"הסוכנות" משמאל, "האמריקאים" מימין
צילום: באדיבות HOT

עולם הריגול של 2022 הוא הרבה יותר "הסוכנות" מאשר "האמריקאים"

מרדפים קשוחים אחרי פעילי דאעש, תקרית עוצרת נשימה עם בחורינו המצוינים מהמוסד, מתח בין אהבה לנאמנות למולדת, והרבה סייבר. רועי שרון מסכם חמש עונות של ריגול צרפתי
רועי שרון
14 בינואר 2022
11:02

הלוחמים של סוכנות הריגול הצרפתית לא עסוקים בחיסולים, לא מעלימים גופות, ולא דוהרים ברחובות עם רכבי מילוט. הם אוחזים ביכולות סייבר בסיסיות, כושר ניתוח מעולה, ושליטה בשפות. "הסוכנות", סדרת הריגול הצרפתית שקיימת כבר מ-2015 אך רק מספטמבר האחרון חמש עונותיה זמינות לצפייה גם בישראל ב"הוט", היא סדרה על ריגול בעידן הנוכחי, ותשכחו מ"האמריקאים" המופתית.

מה שהיה נכון בריגול הקלאסי של שנות ה-80, נראה אחרת לגמרי. סוכני הקג"ב אליזבת ופיליפ, שהושתלו בוושינגטון במלחמה הקרה, עסקו ללא הרף בגיוס מקורות אנושיים ותחזוקם השוטף שהיה מלווה בשלל התנקשויות.

הסוכנים הצרפתים מרינה לואזו, ריימונד סיסטרון וכוכב הסדרה מלוטרו נעים על הציר שבין פרויקט הגרעין באיראן, כנופיות דעאש בעיראק, קרבות מורדים בסוריה, סוכן שנעלם באלג'יר, סוחרי נשק בתימן, קצת מוסקווה לנשמה, ואיך אפשר בלי תקרית עוצרת נשימה עם בחורינו המצוינים מהמוסד.

הסוכן מלוטרו חוצה גבולות, מסתכן ללא הרף, מסתבך ומסבך. מתוך "הסוכנות" (צילום: באדיבות HOT)

גם הנאמנות הטוטאלית היא לא מה שראינו ב"האמריקאים". מלוטרו, שהוא פול לפבר והוא גם גיום דבאי, כרוך אחרי אהובתו הסורית שאותה הפעיל כמקור בתקופת שליחותו בדמשק. לעתים כרוך מדי, גם על חשבון המחויבות למולדת. הוא משקר למנהליו מהדקה הראשונה בסדרה, הוא חוצה גבולות, מסתכן ללא הרף, מסתבך ומסבך, אבל נותר הסוכן הכי חד, הכי אמיץ, השורד הנצחי.

המודיעין האנושי, היומינט, שהיה מרכז חייהם של בני הזוג ג'נינגס ב"האמריקאים", עבר מהפכה. פה ושם עדיין נדרשים סוכני ה-DGSE הצרפתים לגייס מקורות אנושיים, אבל הדרמות הגדולות בסדרה מתחוללות בתוך משרדי הסוכנות. משם מיירטים את המצלמות הפזורות בכל שדה תעופה, משם פורצים למכשירים סלולריים, שם מתעוררים התככים והחשדות נגד מי שיושב באותה קומה, ושם מנהלים דרך פלזמות ולוויינים את שלל המבצעים.

הדרמות הגדולות בסדרה מתחוללות בתוך משרדי הסוכנות. מתוך "הסוכנות" (צילום: באדיבות HOT)

מי שיציץ לעולם הריגול של העשור האחרון ימצא שם יותר האקרים, יותר סלולר, יותר טכנולוגיות. יותר דרמות פוליטיות בחדרי המשבר המעוצבים ויותר סערות מהמזרח התיכון. עולם ריגול עם דילמות מעודכנות, שיש בו גם מבצעים כושלים, וגם סוכנים לא מושלמים. עולם הריגול של 2022 הוא הרבה יותר "הסוכנות" מאשר "האמריקאים".