר הבריאות הדרום אפריקני אמר במסיבת עיתונאים: "מקרי ההידבקות בזן שנמצאו בישראל ובבלגיה מוכיחים - זהו מצב חירום בינלאומי. עלינו לעבוד ביחד ולא להאשים האחד את השני".