המפכ"ל לשעבר רוני אלשיך
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"לא אענה כי רבים יופתעו": כך השיב המפכ"ל לשעבר ב-2017 כשנשאל מי יזם את הצבת המגנומטרים

עד המדינה ניר חפץ רמז היום בדיון: הצבת המגנומטרים בהר הבית - בלחץ יאיר נתניהו • דובר צה"ל בזמן האירועים: "היה ברור שמשהו אחר משפיע על רה"מ" • גורם המעורה בפרטים: חשבנו שנתניהו מתעקש כדי לקרוץ לבייס הימני - לא חשבנו שהסיבה היא בנו • הליכוד: דברים אבסורדיים
משה שטיינמץ
06 בדצמבר 2021
19:49
עודכן ב 20:42

הרמיזה של חפץ: מפכ"ל המשטרה דאז רוני אלשיך, נשאל בשנת 2017, ביום שבו הוסרו המגנומטרים מהר הבית - מי יזם את המהלך להצבתם. "אני לא אענה על השאלה הזאת כי אז הרבה יופתעו. אני לא נוהג להדליף מקבינט, לכן לא אגיד מה הייתה העמדה של זה ומה העמדה של זה. אני לא יכול להתחבא מאחורי אף גורם אחר", אמר אלשיך.

בבית המשפט המחוזי בירושלים נערכה היום (שני) החקירה הנגדית של עד המדינה ניר חפץ, שהחלה בשבוע שעבר. בדיון רמז חפץ שיאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו, הוא זה שיזם את הצבת המגנומטרים בהר הבית בשנת 2017: "עזבתי את נתניהו כי חשבתי שהוא לא כשיר לקבל החלטות ביטחוניות".

מגנומטרים בהר הבית ב-2017, צילום: אי-פי

דובר צה"ל בזמן הדיונים, תת אלוף במילואים רונן מנליס, אמר בריאיון למיכל רבינוביץ' בחדשות הערב בכאן 11 כי כשהתחילו הדיונים על הצבת המגנומטרים, ההחלטה התקבלה מהמלצה של גורמי משטרה. "ברגע שזה הגיע לצבא, איזנקוט וארגמן (ראש השב"כ לשעבר), המליצו חד משמעית להוריד את המגנומטרים", אמר מנליס.


על דברי חפץ אמר מנליס "אני לא חושב שיש מישהו מגורמי הביטחון שעבדו סביב האירוע שנפלו מהכיסא כששמעו את העדות שיש שיקולים לא עניינים. בדיונים הייתה עמדה ברורה שהמגנומטרים הם בעיה ולא פיתרון וצריך להסיר אותם כמה שיותר מהר".

מנליס הוסיף כי "היה ברור שמשהו אחר משפיע על ראש הממשלה. לא הייתי בחדר שבו היה ניר חפץ, אבל הייתי בחדר של ההחלטות המקצועיות והבנו שמשהו אחר, שלא נמצא בחדר והוא לא חלק מההמלצות של גורמי המקצוע - משפיע על ההחלטה של נתניהו באותה עת, ויכול להיות שניר חפץ השלים את הפאזל היום".

גורם שהיה מעורה בפרטי הפרשה אז אמר לכאן חדשות כי "כל מערכת הביטחון ביקשה להסיר את המגנומטרים. המערכת עצמה אמרה להסיר - ולהרגיע את השטח. ההתעקשות של נתניהו - נתפסה כדי לשאת חן בעיניי הבייס הימני. לא העלנו על דעתנו שזו הסיבה".

מהליכוד נמסר בתגובה: "הדברים של ניר חפץ אבסורדיים ולא בכדי אפילו חוקרי המשטרה דחו את טענתו על הסף בזמן אמת. חפץ לא השתתף בשום פורום ביטחוני בשנת 2017 וגם ב-2009 הוא לא השתתף בשום ישיבה ביטחונית עם ראש המוסד, ראש השב״כ, ראש אמ״ן, הרמטכ״ל, המפכ״ל, המזכיר הצבאי וראש המל"ל. ההחלטות בעניין המגנומטרים התקבלו על ידי אנשי ביטחון בפורומים ביטחוניים שחפץ לא היה שותף בהם".