כיתה
צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90

סוף פסוק: המשבר בלימודי התנ"ך

ממעמד של מורה הדרך לציונות, הפך התנ"ך למקצוע הלימוד השנוא על תלמידי ישראל. האם דור ה-Z בכלל מסוגל להתחבר לתכנים האלה - ואיך, אם בכלל, צריך ללמד אותם ב-2021? • סדרת כתבות חדשה בחדשות הערב
יאיר אטינגר
19 בדצמבר 2021
16:16
עודכן ב 20 דצמבר 22:49

במהלך השנים הפך התנ"ך למקצוע שתלמידי ישראל הכי שונאים. הם אומרים שזה משעמם אותם, שזה לא רלוונטי לחייהם. בשנת 2021 כדאי לשאול, האם דור הסמארטפונים בכלל מסוגל להיות קשוב לתכנים האלה מלפני הספירה? ואיך, אם בכלל, צריך ללמד את ספר הספרים בבתי הספר, בעידן שבו סיפורים טובים מוצאים בסטורי? סדרת הכתבות של יאיר אטינגר "סוף פסוק", שמשודרת השבוע בחדשות הערב, מנסה לתת מענה לשאלות. 

הפרק הראשון בסדרה נוגע במשבר הוראת התנ"ך בבתי הספר הממלכתיים – על התנ"ך כמקצוע שנוא ולא מוערך, כישלון משרד החינוך ועל כוונת שרת החינוך יפעת שאשא-ביטון לבטל לראשונה את בחינת הבגרות האחידה בתנ"ך ולשנות את התחום שינוי עמוק, שיש לו תומכים וגם מתנגדים.

צפו בפרק הראשון בסדרה

האם התנ"ך שייך לדתיים? הפרק השני צולל למאבקים הפוליטיים והאידיאולוגיים סביב התנ"ך. האם הוא ספר דתי ואיך צריך ללמד אותו בכיתה שבה יושבים יחד אתיאיסטים ומסורתיים? האם צריך לצנזר את אלוהים וסוגיות אידיאולוגיות כדי למנוע מחלוקות, האם הוא רלוונטי לילדים חילונים בישראל - ואולי בכלל הם לומדים יותר מדי תנ"ך?

צפו בפרק השני בסדרה 

הפרק השלישי יעסוק ביוזמות שנועדו להנגיש את התנ"ך לדור הסמארטפון ולהפוך אותו למשהו חביב. כסף פרטי וציבורי מוזרם לאקדמיה ולבתי ספר, כדי לאמן מורים ולפרוץ את מחסום השעמום אצל ילדי ישראל. כך מיזם 929 שאומץ על ידי משרד החינוך הצליח לשדרג את הוראת התנ"ך ו"היהודים באים", סדרת סאטירה למבוגרים בכאן 11, מצאה את עצמה בכיתות – בלי להתכוון.

צפו בפרק השלישי בסדרה

משבר לימודי התנ"ך - גם בהסכת: האזינו לעוד יום