#AMiNORMAL

האנימציה בסדרה

43 מאיירים ואנימטורים מרחבי העולם לקחו חלק באנימציה הכה ייחודית בסדרה. כשמדובר בנפש האדם הצבעונית - האנימציה לא יכולה להיות משהו אחר
מערכת כאן
03 בינואר 2022
13:08

שיתוף פעולה עם 43 מאיירים ואנימטורים מסביב לעולם: אוצרות יוצאי דופן בסדרה AMiNORMAL#


״בדיוק כמו האנשים האמיתיים שמצטלמים לסדרה מכל העולם, היה לי חשוב ״ללהק״ גם דמויות אנימציה מגוונות, מעניינות, לא נורמליות״, סיפרה היוצרת והבמאית מיקה אור.

(קמיל ברנד)

מה כל כך מיוחד?

בסדרה AMiNORMAL#, שעוסקת בניסיון האנושי להגדיר מהו ״נורמלי״, שילבה היוצרת קטעי אנימציה קלילים - GIF - בין היתר, כדי להתמודד עם נושאים שקשורים בבריאות הנפש בעזרת קורטוב של חוש הומור. ״המטרה שלי הייתה ליצור דמויות באנימציה קלאסית מינימליסטית, לעיתים אף אנימציית-קו, בה הדמות היא תמיד מרכז הקומפוזיציה, נאיבית אך בו זמנית גם פרובוקטיבית, משעשעת, סוריאליסטית. רציתי להמציא דמויות ריאליסטיות עם מציאות מעוותת, בהשראת אגדות וסיפורים כמו אליס בארץ הפלאות. למעשה האנימציה מתוסרטת, והחלק הזה - עירבוב המציאות עם הפנטזיה - זה מה שמשך אותי ליצור את הפרויקט״. 

(מאיה איש-שלום)

(מאיה איש-שלום)

ולמה דווקא GIFים?

״המטרה שלי היא לנחם את הצופים וידעתי שאם מרואיינים יספרו לי על מצוקות שלהם, אבל נחתוך את זה באהבה לצד הדגמות קצרות ומצחיקות באנימציה, יהיה קל להזדהות עם הבעיות והקשיים המתוארים על המסך, וגם לחייך קצת על הדרך.

לצורך הדוגמא, מצאתי בגוגל כל מיני גיפים וחיברתי בינם ובין ראיונות לדוגמא שעשיתי עם חברים וקרובי משפחה. זה היה סוג של 'פיילוט'. שיתפתי אותו עם 'יופיאן' השותפים שלי בפריז, עם המפיקה השותפה שלי נורית קידר, וגם עם 'כאן' ו'ארטה'. כולם עפו על זה".

(קלאודיו פרנטלה) *בפרק האחרון בסדרה שעוסק בסיוטים בילדות, היוצרים הלכו על כיוון סגנוני אחר, כמו בחלומות - שכבות של תמונות לא קשורות

"האקספרימנט הזה הוביל לפיצוח של האנימציה בסדרה. עד אותה נקודה היו כל מיני אופציות ורעיונות לא ריאליים לגבי האנימציה, כאשר הנחת היסוד הייתה הפקה של אנימציה מקורית. עם תהליך האוצרות שעברתי בפיילוט, הבנתי שיש לנו כאן הזדמנות להגדיל את מקומה של האנימציה בתוך הפרק, אבל במקום מאייר אחד או שניים שיעצבו כמה דמויות שיחזרו על עצמן, פתחנו את הדלת לעשרות יצורים וחיות אחרות, שונות זו מזו. למרות שעבדנו עם סטוריבורד וקונספט ויזואלי ברור, כל מאייר ויוצר הביא את הסגנון הייחודי שלו. בדיוק כמו האנשים האמיתיים שמצטלמים לסדרה מכל העולם היה לי חשוב 'ללהק' גם דמויות אנימציה מגוונות, מעניינות, לא נורמליות״. 

(ליסה רוק)

(מיין ליו) *שילוב של וידאו ואנימציה


בתהליך העריכה, אותרו אלפי קטעי גיפ של אמנים מכל העולם, והוא נמשך כתשעה חודשים בין תל אביב ופריז. תוך כדי בניית הסיפור נבחרו הקטעים הסופיים של האנימציה, וצוות ההפקה בפריז יצר קשר עם אותם אנימטורים ויוצרים וביקש לרכוש את הזכויות שימוש ביצירה לצורך הסדרה. לאחר אישור, עברו הגיפים עיבוד והתאמה ל-HD.  

(קמיל ברנרד)

בשל מחסור בתקציב, חיפשה היוצרת דרכים יצירתיות לגייס את היוצרים לסדרה והחליטה ליצור סרטון מיוחד בשם ״מכתב אהבה בוידאו למאייר״, שם הציגה היוצרת את הפרויקט והזמינה את האומנים לשתף פעולה. ״אחת המאיירות שהתייעצתי איתן בתחילת הדרך הייתה האמנית הישראלית מאיה איש-שלום, לשמחתי גם כמה מהגיפים של מאיה שלה מצאו את דרכם לסדרה בסופו של דבר. וזו הזדמנות טובה להגיד תודה גם ליהלי הרברט האנימטורית הנהדרת, הראשונה שהצטרפה לפרויקט ועזרה לי להכין כמה קטעי אנימציה במסגרת הפיץ׳ של הסדרה". הרברט איירה את הילדה-אישה בפרק הראשון, שפורחת לשמיים עם בלונים-גברים, והחצאית שלה נופלת וחושפת את ערוותה (בהשארת מאייר יפני נימורה דייסוקה)״.