מנהרת הבריחה, ספטמבר

פרסום ראשון | אחרי עדותו בוועדה: מפקד כלא גלבוע זומן להעיד בפרשת "הסרסור בסוהרות"

אחרי שהצית מחדש את הדיון בפרשה, גונדר משנה פרדי בן שטרית ימסור גרסה במשטרה • מבצע "טיפול השורש", לבדיקת מנהרות, תוכנן בכלא גלבוע – ובוטל על ידי הנציבה. מפקד המחוז הסביר בעדותו בוועדת הבדיקה שהמבצע בוטל בגלל פעילות מודיעינית שדרש לקיים באגף
תמר אלמוג ומשה שטיינמץ
02 בדצמבר 2021
20:56

עדכון 06.12: פרשת הסרסור בסוהרות: מפקד כלא גלבוע מעיד ביחידה הארצית לחקירות סוהרים

מפקד כלא גלבוע, גונדר משנה פרדי בן שטרית, יוזמן למסור את גרסתו בפרשת "הסרסור בסוהרות" – כך פורסם היום (חמישי) לראשונה בחדשות הערב בכאן 11. מפקד כלא גלבוע הוא זה שהצית מחדש את הדיון בפרשה בעקבות עדות שנתן בוועדת הבדיקה לנסיבות בריחת המחבלים מהכלא, בה התייחס למקרה.


מבצע "טיפול השורש" תוכנן בכלא גלבוע - ובוטל על ידי הנציבה

בריחת המחבלים מכלא גלבוע - חשיפה: בחדשות הערב בכאן 11 פורסמו מסמכים פנימיים של שב"ס, המתעדים את אישור נציבת שירות בתי הסוהר, קטי פרי, לבטל בדיקה באגף שבו שהו האסירים ולוודא שאין בו מנהרות יציאה – חודשיים לפני שברחו.

במסמך נוסף שנחשף בכאן חדשות מתועדת החלטה של מפקד מחוז צפון, רק שבוע קודם, לבצע "טיפול שורש" באגף 2 בכלא גלבוע, במסגרתו יושבי האגף היו צפויים לעבור למקום אחר עד לסיום הבדיקה. ההחלטה כאמור, בוטלה על ידי הנציבה כשבוע לאחר מכן. 

היום העיד מפקד מחוז הצפון בשב"ס, גונדר אריק יעקב, בפני ועדת הבדיקה למחדל הבריחה, ואמר כי לו הטיפול היה מתבצע, הבריחה הייתה נמנעת. מפקד המחוז העיד כי הסיבה שהוחלט באותו דיון לבטל את העברת האסירים לאגף אחר, היא בקשתו שלו לקיים פעילות מודיעינית חסויה, שנמשכה כמה שבועות. 

גם בשבוע שעבר אוזכר המבצע, כשהעיד בפני הוועדה מפקד הכלא, פרדי בן שטרית, שאמר כי תוכנן מבצע לבדיקה יסודית אך לדבריו, "נציבת שב"ס משיקוליה החליטה שהמבצע יידחה. מבצע 'טיפול שורש' היה מגלה את המנהרה". 

בן שטרית ניסה להסביר את הפספוס בזיהוי הבריחה של המחבלים, ואמר: "מלכתחילה הטכנולוגיה נמצאת הרבה שנים אחורה, בשב"ס בכלל ובכלא גלבוע בפרט. האמצעים שיש ברשותנו לאיתור חללים ומנהרות? פטיש גומי וחוש השמיעה. די דומה לאבטיח שבודקים אותו. זה מה שסוהרים לומדים בקורס. אין שום מכשיר טכנולוגי ברשותנו".