-
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בנט שוקל מגבלות נוספות על מי שלא חוסן ב-3 מנות

גורמים במשרד הבריאות מסתייגים; בדיונים נבחנה חובת חיסון במגזר הציבורי • בנתב"ג יוסיפו עוד נקודת בידוק של תו ירוק בכניסה לטרמינל • תשובות הריצוף הגנטי של החשודים בזן החדש יתקבלו רק ביום שישי • התפשטות האומיקרון בעולם: 23 מדינות דיווחו על נדבקים
כתבי כאן חדשות
01 בדצמבר 2021
20:33

ראש הממשלה נפתלי בנט שוקל הטלת הגבלות נוספות על מי שלא חוסן במנה השלישית – כך פורסם היום (רביעי) בחדשות הערב בכאן 11. גורמי המקצוע במשרד הבריאות מסתייגים מחובת חיסונים, אבל בדיונים הפנימיים הועלתה אפשרות לחייב עובדים במגזר הציבורי להתחסן.

אפשרות זו נשקלה בעבר ולא התקדמה, וגם כעת היא נחשבת למורכבת מבחינה משפטית. ראש הממשלה ביקש ממשרד הבריאות ומעוזר שר הביטחון להתגוננות לגבש הגבלות נוספות על מי שלא חוסן במנה השלישית, מתוך רצון שזה יתמרץ ישראלים נוספים להתחסן. 

בניסיון להדק את המגבלות, ממחר מתכוונים לנקוט בנתב"ג בכמה צעדים. בכניסה לנמל התעופה תוצב עמדת בדיקה לתו ירוק, נוסף לבדיקה שנעשית בעמדות ה"צ'ק אין". הכניסה למתחם תותר רק לממריאים, ולא יותר ללוות את הטסים. מתחילת המגפה הוטל איסור ללוות את הטסים בנתב"ג, אך הייתה פחות הקפדה על הנושא בתקפה האחרונה - ולכן היום מחדדים נהלים. 

בישראל יש כיום שני מקרים ודאיים של נדבקים בזן האומיקרון וכ-40 מקרים של חשודים בהידבקות. כדי לוודא שהמאומתים אכן נדבקו בזן החדש נערך להם ריצוף גנטי - הליך שנמשך כארבעה ימים. התוצאות הבאות של הריצופים צפויות להתקבל בלילה שבין יום חמישי לשישי. שרשראות ההדבקה של כלל המאומתים והחשודים נבדקו על ידי משרד הבריאות. ראש שירותי בריאות הציבור, ד"ר שרון אלרעי פרייס, העריכה היום שבישראל יש לכל היותר כמה עשרות בודדות של נדבקים בזן אומיקרון. 

הזן החדש של הקורונה אותר בלפחות 23 מדינות ברחבי העולם, כשבראש נמצאת דרום אפריקה עם 77 מקרים. באירופה זיהו יותר מ-40 נדבקים בזן האומיקרון, בהולנד דיווחו ביממה האחרונה על שני מקרים שככל הנראה נדבקו לפני 14-10 ימים – לפני ששתי הטיסות מדרום אפריקה נחתו במדינה ביום שישי האחרון. הדבר מאושש את ההנחה של ארגון הבריאות העולמי שמדובר בזן שמתפשט מהר יותר ונמצא ביותר מדינות ממה שדווח עד כה. 

בהכנת הידיעה השתתפו גילי כהן, איתי שיקמן, נוב ראובני ומאיה ראכלין