נתב"ג
צילום: פלאש 90

הצפי של משרד הבריאות: הגל ה-5 יהיה חמור יותר מהקודם

אחרי ההכרזה: משרד הבריאות הודיע כי בלגיה לא תיכנס לרשימת המדינות האדומות • במשרד הבריאות צופים שגל התחלואה הקרוב יהיה קשה יותר מהגל הקודם • הממשלה מתכוונת להחיל את התו הירוק גם על חנויות גדולות כמו איקאה • ללא מנת חיסון רביעית והקדמת החיסון למחלימים: על מה המומחים ממליצים - ועל מה לא?
כתבי כאן חדשות
12 בדצמבר 2021
19:58
עודכן ב 00:17

התפשטות האומיקרון: לאחר ההכרזה כי אנגליה, דנמרק ובלגיה יכללו בתוך 72 שעות ברשימת המדינות האדומות, מטה ההסברה למאבק בנגיף קורונה של משרד הבריאות הודיע הערב (ראשון) כי הוועדה לסיווג מדינות במשרד הבריאות המליצה לממשלה להכריז רק על אנגליה ודנמרק כאדומות. עד כה זוהו בישראל 67 מאומתים בזן אומיקרון. 13 מהם לא התחסנו, או לא קיבלו מנת דחף, או מחלימים שעברה חצי שנה מהחלמתם. יש חשד גבוה שעוד 80 בני אדם נדבקו בזן.

על פי ההמלצה, ההחלטה תיכנס לתוקפה בלילה שבין רביעי לחמישי השבוע בחצות, בכפוך לאישור הממשלה. על פי הודעת משרד הבריאות, בבחינה נוספת שבוצעה הערב, נמצא כי בלגיה גבולית ואינה עומדת בקריטריונים של מדינה אדומה.

בתוך כך, היום דווח בחדשות הערב בכאן 11, כי מלבד המדינות המדוברות, עוד השבוע ייכנסו לרשימה עוד כמה מדינות. במשרד הבריאות בוחנים את הכנסתן של גרמניה, שוודיה, הולנד, אוסטריה ופינלנד לרשימה כבר בימים הקרובים. נוסף להן צפויה להיכנס לרשימה לראשונה גם קנדה. עוד דווח הערב כי במשרד הבריאות שוקלים להאריך את הבידוד מחלק מהיעדים ליותר משלושה ימים, ונשקל בידוד של שבוע בחלק ניכר מהן.

במשרד הבריאות חוששים שהגל החמישי יהיה מהיר יותר, גדול יותר ומשמעותי יותר מקודמו. בגל הרביעי היו כעשרת אלפים נדבקים ביום, והחשש של בכירי המשרד הוא שבגל התחלואה הבא יהיו יותר מכך, זאת נוכח הנתונים שמגיעים מהעולם על מקדם ההדבקה שמגיע ל-4.8, פי שלוש ממקדם ההדבקה של זן הדלתא.

חברי הצוות לטיפול במגפות וועדת החיסונים החליטו להמליץ על הארכת משך ההחלמה למאומתי זן אומיקרון וקבלת מנת חיסון לבוגרים לאחר שלושה חודשים מההחלמה. בדיון אמש החליטו המומחים שלא להמליץ בשלב זה על קיצור המועד של מתן מנת דחף אחרי המנה השנייה לשלושה חודשים במקום אחרי חצי שנה כפי שנהוג היום. כמו כן אין חברי הצוות ממליצים על חיסון רביעי לאוכלוסיה הבוגרת ולמדוכאי חיסון.

חברי הצוות תמימי דעים על הצורך להעמיק את חיסון האוכלוסיות שלא קיבלו שלושה חיסונים ולחזק את ההגנה על אוכלוסיות שבסיכון.

עוד דווח בחדשות הערב כי היוזמה להרחבת התו הירוק הולכת ומתרחבת גם היא על חנויות סגורות וגדולות שאינן בקניונים, דוגמת איקאה. בדיון מקצועי של הגורמים המקצועיים בכל המשרדים הרלוונטיים שהתקיים הערב, עלתה הדרישה להרחיב את התו גם על אותן חנויות, כך שרק מחוסנים או מי שמחזיקים תו ירוק או בדיקה שלילית בתוקף - יורשו להיכנס אליהן. המטרה היא להעביר מסר לציבור שהמטרה היא לעצור את התפשטות התחלואה ולא מתוך התנכלות למי שאינם מחוסנים.

בנוסף עלתה הדרישה מהקניונים להרחיב את האבטחה בכניסה כך שיהיו מי שיבדקו את תכולת התו הירוק, מבלי שיווצרו תורי ענק בכניסה לקניונים. על פי הדיווח, נבדקת האפשרות שהמדינה תממן היא שתשתתף במימון העניין הזה. כך או אחרת, הדיונים המקצועיים צפויים להימשך בימים הקרובים, ואחריהם יובא לאישור הממשלה מתווה שייכנס לתוקף.

השתתפו בהכנת הידיעה: שרון עידן, קטי דור, דקלה אהרן-שפרן, נוב ראובני וליאל קייזר