הרכב הדורס באום אל פחם
צילום: דוברות המשטרה

המפכ"ל: מי שינסה לפגוע באזרחים או כוחות הביטחון – דמו בראשו

רב ניצב יעקב שבתאי הגיע לתחנת עירון אחרי האירועים באום אל פחם. שני לוחמי מג"ב נפצעו בדריסה בעיר, הם השיבו באש לעבר הרכב והרגו את אחד החשודים, השני נעצר. מפקד המחוז: "נישאר בעיר בכוחות גדולים". רה"מ בנט: "מגבה את השוטרים שפועלים בתנאים לא קלים". במהומות הלילה בעיר נעצרו שישה בני אדם בחשד למעורבות בהתפרעויות.
אורלי אלקלעי
03 בדצמבר 2021
09:29
עודכן ב 14:16

שני לוחמי מג"ב נפצעו היום (שישי) קל עד בינוני מדריסה בפעילות באום אל-פחם. השניים השיבו בירי לעבר הרכב והרגו את אחד החשודים, פתחי מוחמד פתחי ג'אברין, השני נעצר. הלוחם שנפצע בינוני פונה לבית החולים הלל יפה בחדרה הפצוע קל טופל במקום לא נזקק לפינוי וטיפול נוסף. בפעילות הלילה בעיר נעצרו בסך הכל שישה חשודים בחשד למעורבות בהתפרעויות הלילה

ראש הממשלה נפתלי בנט קיים התייעצות בעניין האירועים ואמר: "אני מגבה את השוטרים בשטח, שפועלים בתנאים לא קלים על מנת להעניק לכולנו ביטחון". רה"מ גיבה את פעילות כוחות הביטחון בשטח, והנחה למקד מאמץ באכיפת החוק על ידי עיבוי משמעותי של הכוחות. עוד הנחה רה"מ לקיים שיח עם מנהיגי החברה הערבית במטרה להרגיע את הרוחות.

מפקד מחוז חוף במשטרה יורם סופר אמר בתום הערכת מצב שהתקיימה במקום: "ביטחון התושבים באחריותנו אבל גם באחריותם. אם באים ומנסים לפגוע בשוטרים, מנסים לדרוס, מנסים לירות, אין לנו מנוס מלהגיב לאירוע הזה. צר לי שאנחנו באים להגן על התושבים ואנחנו נתקלים באלימות. נהיה חזקים מאוד באום אל פחם ונקווה שבצע מעצרים נוספים. המחוז קיבל כוחות נוספים, קיבלנו גם רכבים ממוגנים מצה"ל, היינו מספיק חזקים במהלך הלילה, לשמחתי המפגע לא פגע באף אחד מהתושבים". 

השר לביטחון הפנים, עמר בר-לב, צייץ בתגובה לאירועים בעיר: "לוחמי מג״ב ושוטרי משטרת ישראל פועלים מאתמול באום אל-פחם כנגד גורמים עברייניים החושבים שהחוק בידיהם. ‏כך גם לפני שעה קלה כשרכב פרץ מחסום, ניסה לפרוץ נוסף ודרס ופצע שני לוחמים שהשיבו מיידית בירי לעבר הרכב, פגעו בשני חשודים, עצרו אותו ותפסו אקדח בתוכו". 

אמש החלו מהומות בעיר בעקבות הרצח של מוחמד חמזה בורגול בבוקר של יום חמישי. מבנה הועלה באש, נורו יריות ונזרקו אבנים לעבר בניינים סמוכים. צעירים התעמתו עם כוחות שיטור רבים שהגיעו לאזור, המשטרה צרה שני חשודים במעורבות בירי לעבר בית. 

ביום שני נורה למוות אדם בנצרת, אירוע שהוביל גם כן להצתת בתים של החשודים ברצח בעיר. בערב שלאחר הרצח נעצרו שישה חשודים בביצוע או בתכנון פעולות נקם בעקבות הרצח. חקירה ראשונית של הרצח בנצרת העלתה שמדובר בסכסוך בין עבריינים.