נציבת שב"ס קטי פרי

נציבת שב"ס בוועדת הבדיקה: האחריות הישירה - של מפקד בית הכלא

רב גונדר קטי פרי אמרה בעדותה כי נכנסה לתפקיד לאחר שנתיים של חוסר יציבות ארגונית והוסיפה: "כשאין תקציב זו סוגיה משמעותית ביותר שפוגעת בארגון, לא ניתן לקדם פעילות משמעותית. מפקדים אמרו לי אין לי כסף לטפל בפשפשים". על תפקוד המודיעין אמרה: "החוזקות באנשים. יכולות האיסוף צריכים מהפכה"
משה שטיינמץ
12 בינואר 2022
09:23
עודכן ב 12:58

נציבת שב"ס, רב גונדר קטי פרי הטילה היום (רביעי) את האחריות למחדל הבריחה מכלא גלבוע, על מפקד הכלא פרדי בן שטרית. פרי אמרה במהלך עדותה בפני ועדת הבדיקה לבריחת האסירים כי בן שטרית הוא האחראי לכך ששני אסירים בסיכון גבוה היו באותו תא: "הפקודות והנהלים כתובים וזה לא בוצע. זו אחריות ישירה של מפקד בית סוהר". 

פרי אמרה בעדותה כי היא נכנסה לתפקיד לאחר שנתיים של ממלא מקום וחוסר יציבות ארגונית. "במשך השנים האלו היעדר נציב קבוע השפיע משמעותית על הארגון, בוודאי בתקופה שאחת למספר חודשים הוארכה הכהונה של ממלא מקום הנציב", אמרה.

עוד הוסיפה פרי: "אני לא צריכה להרחיב על מה שקורה במדינה - ארבע מערכות בחירות ופן נוסף זה שאין תקציב במשך שנתיים. הארגון התנהל על תקציב המשכי וזה אומר שלא ניתן לקדם פעילות משמעותית. זו סוגיה משמעותית ביותר שפגעה בארגון" ואמרה כי ההחלטה לא למנות ראש ארגון באופן קבוע היא החלטה שמומלץ שלא תחזור על עצמה: "זה פוגע בארגון ואני משתדלת להיות עדינה".

בהמשך העדות פרי התבטאה בנושא המודיעין בשב"ס ואמרה: "אמנם המודיעין נשחק בשנים האחרונות, אבל תמיד היה חזק, מסכל וידע להביא את ההתראות". לאחר שחברי הוועדה הביעו ספק, הסבירה: "החוזקות באנשים. יכולות האיסוף צריכים מהפכה".על מצב הארגון הוסיפה: "כשנכנסתי לתפקיד ואין תקציב מדינה - מפקדים אמרו לי אין לי כסף לטפל בפשפשים. אנחנו בעידן הקרטון, העיפרון והנייר. עם הצעירים של דור ה-Z וה-X מי ירצה להיות סוהר?".

בחודש ספטמבר, הבהירה נציבת שב"ס למקורביה שהיא לא מתכוונת להניח את ראשה על הגליוטינה הציבורית. בשיחות סגורות שתוכנן התפרסם בכאן חדשות אמרה פרי: "אני הולכת לוועדה עם ביטחון גדול ואני לא צריכה להיות שעירה לעזאזל על עשורים של הזנחה". מי שכן צריך לפנות את תפקידו, לפי פרי, הוא מפקד כלא גלבוע גנ"מ פרדי בן שטרית. 

בן שטרית אמר מצידו בעדות בפני הוועדה: "סומנתי על ידי נציבת שב"ס כאחראי לאירוע, כזה שכשל. היא פנתה לשר לביטחון הפנים בבקשה להדיח אותי עוד טרם בדקו את נסיבות האירוע. אני אבא לילדים. התחושות קשות". במסגרת עדותו העלה מחדש שוב בן שטרית את פרשת "הסרסור בסוהרות", שעוררה סערה.