חיסון קורונה
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

התפרצות הזן החדש: מקרה ראשון של אומיקרון אותר בארה"ב

ארגון הבריאות העולמי: "לא יהיה צורך בפיתוח חיסון חדש מפני הזן החדש". הארגון מעריך שיהיה צורך רק בהתאמות נקודתיות
מאיה ראכלין
01 בדצמבר 2021
09:16
עודכן ב 20:51

התפרצות הזן אומיקרון: מקרה ראשון של נדבק בזן החדש אותר היום (רביעי) אותר בארצות הברית, בקליפורניה. 

גורם רשמי בארגון הבריאות העולמי אמר היום כי לא יהיה צורך בפיתוח חיסון חדש למאבק בזן אומיקרון, וכי די בהתאמות לחיסונים הקיימים. לדברי אותו גורם, אין ריאיות שבידן להצביע על ירידה ביעילות החיסונים הקיימים מול הזן חדש.

עם זאת, מקצת המוטציות שעבר הזן עלולות להעיד על יכולת הדבקה גבוהה יותר. אין סיבה להניח כי תקופת הדגירה ארוכה יותר משל כל זן אחר. עד כה 24 מדינות דיווחו על המצאות הזן. מידע מקדים מעיד כי בדיקות ה-PCR לא הושפעו בצורה משמעותי מהזן.

השרה אלהרר: מתנגדת להחלת חובת חיסון

על רקע אינדיקציות ראשוניות שמחוסנים לקורונה באופן מלא מוגנים ברמה גבוהה מפני וריאינט האומיקרון, וכי הם יפתחו מחלה קלה יותר - במידה ואלה ימצאו נכונות, שרת האנרגיה קארין אלהרר אמרה הבוקר לכאן רשת ב כי היא מתנגדת לחובת חיסון. על ההחלטה שהנהיגו באוסטריה לחייב אנשים להתחסן, וההחלטה להנהיג קנסות ללא מחוסנים מעל גיל 60 ביוון, אמרה השרה: "אני לא מאמינה בחיסונים בכוח, אני פשוט חושבת שזה לא יעבוד. לא רואה איך אפשר לחייב אדם להזריק חומר לגופו. אני גם מגנה התנהלות אלימה של מתנגדי חיסונים, אפשר להתנגד אך לא להיות אלים ולעומתי. קוראת לכל מי שיכול ללכת להתחסן".

האזינו לריאיון עם השרה קארין אלהרר

בריאיון לאילאיל שחר, בתוכנית הבוקר הזה, אמרה השרה על הימנעותה בהצבעה על איכוני שב"כ כי "עמדתי היייתה להתנגד. זה כלי נוראי, לא מתאים לעניין אזרחי. מצד שני אמרו לנו שהמצב יכול להיות קטסטרופלי וכולנו נצטער. ביקשו מאיתנו לתת גרייס קצר ולאשר לתקופה קצרה. האישור הוא עד יום חמישי ב-12 בלילה ולאחר מכן יהיה דיון נוסף".

שירות עקוב אחרי | עוד יום

ח"כ גילה גמליאל התראיינה גם היא לכאן רשת ב ואמרה על ההצבעה הצפויה על איכוני שב"כ כי "האבסורד הוא שרבים מהממשלה הזו התנגדו למהלך של הממשלה הקודמת ואמרו 'קץ הדמוקרטיה, ניסיון לשמר שלטון'. הם שיקרו לציבור לטובת אינטרסים פוליטיים - והיום מבצעים מהלכים שהתנגדו להם. זה מראה את הבלוף של התעמולה. השאלה אם הקואליציה תתמוך בחוק".

האזינו לריאיון עם ח"כ גילה גמליאל

קודם לכן הלילה, ועדת מומחים המייעצים למנהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) המליצו לאשר את השימוש בגלולה שפיתחה יצרנית התרופות "מרק" לטיפול בנגיף קורונה. ההמלצה התקבלה ברוב של 13 תומכים לעומת עשרה מתנגדים, בין היתר משום שהתרופה, ששמה Molnupiravir, הוכחה כמפחיתה במידה מתונה את הסיכון לאשפוז ולתמותה ונוכח סיכון פוטנציאלי לעובר בקרב נשים בהיריון.

על יעילות התרופה אמרה מנהלת היחידה למחלות זיהומיות בביה"ח הלל יפה, ד"ר מיכל שטיין, בריאיון לכאן רשת ב כי: "כעת חוזרים אחורה מההבטחה הגדולה של התרופה הזו, ליעילות של 30% והסתייגות נוספת שעלתה היא שהיא עלולה ליצור מוטנטים. התרופה עדיין לא אושרה, מחכים לתרופה השנייה שעל פי המחקרים הקליניים יעילה יותר", ציינה.

האזינו לריאיון עם ד"ר מיכל שטיין

ד"ר שטיין, המשמשת גם כיו״ר החוג למחלות זיהומיות בילדים, התייחסה לחיסוני ילדים וציינה כי "אתמול התפרסם מחקר של האיחוד האירופי, שכלל מאות אלפי ילדים ממדינות האיחוד, שהראה ש-84% האישפוזים מקורונה הם ילדים ללא מחלות רקע. קוראת להורים לחסן את ילדיהם".

על יעילות החיסון בכלל אמרה ד"ר שטיין לאילאיל שחר כי "יש אינדקציה שמתן בוסטר משפר את היכולת של מערכת החיסון נגד וריאנטים בכלל. רוב הסיכון בארץ הוא מדלתא ולא מאומיקרון ולכן חשוב לחזק את ההגנה נגדו".

ראש שירותי בריאות הציבור לשעבר, פרופ' סיגל סדצקי, חיזקה את הדברים בתוכנית סדר יום בכאן רשת ב ואמרה כי "ייתכן והיעילות תרד, אך זה עדיין הרבה יותר טוב מלא להיות מוגנים בכלל". עוד אמרה פרופ' סדצקי בריאיון לקרן נוייבך כי ההחלטות לסגירת השמיים מוצדקות: "לא כל צעד צריך לכנות היסטרי - צריך לכבד את אי הוודאות. ההישמרות מאוד מוצדקת. חלון ההזדמנויות להגיב ולא לחזור על טעויות דלתא - הוא מאוד קטן", אמרה.

ראש שירותי בריאות הציבור פרופ' סיגל סדצקי

בדיון בוועדת הבריאות של הכנסת אמרה ראש מטה בריאות הציבור במשרד הבריאות, אילנה גנס, כי "מעריכים שייקח לפחות עוד שבוע וחצי עד שיהיו נתונים מבוססים. ייתכן שאפילו יותר". על פי הנתונים שהוצגו בוועדה, בישראל עדיין יש רק שני מקרים ודאיים של מאומתים לווריאנט אומיקרון, 15 מאומתים בחשד גבוה, ו-29 נוספים בחשד נמוך.

בהכנת הידיעה השתתף רם ברנדס