-
צילום: קובי גדעון, פלאש 90

למה כל כך יקר לחייך? הסיבה שאנחנו משלמים על טיפולי שיניים

עיניים - כן, אף-אוזן-גרון - כן, אבל שיניים - לא. איך קרה שמדינת ישראל השאירה מחוץ לסל הבריאות דווקא את טיפולי השיניים, ומי מרוויח מזה | חיות כיס
אלון אמיצי ושאול אמסטרדמסקי
15 בינואר 2022
15:33

מדינת ישראל נותנת סל בריאות ממלכתי די נרחב לכל אזרחיה, בלי קשר לרמת ההכנסה שלהם. לא משנה אם אתה עשיר או עני, אתה זכאי לקבל שירותי בריאות ציבוריים - אשפוזים, טיפולים, ניתוחים, תרופות. אבל טיפולי שיניים – הם לא נמצאים בסל הבריאות הממלכתי.

משק בית ישראלי ממוצע מוציא 2,760 שקלים כל שנה על רפואת שיניים, וכשחושבים על זה, זה קצת משונה, שיניים זה קטע חוץ גופי? הרי אם תהיה למישהו מאיתנו בעיה בחלל הפה, או בגרון, נלך בחינם לרופא אף אוזן גרון של הקופה והוא יטפל בנו. למה שיניים לא? למה זה לא מכוסה.

מתברר שסביב טיפולי שיניים התפתחה תעשייה פרטית שמגלגלת – בביטוחים פרטיים או בביטוחים משלימים דרך קופות החולים - יותר ממיליארד שקל בשנה. אז השבוע בחיות כיס יצאנו לבדוק איך קרה שמדינת ישראל יצרה ביטוח בריאות ממלכתי, אבל השאירה את טיפולי השיניים בחוץ, מי מרוויחים מהמצב ורוצים שהוא יישאר כמו שהוא, ואיך חיבור מפתיע בין כמה אנשים הצליח לשנות את התמונה.

האזינו להסכת חיות כיס

את הסיפור הזה אנחנו מתחילים בשנת 1995, אז נחקק בישראל חוק ביטוח בריאות ממלכתי שקבע שכל אזרח בישראל זכאי לשירותי בריאות. בחוק נקבע גם שכל אזרח יוכל לבחור את הקופה שבה הוא יבוטח, והמדינה תהיה אחראית למימון סל שירותי הבריאות. הסל שנקבע בחוק היה צילום מצב של רשימת השירותים שסיפקה בשנה שלפני כן, 1994, קופת החולים כללית.

לקחו את השירותים של קופת החולים הגדולה בישראל ואמרו שזה יהיה סל הבריאות. נשמע הגיוני סך הכול, אבל למה מלכתחילה בסל השירותים שקופת חולים כללית נתנה לא היו טיפולי שיניים?

האמת היא שהם דווקא היו שם. "כללית היא הייתה הקופה היחידה שנתנה טיפולי שיניים כבר בתקופת המנדט", מספרת פרופ' שפרה שוורץ, מחוקרות מערכת הבריאות החשובות בישראל. אבל זה היה כרוך בתשלום נוסף, הרבה פעמים דרך מקומות עבודה". לדברי פרופ' שוורץ, בחלוף השנים "כל פעם שהיו קשיים תקציביים המילים הראשונות שנאמרו היו 'בואו נוריד את רפואת השיניים', משום שרפואת השיניים תמיד הייתה בעדיפות הנמוכה. היא הייתה יקרה מאוד יחסית לשירותים אחרים, והקל ביותר היה להוריד אותה".

בנוסף, היו תקופות שבהן היה מחסור עצום ברופאי שיניים. פרופ' חיים דורון, שהיה מנכ"ל כללית בשנות ה-70 וה-80, סיפר בספרו "דרכיי במערכת הבריאות", שבתקופתו המחסור היה כל כך גדול שבכללית הביאו במיוחד רופאי שיניים מחו"ל. אבל כשרופאי השיניים שעלו מחו"ל ראו כמה כסף מרוויחים העמיתים שלהם בשוק הפרטי, הם עזבו את קופת חולים כללית ועברו לשוק הפרטי.

