רחוק מהבית

חלום הדירה מתרחק: כך נראה משבר הדיור בישראל

מחירי הדירות לא מפסיקים לטפס, וימשיכו לעלות גם השנה וכנראה גם בזו שאחריה. סדרת הכתבות "רחוק מהבית" של ריאד עלי עוקבת אחר משבר הדיור בישראל והפתרונות שתקועים | חדשות הערב
ריאד עלי
04 בינואר 2022
03:58
עודכן ב 08 ינואר 12:48

קניית בית בישראל היא משימה יקרה מאוד. בשביל רבים - כמעט בלתי אפשרית. מחירי הנדל"ן בטיפוס עקבי כבר כמה שנים, וגם הממשלה לא מדברת על הוזלה שלהם בעתיד, רק על "בלימת הזינוק". בסדרת הכתבות ששודרה השבוע בחדשות הערב בכאן 11, בדקנו איך נראה החלום הישראלי על בית משלך - על קרקע המציאות.

בפרק הראשון בסדרה יצא ריאד עלי לבדוק מה לא עבד בתוכנית הדגל הממשלתית "מחיר למשתכן", שהייתה בתחילת הדרך בשורה גדולה לזוגות צעירים שחלמו על דירה במחיר שפוי. בראש העין זוגות שהוגרלו בפרויקט מחכים כבר יותר משלוש שנים לדירה שהובטחה להם, במקום בית יש רק יסודות והפרויקט תקוע. 

צפו בפרק 1 בסדרה

בפרק השני - מודיעין. עד לפני עשור הייתה מודיעין אפשרות דיור זולה יחסית לכל מי שרוצה לגור במרכז – בדיוק בין תל אביב לירושלים. היום, מחירה של דירת ארבעה חדרים בעיר מגיע לשני מיליון שקלים. איך נראה משבר הדיור בעיניי הזוגות הצעירים שנטשו בעל כורחם את תל אביב היקרה ואלה שמנסים לקנות דירה, אבל מוצאים את עצמם גרים אצל ההורים?

צפו בפרק 2 בסדרה

צפו בפרק 3 בסדרה

רכישת דירה בישראל היא אתגר כבר בימינו, אז היא זה ייראה בעתיד. בפרק השלישי של הסדרה פגשנו את מנכ"לית מנהל התכנון דלית זילבר, שהציגה טענה מפתיעה - דירות יהיו מספיק, השאלה אם יהיו תשתיות שיחזיקו אותן. בנוסף שוחחנו עם ראש עיריית באר שבע רוביק דנילוביץ' שטוען שהעתיד הוא בנגב, ועם העתידן פרופ' דוד פסיג, שמציע לחשוב בגדול.