אילוסטרציה
צילום: גטי אימג'ס

רופא נוסף נדבק מהקרדיולוג שנחשד שחלה בזן האומיקרון

כעת יש חשד כי נדבק אף הוא באומיקרון • שני הרופאים מחוסנים בשלוש מנות של חיסון פייזר • בישראל מעודדים מדברי מנכ"ל פייזר אך טוענים – מוקדם לדעת מה רמת יעילות החיסון • מאומתת מסרה מידע שגוי בחקירה האפידמיולוגית – עשרות הוכנסו לבידוד שווא
קטי דור
29 בנובמבר 2021
18:49
עודכן ב 20:16

פרסום ראשון: רופא קרדיולוג כבן 70, נדבק מהקרדיולוג המאומת ממהמרכז הרפואי שיבא בתל השומר, שיש חשד כי הוא נשא של זן האומיקרון. כעת יש חשד כי גם הרופא שנדבק נושא את הווריאנט החדש. שני הרופאים מחוסנים בשלוש מנות של חיסון פייזר.


מוקדם יותר אמרו בבית החולים שיבא כי רופא שחזר לפני כמה ימים מכינוס רפואי בלונדון נמצא מאומת לקורונה ויש חשד שמדובר בזן אומיקרון. נמסר כי הרופא מחוסן בשלוש מנות וכי מצבו קל ומשתפר. נעשתה חקירה אפידמיולוגית ונבדקים כל מי שבאו במגע עם הרופא.

בימים שלאחר הנחיתה ועד שחש תסמינים ונבדק, הספיק הקרדיולוג לבצע שבעה צנתורים במרכז הרפואי שיבא ולבקר בשני כנסים נוספים של קרדיולוגים בארץ. כל באי הכנס הראשון שהתקיים בתל השומר ביום חמישי נבדקו, אולם טרם התקבלו תוצאות הבדיקות. הקרדיולוג הנוסף נסע עם החולה במכונית לכנס ביום שישי האחרון ועל פי החשד נדבק ממנו בזמן הנסיעה.

בישראל מעודדים מדברי מנכ"ל פייזר אלברט בורלא לפיו החיסון בשלוש מנות יעיל נגד הזן החדש. אך טוענים כי מוקדם עוד לדעת את היעילות המוכחת של החיסון לווריאנט. רה"מ בנט העריך שייקח עוד עשרה ימים עד שבועיים להבין את תמונת המצב. הערב צפויה להתקיים הערכת מצב נוספת של בנט ובכירי משרד הבריאות על תמונת נתוני התחלואה בדגש על הזן החדש.


המאבק נגד התפשטות האומיקרון

המאומתת הראשונה בווריאנט אומיקרון בישראל, עובדת זרה שהגיעה ארצה ממלוואי, מסרה, ככל הנראה בטעות, פרטים לא מדויקים לגבי מועד נסיעתה באוטובוס מתל אביב לאילת. עקב כך, הנוסעים הלא נכונים נחקרו ונשלחו לבידוד. כעת מנסים במפקדת אלון לאתר את הנוסעים הנכונים כדי לחקור ולערוך להם בדיקות.

לפי גורמים המעורים בפרטים, העובדת הזרה היתה לחוצה ומבוהלת בחקירתה הראשונית, והתאריך שבו ציינה שנסעה מתל אביב לאילת היה שגוי. כתוצאה מכך - נחקרו כ-40 נוסעים שכלל לא נסעו עמה באוטובוס, והנוסעים שכן נמצאים בסיכון טרם נחקרו. הדבר התגלה בעקבות חקירה נוספת שנעשתה לאישה. לאחר שבמפקדת אלון זיהו שהפרטים מהחקירה הראשונית לא מסתדרים. כעת מתחדש החשש שהיא הדביקה את מי מהנוסעים שהיו עמה על האוטובוס ונעשים מאמצים לאתרם.

מוקדם יותר היום אמרה ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, ד"ר שרון אלרעי-פרייס, כי מצבן של שתי המאומתות בזן החדש קל. לדבריה, הן מחוסנות והדבר תואם את הדיווחים מדרום אפריקה שלפיהם מחוסנים מוגנים יותר מפני האומיקרון. "אלה נתונים מעודדים אבל צריך לזכור שאוכלוסייה נרחבת בישראל עדיין אינה מחוסנת", אמרה אלרעי-פרייס לאסתי פרז בן עמי בכאן רשת ב. היא ציינה כי בשלב זה עדיין אין די נתונים על הנגיף החדש אך העבר מלמד שאסור להיות שאננים.

האזינו לריאיון המלא עם ד"ר אלרעי-פרייס בכאן רשת ב

על פי נתוני משרד הבריאות נבדקים עוד 15 מקרים של חשד להידבקות בזן החדש. בעשרת הימים האחרונים נכנסו לישראל כ-1,900 נוסעים ממדינות אדומות. אדם שהגיע אתמול מאדיס אבבה והיה אמור להישלח למלונית בידוד, הצליח לברוח והדבר דווח למשטרה.