ברלנד, ניסים שטרית
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

פרשת הרצח וההיעלמות | חשוד ברצח הנער ניסים שטרית לא נחקר - בגלל קושי של המשטרה להגיע אליו

אחד מהחשודים ברצח אבי אדרי, הכדורגלן לשעבר אהרון (אבירם) דמתי, נפטר מקורונה בחודש שעבר • אליעזר ברלנד, ראש העירייה וחשוד נוסף ישוחררו בשל חוסר יכולת להעמידם לדין בעבירות שיש בהן התיישנות • כתב אישום בגין רצח ניסים שטרית יוגש נגד ברוך שרביט, חסידו של ברלנד • המשטרה חשפה לראשונה כי בחקירת הרצח של אבי אדרי נמצאו טביעות אצבע - שככל הנראה אינן של אחד החשודים שנעצרו
ורד פלמן
02 בדצמבר 2021
11:59
עודכן ב 16:00

פרשת הרצח וההיעלמות: חשוד במעורבות ברצח ניסים שטרית בשנת 1986, המוכר למשטרה, לא נעצר - למרות מידע שנכח במקום מבלי שהשתתף במעשה הרצח עצמו. הסיבה שהחשוד לא נעצר היא קושי של המשטרה והחקירה להגיע אליו. למרות הקשיים, היום המשטרה הודיעה על הגשת כתבי אישום בגין רצח נגד ברוך שרביט ונגד בנו של שר לשעבר.

אחד החשודים ברצח אבי אדרי בשנת 1990, אהרון דמתי, נפטר בחודש נובמבר לאחר שחלה בקורונה. דמתי, בן 61, חזר בתשובה והצטרף לחסידותו של אליעזר ברלנד בשנות ה-80, לאחר קריירה ככדורגלן תחת השם אבירם דמתי. דמתי רואיין לסרט "רב הנסתר". דמתי לא שהה במעצר לפני מותו בשל מצבו הרפואי. 

אהרון (אבירם) דמתי. מתוך הסרט רב הנסתר

בתוך כך, ממשיכים המאמצים לאיתור גופתו של ניסים שטרית. בשבועות האחרונים פעלה המשטרה יחד עם יחידת איתור נעדרים וחללים בנושא זה. הפעולה כללה השוואת תמונות של האזור שבו ידוע כי נקבר שטרית, אולם אלו לא צלחו בהגעה למקום הקבורה. 

ברלנד, ראש העירייה וחשוד נוסף ישוחררו בתנאים מגבילים

אליעזר ברלנד, ראש העירייה וחתנו של ברלנד צביקה צוקר, החשודים ברצח הנער ניסים שטרית - ישוחררו היום תחת תנאים מגבילים. החשודים ששוחררו לא היו מעורבים במעשה ההמתה בפועל, ועל העבירות שהם נחשדו בהן חלה התיישנות. בנוסף, ניכר כי מפאת גילם המבוגר של החשודים ששוחררו, קשה היה לדלות מהם מידע על הפרשה. 

בנוסף, כתבי אישום יוגשו בגין רצח שטרית נגד ברוך שרביט, חסידו של ברלנד, ונגד בנו של השר לשעבר. שרביט חשוד בכך שרצח את ניסים שטרית יחד עם אחרים, זאת לאחר שניסים הובל ליער אשתאול בסמוך לקבר דן בן יעקב, נתבקש על ידי החשוד ואחרים להתוודות על חטאיו - ולאחר מכן נרצח.

עורכי הדין גלעד יצחק בר-טל וירון דוד ברכו בשם משפחת שטרית על ההתקדמות: "המשפחה מצפה כי מדינת ישראל תבוא חשבון עם כל המעורבים ברציחתו האכזרית של ניסים שטרית ז"ל, שנרצח בהיותו נער בן 16 שנים, באכזריות בלתי נתפסת וגופתו הועלמה. משפחת שטרית לא תשקוט עד שהצדק ייצא לאור".

עורך הדין אריאל עטרי, סנגורו של ראש העיר, מסר בתגובה לשחרורו ממעצר: "כפי שאמרנו מהיום הראשון, הקשר של ראש העיר לרצח אדרי הוא כמו הקשר שלו לרצח ארלוזורוב. אנחנו שמחים שגם המשטרה הבינה זאת".

בדיון עלה גם רצח אבי אדרי. רק כשהשופט חייב את המשטרה להשיב לנושא, נמסר כי בתיק יש טביעות אצבע - שככל הנראה אינן של אחד החשודים שנעצרו. זאת הפעם הראשונה שהדבר נאמר במפורש.
משפחת אדרי אמרה בתגובה: "אנו מוכים תדהמה וצער נוכח אזלת ידיהם של הפרקליטות והמשטרה, אשר לא מצליחים להביא לדין את רוצחיו המתועבים של יקירנו אברהם אדרי ז"ל בשל חוק ההתיישנות. זהו יום אבל למדינה, ויום אבל לצדק, אנו חושבים שעדיין לא מאוחר לעשות צדק ולהשיג את הקשורים באופן ישיר לרציחתו בקור רוח מזעזע של איש משפחה ואבא לארבעה ילדים, ולכלוא אותם מאחורי סורג ובריח עד ליומם האחרון. אנחנו נפעל ללא שאת להבאת הרוצחים השפלים לדין".

עלייתו ונפילתו של אליעזר ברלנד | עוד יום

צוקר מכחיש מעורבות ברציחות. לטענת עורך דינו ההקלטות שבהן, לדברי המשטרה, הוא נשמע מפליל את עצמו - נועדו להלבין את פניו של ברלנד בעקבות חשיפת עבירות המין והפרישה מהקהילה. בכאן חדשות פורסמה לפני כחודש הקלטה בלעדית של צוקר מלפני כשנתיים, שבה הוא קושר את ראש קהילת שובו בנים לפרשה.

כך פיענחתי רצח מלפני 30 שנה | עוד יום