מתוך הכתבה

בין חוסר ידע לחרדה: איך דור העתיד תופס את ההתחממות הגלובלית?

פרויקט מיוחד של מוסף הזמן הירוק בוחן את המפגש של בני הנוער והצעירים עם הנושא מורכב. כיצד חלקם חשים חרדה עמוקה מגורל הכדור, וכיצד רבים לא מקבלים במערכת החינוך כלים להבנת התהליכים
הזמן הירוק
15 בדצמבר 2021
07:21

איך דור העתיד תופס את האקלים? פרויקט מיוחד של מוסף הזמן הירוק של כאן חדשות בדק שתי תופעות שונות אבל מתכתבות המאפיינות את ההתמודדות של הצעירים בישראל עם ההתחממות הגלובלית, שינויי האקלים והמאבק הבינלאומי בנושא. 

בפרק הראשון פגשנו צעירים ובני נוער הסובלים ממה שכבר אובחן בעולם כ"חרדת אקלים". תחושת פחד עמוק ומצוקה הנגרמים מעתידו הקודר של כדור הארץ. "אני מודאגת מהעתיד", אמרה אפרת, בת 27 שמתקשה לדמיין דברים שבני גילה חושבים עליהם - משפחה, ילדים, בשל השינויים בכדור הארץ. 

אחת הדרכים הטובות ביותר להתמודד עם החרדה היא הפגת הספקות, ולמידה בנושא שמטריד רבים. בפרק השני בדקנו איך נראים לימוד ההתחממות הגלובלית בבתי הספר. התמונה שהתקבלה מדאיגה. תלמידים וגם מורים מספרים שתוכניות הלימודים לא מספקות כלים להבנת השינויים העוברים על הכדור. יתרה מכך - באזורים רבים בארץ התכנים היחידים המועברים לתלמידים בנושא ממונים בכלל על ידי חברות מזהמות. 

מהאוניברסיטה העברית נמסר בתגובה לכתבה: "סטודנטים באוניברסיטה העברית מקבלים מדי שנה מלגות מגופים וארגונים רבים בארץ ומרחבי העולם. מתוך מחויבות לחינוך סביבתי וקידום פרויקטים פורצי דרך - לאחרונה השיקה האוניברסיטה את מרכז הקיימות הכלל אוניברסיטאי, המקדם מחקר שעתיד לשנות באופן משמעותי את הסביבה שבה אנו חיים. בנוסף, הוקם באוניברסיטה השדה הסולארי העירוני הגדול ביותר בארץ - על גגות הקמפוס בהר הצופים. זאת ועוד, הקרן הצמיתה משמשת את האוניברסיטה למימון פעילות מחקר ומלגות, והיא הראשונה בארץ שאינה מבצעת יותר השקעות ישירות בחברות מזהמות".