לוחמי מג"ב
צילום: נאסר אשתייה, פלאש 90

לאחר הפיגועים: צה"ל מזהה עלייה במוטיבציה של ארגוני טרור לבצע פיגועים ביו"ש

בצה"ל ובמשטרה חידדו הנחיות ללוחמים אבל לא מעלים רמת הכוננות. המשטרה בפריסה נרחבת מאז השבוע שעבר • ברשות הפלסטינית חוששים מהסלמה, חמאס מנסה להתסיס • ירדן העבירה מסר לגבי הר הבית
איתי בלומנטל, משה שטיינמץ וגל ברגר
06 בדצמבר 2021
19:52
עודכן ב 20:15

חמישה פיגועים ב-20 יום: ביום שלאחר עוד פיגוע, בצה"ל מזהים עלייה במוטיבציה של ארגוני טרור לבצע פיגועים ביהודה ושומרון, כך פורסם היום (שני) בחדשות הערב בכאן 11. במהלך פעילות צבאית נרחבת בחברון בסוף השבוע נעצרו 40 מבוקשים. במערכת הביטחון נערכים לאפשרות של פיגועי חקיינות בעקבות הפיגועים האחרונים. 


בצה"ל ובמשטרה חידדו בימים האחרונים הנחיות ללוחמים, אבל לא העלו את רמת הכוננות. המשטרה נמצאת בפריסה נרחבת מאז השבוע שעבר.

ברשות הפלסטינית חוששים מהסלמה, חמאס מנסה להתסיס

בחדשות הערב בכאן 11 פורסם שגם ברשות הפלסטינית רואים את רצף הפיגועים האחרונים, והם מבינים שזה יכול לערער את המציאות בגדה, שגם בלי פיגועים המצב של הרשות בשטחים – מעורער, ולכן מנגנוני הרשות מגבירים את המעצרים – כולל בקרב אנשי חמאס.

ההבנה גם בישראל וגם ברשות היא שאין גורם שמכוון את הפיגועים האחרונים, אבל כן יש אווירה שחמאס מנסה לשלהב אותה, והארגון העזתי רוצה להצית אש בגדה – הוא עושה זאת גם באמצעות עידוד לעוד פיגועים, וגם מנסה להפנות את הציבור הפלסטיני נגד מנגנוני הביטחון של הרשות בשורה של אירועים מהימים האחרונים. גם בעבר חמאס ניסה לעשות זאת - לרוב זה לא מצליח לו.


הערב חמאס וגם הג'יהאד האסלאמי שיגרו איומים מעזה, שכביכול, הם בוחנים אופציות להסלמה עם ישראל – בשל המצור על עזה, כיוון שהשיקום זוחל וגם כי הם כועסים על המצרים. זה יכול מאוד להיות איום סרק, אך ייתכן שמדובר פה בניסיון של עזה לתת את התרומה שלה למתרחש בגדה: אם לא במעשים, אז לפחות באיומים.

בכירים בירדן מזהירים מהצבת מגנומטרים בהר הבית

בחדשות הערב בכאן 11 פורסם כי ברקע חזרת השיח בישראל על הצבה מחדש של המגנומנטרים בכניסה להר הבית, גורמים בכירים בירדן מזהירים בשיחה עם כאן חדשות מהשלכות הצעד. "זה ייצור בעיות גדולות. ראינו מה קרה בפעם הקודמת (2017)", אמרו הבכירים.


לדברי הגורמים הירדנים, אין היתכנות שמהלך מהסוג הזה יעבור בשקט ולא התקבלה פנייה מהצד הישראלי באותו עניין.