-
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

פרסום ראשון | תת-זן של אומיקרון התגלה בישראל: 20 מקרים אובחנו

תת הזן המכונה BA2 התגלה כבר במספר מדינות בעולם, בהן סין, דנמרק, קנדה וסינגפור • למדענים לא ידוע אם הוא מדבק או אלים יותר מהאומיקרון, אולם ריבוי מוטציות הקיימות בו מעורר חשש
קטי דור
13 בינואר 2022
22:06
עודכן ב 22:06

פרסום ראשון: תת-זן של אומיקרון הגיע לארץ. כך פורסם בחדשות הערב (חמישי) בכאן 11. בתת-הזן, המכונה BA2, כבר נדבקו 20 בני אדם שהתגלו בריצופים גנטיים בישראל. נכון לעכשיו אין ידיעות ודאיות לגבי מסוכנתו. 

כרגע ידוע על ה-BA2 שיש לו אף יותר מוטציות מלאומיקרון המקורי ולכן יש מדענים בעולם שהעלו השערה שהוא עלול להיות יותר אלים. כאמור, כרגע מדובר בהשערה בלבד, וחשוב לציין שאין ודאות לגבי זה.

תת-הזן נראה לראשונה בסין לפני כמה שבועות. החשד הוא שמקורו בהודו. שם מכנים אותו ה"הזן המתגנב", כיוון שבדיקת PCR לא מזהה אותו במקרים רבים, והוא אחראי כרגע על 80% מתחלואת האומיקרון בעיר קולקטה. המידע התברר באמצעות בדיקות ריצוף גנטי מיוחד. הוא אותר גם בדנמרק, אוסטרליה, קנדה סינגפור - ומהשבוע האחרון גם בישראל. בדומה להשערת מדענים בעולם, מדענים בארץ אמרו לכאן חדשות שהם מוטרדים ממנו בגלל השינויים שבו, ובגלל המוטציות הרבות יותר שלו.

בעקבות הפרסום בכאן חדשות הודיע מטה ההסברה למאבק בנגיף הקורונה כי זן BA2 מתפתח לצד האומיקרון ונמצא במעקב של משרד הבריאות ומדינות נוספות בעולם. "בשלב זה אין עדות לכך שהוא מתנהג אחרת מהאומיקרון. משרד הבריאות יעדכן את הציבור בכל התפתחות רלוונטית", נכתב בהודעת משרד הבריאות.

6,700 אנשי צוות רפואי בבידוד - המשמרות יוארכו

אנשי צוות רפואי נכנסים לבידוד בקצב הולך וגובר, ובבתי החולים מתחילים להאריך את שעות העבודה של הצוותים ולעבור למשמרות של 12 שעות כדי להתגבר על מצוקת כוח האדם. הבוקר עמד מספר אנשי הצוות המבודדים על 5,600, והערב הוא כבר קפץ ל-6,700.

אתמול נחתם מסמך עם האוצר ועם האיגודים המקצועיים של האחיות על שינוי בשעות העבודה: במקום שלוש משמרות של 8 שעות עבודה, יוחלו שתי משמרות של 12 שעות. בבתי החולים וולפסון, ברזילי, אסף הרופא ורמב"ם יחלו לעבוד בצורה זו באופן הדרגתי.

בנט למנהלי מחלקות ילדים: היערכו לעומס | נוב ראובני

ראש הממשלה נפתלי בנט ושר הבריאות ניצן הורוביץ נועדו היום עם מנהלי מחלקות ובתי חולים לילדים וביקשו מהם להיערך להצפה אפשרית במחלקות. בהקלטות מדיון זה, ששודרו בחדשות הערב בכאן 11, נשמע בנט אומר למנהלים: "אני מבקש שתיערכו להצפה אפשרית במחלקות".

הרופאים עדכנו את בנט והורוביץ שהעומסים כרגע במחלקות הם בסך הכול שגרתיים, כך שכרגע לא נראה שהולכים לתרחישים קיצוניים של אשפוזי ילדים. כן רואים יותר ילדים שמגיעים עם קורונה, אבל ברוב המקרים הקורונה היא לא הסיבה שבגינה הם מגיעים לאשפוז. למשל, בבית החולים ספרא לילדים בשיבא מאושפזים שמונה ילדים עם קורונה, רק אחד מהם - מאושפז בגלל מחלת הקורונה, והוא בעל מחלות רקע קשות, השאר - אובחנו כחיוביים לקורונה במיון, אבל לא זו הסיבה שהביאה אותם לשם.

על אף המידע מהרופאים, הדגיש בנט: "אני כן מוטרד כי אני אומד את ההיקף. להערכתי אנחנו סביב 150 אלף נדבקים ליום עם עלייה בקצב. בעוד שלושה ארבעה ימים נהיה בקצב של 300 אלף. בכל זאת, אני לא יכול להתעלם ממה שאני רואה בחלק מהמקומות בחו"ל".

בנוסף עדכנו רופאי הילדים את ראש בממשלה כי הם עוקבים בדאגה אחרי דיווחים ראשוניים מעמיתים שלהם באנגליה - על מקרים של תסמונת פימס גם לאחר תחלואה באומיקרון. אותה דלקת רב מערכתית שמופיעה בקרב ילדים ובני נוער לאחר שנחשפו לקורונה, שראו אותה בזנים הקודמים, וייתכן שמתחילים לראות אותה גם עכשיו עם האומיקרון. כאמור, אלו רק דיווחים ראשוניים.