לפי נתוני משרד הבריאות, בשנת 1970 היה בישראל רופא או רופאת שיניים אחת על כל 3,458 ישראלים. זה כמובן השתנה - היום יש רופא או רופאת שיניים אחת על כל 751 ישראלים. כך שרפואת שיניים היא כבר ממש לא מקצוע במחסור. אחת הסיבות המרכזיות לכך היא גל העלייה מברית המועצות לשעבר בתחילת שנות ה-90, שבבת אחת הביא הרבה מאוד רופאים ורופאות שיניים למשק.

בנוסף, היוקרה של המקצוע והמשכורות הגבוהות דחפו הרבה ישראלים לבחור לטוס ללמוד אותו בחו"ל. לפי הדוחות של משרד הבריאות, רוב רופאי השיניים שפועלים היום בישראל לא למדו בארץ. אבל כשלמקצוע מסוים נכנסים הרבה אנשים השוק נהיה יותר תחרותי, והשכר יורד.

במקביל, השוק גם הושפע משתי שחקניות מאוד גדולות - כללית, ומכבי. כל אחת מקופות החולים מפעילה רשתות של מרפאות שיניים, שנותנות שירותים במסגרת הביטוחים המשלימים שלהן. ובדיוק בגלל שטיפולי שיניים לא נמצאים בסל הבריאות, הם כלי שיווקי אדיר בשביל למכור לנו ביטוחים משלימים. רוצים טיפולי שיניים יחסית זולים לשוק הפרטי? בואו תעשו ביטוח משלים, רצוי "פלטינום" או "מכבי שלי", ותקבלו טיפולי שיניים בהנחה משמעותית

וכך, כששתי שחקניות גדולות מאוד נכנסו לשוק בדיוק כשהמון רופאי ורופאות שיניים חדשים יצאו מהפקולטות לרפואת שיניים וחיפשו עבודה, הם פשוט הלכו לעבוד אצלן, ונאלצו להסכים לתנאים שהן קובעות.
לפי אתר "עבודאטה" של משרד העבודה, שמציג את השכר הממוצע בהרבה מענפי המשק, השכר המוצע של רופאת או רופא שיניים הוא 17 אלף שקלים בחודש. לשם השוואה, השכר הממוצע של רופאה כללית הוא 34 אלף שקלים בחודש.

בדיוק בגלל שטיפולי שיניים לא נמצאים בסל הבריאות, הם כלי שיווקי אדיר בשביל למכור לנו ביטוחים משלימים

ד"ר ולדי דבוריס, רופא שיניים וחבר הנהלת העמותה הישראלית להשתלות דנטאליות, מסביר מה קרה פה: "הכניסה המסיבית של חברות הבת של קופות החולים לנושא רפואת השיניים, ומדובר בעיקר על 'כללית סמייל' ו'מכבידנט' שמספקות את השירות למבוטחים שלהן, והמבוטחים האלה הם פחות או יותר 70% ממבוטחי קופות החולים בארץ, גרמה לזה שהמחיר שאותו המטופלים שלנו מוכנים לשלם על טיפולי שיניים שגרתיים ירד מאוד. זת מכיוון שאם המטופל רואה שהוא יכול לקבל סתימה או עקירה ב'מכבידנט' ב-23 שקלים, הוא יבחר לקבל אותם שם ולא אצל רופא השיניים הפרטי שטיפל בו קודם. ולא משנה מה. זאת אומרת אפשר לדבר איתו על יחס אישי, ואפשר לדבר איתו על איכות, ואפשר לדבר איתו על אלף ואחת דברים. בסופו של דבר, עבור מרבית המטופלים המחיר קובע".

וכשהמחירים שהקופות מציעות הן כל כך זולים, בשביל למשוך עוד ועוד אנשים לביטוחים המשלימים שלהם, יוצא שהתשלום לרופאי השיניים מהדור החדש הוא מאוד מאוד נמוך.

אז אולי בעצם הגענו למשהו יחסית טוב באמצע. כלומר, עוד לא הגענו למאה אחוז. אבל מעמד הביניים הישראלי כן מצליח להשיג לעצמו טיפולים בסיסיים במחירים סבירים, גם אם זה בא על חשבון השכר של רופאי השיניים הצעירים.