-

דיווח: תוכנת ריגול של NSO נמצאה בטלפונים של עובדי משרד החוץ בארה"ב

סוכנות רויטרס פרסמה כי נפרצו 9 אייפונים השייכים לעובדים אמריקנים שהוצבו או עסקו באוגנדה. על פי הפרסום, העובדים היו תחת מעקב בחודשים האחרונים. חברת NSO: נפתח בחקירה על בעקבות פניית רויטרס
רם ברנדס
03 בדצמבר 2021
19:18
עודכן ב 21:40

סוכנות הידיעות רויטרס פרסמה אתמול (שישי) כי טלפונים של עובדי משרד החוץ של ארצות הברית נפרצו באמצעות תוכנת ריגול של חברת NSO הישראלית. ככל הנראה מדובר בדיפלומטים אמריקנים המוצבים באוגנדה או עוסקים בה. על פי הפרסום, הם היו במעקב בחודשים האחרונים. המכשירים שנפרצו היו מכשירי אייפון של תשעה דיפלומטים. חברת אפל ושגרירות אוגנדה בארצות הברית סירבו להגיב. 

מאחורי תעשיית הצללים של ישראל | עוד יום 

מחברת NSO נמסר: "לא היה לנו שום רמז כי נעשה שימוש בכלי שלנו, אך החשבונות הרלוונטיים בוטלו. נפתח בחקירה בעקבות פניית רויטרס. אם החקירה שלנו תראה כי הפעולות הללו באמת קרו, הקשר עם הלקוח יבוטל לצמיתות וננקוט בהליכים משפטיים. נשתף פעולה עם כל רשות ממשלתית רלוונטית ונציג את מלוא המידע הנמצא בידינו".

לפני כשבועיים הגישה "אפל" תביעה נגד קבוצת NSO בעקבות המעקב והטירגוט של המשתמשים שהיא מפעילה. התלונה מספקת מידע חדש על האופן שבו החברה הישראלית הדביקה את המכשירים של הקורבנות בתוכנת הריגול שלה "פגסוס". בתחילת חודש נובמבר פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי בית המשפט בארצות הברית ידון בתביעה של ווטסאפ נגד החברה, בהאשמה שהחדירה את תוכנת פגסוס לכ-1,400 ממשתמשי האפליקציה בתוך שבועיים. זאת, לאחר שדחה את הערעור של החברה הישראלית. 

במקביל, חשפו מומחי אבטחה כי תוכנת הריגול הישראלית הותקנה במכשירי הטלפון הסלולרי של שישה פעילי זכויות אדם פלסטינים. מחציתם קשורים לארגונים הפלסטינים שעליהם הכריז שר הביטחון בני גנץ לאחרונה כארגוני טרור. המומחים אמרו לסוכנות אי-פי כי זו הפעם הראשונה שמתגלה כי תוכנת פגסוס הותקנה אצל פעילים פלסטינים.

קושי נוסף של חברת הריגול הישראלית צץ עם הודעת משרד המסחר האמריקני על הוספת NSO Group ו-Candiru לרשימת התאגידים שפוגעים באינטרסים של ארצות הברית. עקב הגבלה זו, חברות אמריקניות לא יוכלו לייצא טכנולוגיה לחברות הללו, ברמה של טכנולוגיה בסיסית כמו תוכנות של מייקרוסופט, ציוד של חברת Dell ועוד. ההודעה האמריקנית היא למעשה מהלך ארוך טווח לצמצום פעילות החברה.

המסר האמריקני לישראל בהודעה הוא ההוראה להגביל את רשימת המדינות אליהן יכולה NSO וחברות ריגול סייבר נוספות לייצא את טכנולוגיית הריגול שלהן, לא רק על פי סולם הערכים הביטחוני של ישראל, אלא גם על פי סולם ערכי. הכוונה כאן בין היתר היא לענייני זכויות אדם, נושא שהממשל האמריקני חרט על דגלו.

איך התוכנה עובדת? פגסוס מאפשרת לחדור למכשירי אייפון ואנדרואיד, ולחלץ הודעות, תמונות, מיילים ותיעוד שיחות. נוסף לכך, התוכנה מאפשרת להפעיל את המיקרופון של המכשיר הסלולרי, מבלי שבעליו יודעים על כך. בחודש יולי פורסם תחקיר נרחב של 17 כלי תקשורת ברחבי העולם שחשף שמדינות השתמשו בתוכנת הריגול של NSO כדי לעקוב אחר פעילים זכויות אדם, עיתונאים ועורכי דין.