-

אחרי 40 שנה - הסופר השתנה? כך הגיבו הישראלים לעליות המחירים

כשהמחירים עולים את מי מאשימים? אפשר להאשים את הממשלה, את החברות הפרטיות, את הקורונה. לכל גל התייקרויות יש את גל הכתבות על ההתייקרויות, שמנסות לברר מה הציבור חושב. באופן עקבי, לאורך עשרות שנים, זה לרוב אותו דבר | גרוש ללירה
שאול אמסטרדמסקי, משחקי הכיס
14 בינואר 2022
10:56

גל ההתייקרויות של מוצרי היסוד ששוטף את ישראל יצר גל של כתבות על ההתקיירויות – שגם הוא שוטף את ישראל. ולרוב, בכתבות האלה תהיה איזו מרואיינת, או מרואיין, בסופר שיביעו את דעתם על המצב.

כבר עשרות שנים שאנחנו בתקשורת מביאים לכם את המרואיינות והמרואיינים בסופרים ובשווקים, אלה שמוחים על יוקר המחיה בישראל. כך זה היה בשנות ה-70, כשהמחירים החלו להרים ראש, כך גם בשנות ה-80, כשהמחירים בישראל כבר השתוללו בקצב פסיכי, וזה המשיך גם בשנים שאחר כך – כשהאינפלציה כבר נרגעה קצת. את מי מאשימים? את הממשלה, את החברות שמעלות את המחירים, היום אפשר להאשים את הקורונה. באופן עקבי, לאורך עשרות שנים, הרבה פעמים הציבור נשמע אותו דבר – מתרעמים על המחירים הגבוהים וחלק גם אפילו אומרים שצריך לצאת בגלל זה לרחובות, אבל בסוף אף אחד לא באמת עושה את זה.

ואז, ב-2011, מספיק אנשים החליטו שבאמת הגיע הזמן לצעוק קצת. וזה לא קרה בגלל שראיינו אותם לטלוויזיה, זה קרה בגלל הכוח של הרשתות החברתיות שבדיוק התעורר באותן שנים. המחאה של 2011 עשתה את כל מה שהמחאות שלפניה לא עשו, בשני מובנים. דבר ראשון, יצרניות המזון נכנסו לבונקר ובמשך העשור שלאחר מכן נזהרו מאוד שלא להעלות מחירים. מבחינת הממשלה, התשובה הייתה לפתוח את השוק הזה לתחרות.

אבל ההבטחות של שר האוצר אז נשארו קצת על הנייר. למעשה, עד היום הממשלה מנסה עד היום לפתוח את שוק המזון לייבוא מחו"ל ומצליחה רק חלקית. אך גם ההצלחה החלקית הזו היא מצב הרבה יותר מהמצב שהיינו בו בשנות ה-80.

ככל שהממשלה הקטינה את המעורבות שלה במשק, הציבור למד בהדרגה שהכתובת שלו צריכה להיות החברות הפרטיות. הלחץ עליהן – הרבה יותר אפקטיבי. שום חברה לא רצתה חרם צרכנים כמו שהיה על תנובה והקוטג'. עד שהגיעה הקורונה ואיתה השיבושים בשרשראות האספקה העולמיות. עכשיו, לחברות הפרטיות יש תירוץ להעלות מחירים, ולציבור, לצערנו, יש מעט מה לעשות. כי היום השוק הישראלי אולי חופשי יותר מהממשלה, אבל עדיין לא מאוד תחרותי. מה שאומר שאולי לפעמים הכי נכון להגיד את מה שליאורה מ"קרובים קרובים" אמרה, כשהיא השתתפה בכתבה כזו: "פשוט אין מילים".

העם, דרש, צדק חברתי | חיות כיס