-
צילום: אי-פי

הנקמה האפריקנית על המחסור בחיסונים?

בעוד שבמערב המגפה הולכת ונבלמת, בעולם המתפתח היא רחוקה מסיום. התפרצות זן האומיקרון הוכיחה שלא מדובר רק בסיפור קורונה טרגי ורחוק – אלא בבעיה עולמית שמותירה את כולנו בסכנה | גלובלי
נתן גוטמן
03 בדצמבר 2021
08:18

באירופה כמעט שני שלישים מהתושבים זכו להתחסן נגד קורונה, באפריקה רק אחד מכל עשרה. הנתונים האלה לא הטרידו רבים בעולם המערבי, עד שהתפרצות הזן אומיקרון הזכירה שכל עוד קיימים אזורים שלמים שבהם שיעור ההתחסות נמוך – המגפה תוסף לאיים גם על הארצות המחוסנות. 

דווקא דרום אפריקה, שבה התגלה הזן החדש, היא אחת המדינות היותר מחוסנות באפריקה – כ-29% מתושביה כבר קיבלו את החיסון. באתיופיה רק 7% זכו להתחסן ובניגריה, מדינה ענקית שבה יותר מ-200 מיליון תושבים, רק 3% מחוסנים. נשיא דרום אפריקה אמר השבוע: "הופעת זן אומיקרון אמורה לאותת לעולם שחייבים לפתור את חוסר השוויון במתן חיסונים. כל עוד יש אנשים לא מחוסנים – כולם בסכנה".

איך נוצר הפער בין המערב לעולם המתפתח? התשובה המתבקשת היא שמדובר בכסף. הצד הכלכלי פשוט – מדינות עשירות פתחו מיד את הארנק, הן היו מוכנות לשלם כל סכום ובלבד שאספקת החיסונים לתושביהן תהיה מובטחת. במדינות המתפתחות היה קשה יותר, אפילו מחיר מופחת של 10 דולר לחיסון היווה אתגר עבורן. עד שהן סוף סוף התארגנו – המלאי של חברות התרופות כבר היה מובטח למדינות העשירות.

היוזמה הבינלאומית "ברית קובקס" השיגה הסכמה לאספקת כחמישה מיליארד מנות חיסונים לאפריקה, אבל יעבור זמן עד שהן יגיעו. ארצות הברית ומדינות עשירות אחרות נידבו חיסונים למדינות מתפתחות – אחרי שדאגו קודם לאזרחיהן. ראש ממשלת בריטניה לשעבר, גורדון בראון, טען: "רק 25% מהחיסונים שהבטיחה ארצות הברית סופקו לעולם, בריטניה סיפקה רק 11% והאיחוד האירופי - 19%". 

אבל אי שוויון כלכלי אינו הגורם היחיד למצוקת החיסונים בעולם המתפתח. יש גם בעיה אמיתית של נגישות. איך מעבירים חיסונים למקומות שבהם לא קיימים שירותים רפואיים, ולכפרים מנותקים מחשמל או מאספקת מים? בדרום סודאן משתמשים באופניים להעברת חיסונים, בנפאל מעבירים ברגל ובתימן משתמשים בחמורים להובלת מנות החיסון. 

ומעבר לקשיים האלה, גם באפריקה יש ספקנות רבה נגד החיסונים. לפי סקר של האיחוד האפריקני ממרץ 2020 כמעט מחצית מהנשאלים מאמינים שהקורונה היא מזימה של מדינה זרה, וכ-45% סבורים שהמערב משתמשים בהם כעכברי מעבדה לבדיקת החיסונים. 

החודשים האחרונים רק הדגישו את הפערים בין המערב לשאר העולם. במרוץ שלהם לקבל מנת דחף שלישית, שכחו במערב את מאות המיליונים שעדיין לא קיבלו את המנה הראשונה. במערב חזרו אל הפתרון המוכר – הסתגרות. סגירת השערים בפני מבקרים באפריקה הכעיסה את מנהיגי היבשת, שהתנדבו לדווח על הזן החדש ובתמורה נענשו על כך.