-
צילום: רויטרס

שר החוץ של ארה"ב על שיחות הגרעין: אם ייכשלו - נבחן אפשרויות אחרות

סבב השיחות בווינה הסתיים היום. בישראל סבורים: השיחות במבוי סתום, עדיף שיסתיימו כעת • דיפלומטים מערביים לכאן חדשות: "לא נראה כהתנהלות רצינית של האיראנים". נשיא צרפת אמר כי יהיה קשה להגיע להסכם עם איראן
גילי כהן ועמיחי שטיין
03 בדצמבר 2021
12:11
עודכן ב 21:31

הסבב השביעי של השיחות בין איראן למעצמות הסתיים אתמול (שישי). שר החוץ של ארצות הברית אנתוני בלינקן איים ואמר שאם השיחות ייכשלו - ייבחנו אפשרויות אחרות. במהלך השיחות האיראנים הציגו שני נוסחי טיוטה שהיו רחוקים מנקודת הסיום של סבבי השיחות הקודמים. הצדדים יחזרו למדינותיהם, כאשר בשבוע הבא צפוי סבב נוסף של השיחות, אך בווינה מגדירים את המצב כמבוי סתום. בישראל מזהים חלון הזדמנויות לקראת סבב השיחות הבא. גורם מדיני אמר לכאן חדשות: רוצים לראות נסיגה של המעצמות מהתהליך. 

במערב הביעו אכזבה מהשיחות. דיפלומטים מערביים אמרו אתמול לכאן חדשות כי האיראנים העלו דרישות חדשות בעניין הסרת הסנקציות, ומנגד גם שינו חלק מהנוסחים עליהם הוסכם בעבר בפעילות והפיקוח של תוכנית הגרעין שלהם. נציגי איראן והמעצמות ישובו לבירותיהם להתייעצויות נוספות. "זה לא נראה כהתנהלות רצינית מטעם האיראנים", ציינו הדיפלומטים.

אתמול היה היום החמישי לשיחות שנערכו בווינה. נשיא צרפת עמנואל מקרון אמר כי יהיה קשה להגיע להסכם עם איראן בלי מעורבות של ישראל ומדינות המפרץ. אתמול העריך שר החוץ של ארצות הברית כי בזמן הקרוב יוכלו המעצמות "לבחון אם המטרות של איראן כנות".  

עם זאת, השר האמריקני הביע חוסר אופטימיות לגבי המשך השיחות, ברקע הודעת הסוכנות הבין לאומית לאנרגיה אטומית שאיראן ממשיכה להתקדם בתוכנית הגרעין שלה

ראש המוסד, דוד ברנע, התחייב אמש שאיראן לא תשיג נשק גרעיני -"לא בשנים הקרובות, לעולם לא, זו התחייבות המוסד". בהתבטאות נדירה על שיחות הגרעין, בטקס מצטייני המוסד בבית הנשיא, הוסיף ברנע: "ברור שאין צורך באורניום מועשר ל-60% למטרות אזרחיות, אין צורך בשלושה אתרים עם אלפי צנטריפוגות פעילות, אלא אם קיימת כוונה לפתח נשק גרעיני. הסכם גרוע, שאני מקווה שלא יגיעו אליו, הינו בלתי נסבל".

אתמול ניהלו ראש הממשלה נפתלי בנט ובלינקן שיחה שהוגדרה בישראל "ארוכה וקשה". בנט דרש שארצות הברית תפסיק את השיחות באופן מידי, בעקבות הידיעה שטהראן ממשיכה להעשיר אורניום. "צריך לגבות מהאיראנים מחיר מיידי על הסחטנות הזאת", אמר בנט בשיחה. "אסור להסיר את הסנקציות ובפרט לאפשר הסכם חלקי". בצד האמריקני דווקא הגדירו את השיחה "טובה ומעמיקה". 

מפצחים את הגרעין האיראני | עוד יום 

האיראנים בינתיים הספיקו להגיש שתי טיוטות בעניין הסנקציות והפיקוח על תוכנית הגרעין. הם נפגשו עם גורמים אירופאים וגם עם ראש הסוכנות לאנרגיה אטומית, רפאל גרוסי, שאמר לכלי התקשורת: "מדאיג אותי שאנחנו לא מקבלים גישה לכל המקומות שאנחנו רוצים לבדוק".