מתוך הכתבה

"התחסנתי וזה הגן על המשפחה שלי, הם לא נדבקו": הקרדיולוג שנדבק באומיקרון בריאיון

פרופ' אלעד מאור, שאומת כנשא הזן החדש, העריך בריאיון לחדשות הערב שנחשף למפיץ-על בטיסה או ברכבת התחתית בלונדון. קיים חשד גבוה לעוד 30 מקרים שטרם התקבלו תוצאות הריצוף שלהם • לאחר הביקורת: יופסקו איכוני השב"כ למאומתי האומיקרון
קטי דור
02 בדצמבר 2021
18:37
עודכן ב 21:43

מקרה שלישי של מאומת לזן האומיקרון: פרופסור אלעד מאור, הקרדיולוג משיבא שנדבק בקורונה באנגליה, אומת כנשא של הווריאנט. התוצאה הסופית של הריצוף הגנטי שלו מורה על כך שהוא החולה השלישי בישראל בזן אומיקרון. בריאיון לחדשות הערב בכאן 11 סיפר פרופסור מאור שהוא מעריך שהסיבה שלא הדביק אנשים רבים היא היותו מחוסן שלוש פעמים. 

צפו בריאיון עם פרופ' אלעד מאור בחדשות הערב 

"אני חושב שהאירוע הזה בעיקר מדגיש את החשיבות של החיסונים", אמר פרופסור מאור. "בעצם האירוע מראה שלמרות שמדובר באומיקרון, שאת זה גילינו ביום שני, החיסונים כנראה דאגו לזה שלמרות שהייתה חשיפה גדולה מאוד כי הייתי חולה ממש, סימפטומטי, עם חום - למרות כל זה לא הדבקתי מעט אנשים".

האדם היחיד שנדבק מפרופסור מאור הוא קרדיולוג נוסף שנסע איתו כמה ימים אחרי לכנס בקיסריה. "ניסינו לחסוך בדלק", אמר פרופסור מאור. איך הוא נדבק בעצמו? לדבריו דווקא בכנס שבו נכח בלונדון כן הקפידו לרוב על עטיית מסכות, אולם ברכבת התחתית של לונדון ובטיסה לא כולם עשו כך. 

"ההסבר הכי סביר הוא דווקא הסבר שנתן לי פרופסור אלון גרוסמן, שהוא ראש החטיבה הפנימית אצלנו. הוא אמר לי שכנראה שנתקלתי באיזה 'מפיץ-על'. זאת אומרת, יכול להיות שבמטוס, ברכבת או בכנס נפגשתי עם מישהו שאיננו מחוסן, או שהוא מחוסן בלי בוסטר והזיכרון החיסוני שלו חלש. אני באמת מאמין שזה שהדביק אותי לא עטה מסכה", טען פרופסור מאור. 

הקרדיולוג שוהה בביתו בבידוד, והחקירה האפדמיולוגית סביבו כבר הסתיימה. מיום שני הוא היה חשוד בסבירות גבוהה לנשאות לזן החדש, והוא מחוסן בשלושה חיסוני פייזר. שני המאומתים הנוספים לאומיקרון הם העובדת ממלאווי, שחוסנה בחיסון של אסטרזניקה, ומאומתת שהגיעה מדרום אפריקה ומחוסנת בחיסון פייזר. 

קיים חשד גבוה לעוד 30 מקרים שטרם התקבלו תוצאות הריצוף שלהם. 24 מהם לא מוגנים ושישה מוגנים. 11 מהם חזרו מחו"ל, או היו במגע עם חוזרים, ו-19 לא שהו בחו"ל לאחרונה. בנוסף קיימים 12 מקרים נוספים, המוגדרים "בחשד נמוך" ונשלחו לבדיקה חוזרת. 

מדיניות קנסות חדשה למפירי הבידוד שחזרו מחו"ל

ראש הממשלה נפתלי בנט הודיע על הגבלות לחוזרים מחו"ל, שייכנסו לתוקף בתוך כמה שבועות:

> קנסות לנוחתים בישראל שלא ביצעו בדיקת PCR שנייה

• קנסות יינתנו באופן אוטומטי לנוחתים מחו"ל שלא יבצעו בדיקת PCR שנייה ביום השלישי או השביעי לנחיתתם (בהתאם לנדרש).

• משרד הבריאות והמשטרה יסנכרנו את מערכות המידע כדי שהדוח יופק באופן אוטומטי.

• גובה הקנס יעמוד על 2,500 שקלים.

> הפעלת פיילוט "יישוב מחוסן"

• קיום פעילות הסברה מקדימה במערכת החינוך בקרב ההורים ובני המשפחה טרם הגעת החיסונים.

• קיים פעילות הסברתית ביישובים לקראת יום חיסונים מקומי ("הפנינג") ביישוב, במסגרתו יגיעו ניידות החיסון לבתי הספר ולמרכזי קהילה.

• תיאום מוקדם בין משל"ט הקורונה, הרשות המקומית, בתי הספר, ועד ההורים המקומי, קופות החולים והרופא המחוזי.

בשבוע הבא ייצא לדרך פיילוט ברשויות מקומיות ראשונות. במקביל, הנחה ראש הממשלה על היערכות מיידית להרחבת המבצע לכל הרשויות ובתי הספר בישראל.  בדיון הוצעו כמה מנגנונים לשינוי ההנחיות בנתב"ג בהמשך. משרד הבריאות, משרד התחבורה ופיקוד העורף ישלימו את עבודת המטה בנושא, ויציגו המלצות וחלופות בהמשך.

בנט והורוביץ הכריעו: יופסקו איכוני שב"כ

פחות משבוע לאחר ההודעות הראשונות על גילוי זן האומיקרון, ממשלת ישראל הודיעה על הפסקת הפעלת איכוני שב"כ על המאומתים לזן החדש. במוצאי שבת הודיעה הממשלה על החלתם, והערב פרסמה שעם פקיעת הצו, לא תחדש את השימוש באמצעי. בין הסיבות לאי-הארכת איכוני שב"כ: קושי לגייס רוב בקואליציה. 

"בהתאם למדיניות שהוגדרה מראש בקבינט הקורונה, לפיה השימוש באיכוני שב"כ ייעשה במשורה ותוך בחינה יום-יומית, ולנוכח הערכת המצב העדכנית, החליטו ראש הממשלה ושר הבריאות, בעצה אחת עם גורמי המקצוע במשרד הבריאות, לא להמשיך בשלב זה בהפעלת האיכונים", נכתב בהודעה.

שר הבריאות הורוביץ אומר כי הדגיש מהרגע הראשון שהשימוש בכלי הזה יהיה מוגבל וקצר מאוד, כדי לקבל מידע דחוף לבלימת ההדבקה בזן חדש ולא ידוע. לדבריו, לצד הגנה על הבריאות, עלינו לשמור על הפרטיות ועל זכויות האדם, גם בעת חירום.

ראש הממשלה בנט כינס הערב דיון בנושא חובת הבידודים לחוזרים מחו"ל. מדובר בדיון שאינו קונקרטי למצב כעת, אלא בנושא המדיניות של בידודים מחו"ל בשגרת הקורונה. אחת ההצעות שעלתה היא שמחוסנים ומחלימים שחוזרים ממדינה אדומה יכנסו לשלושה ימי בידוד, יבצעו בדיקה ביום השלישי ואז עוד בדיקה ביום השביעי.

בהכנת הידיעה השתתפו נוב ראובני, גילי כהן ועמיחי שטיין