-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בתוך שבוע: מספר החולים במצב קשה הוכפל

שיעור הבדיקות החיוביות עלה, אולם מקדם ההדבקה ירד מעט • אחרי בר-לב ולפיד: השר אלקין וראש המל"ל נדבקו בקורונה • ראש הממשלה נפתלי בנט וצוותו נבדקו בבדיקות אנטיגן וקיבלו תשובה שלילית • ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני שתוכננה ליום ראשון בוטלה
כתבי כאן חדשות
14 בינואר 2022
11:35
עודכן ב 11:48

משרד הבריאות עדכן הבוקר (שישי) כי מספר החולים קשה עלה ל-306 בני אדם, בהם 76 מונשמים. בכך מספר החולים קשה, שעמד ביום שישי שעבר על 151 בני אדם - הוכפל בתוך שבוע. בנוסף, אתמול אובחנו 40,430 מאומתים חדשים, מתוך 319,572 בדיקות שבוצעו. שיעור הבדיקות החיוביות עלה ל-12.6%, אולם מקדם ההדבקה ירד מעט והוא עומד על 1.8.

בתוך כך, שר הבינוי והשיכון זאב אלקין נמצא מאומת לנגיף קורונה. בהודעה שפרסמה הבוקר לשכתו נמסר כי השר ביצע בדיקת אנטיגן ביתית שיצאה חיובית, ואושרה גם בבדיקת אנטיגן מוסדית, ונמצא חיובי לקורונה. עוד נמסר כי אלקין ימשיך לנהל את פעילות משרד השיכון מבידוד בביתו.

זמן קצר קודם לכן נמסר כי גם היועץ לביטחון לאומי וראש המל"ל, ד"ר איל חולתא, נמצא הבוקר חיובי לנגיף הקורונה. ראש הממשלה נפתלי בנט וצוותו נבדקו בבדיקות אנטיגן וקיבלו תשובה שלילית. ביום ראשון אמורה הייתה להתקיים ישיבת קבינט מדיני-ביטחוני, אך זו בוטלה.

אמש פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי תת-זן של אומיקרון הגיע לארץ. בתת-הזן, המכונה BA2, כבר נדבקו 20 בני אדם שהתגלו בריצופים גנטיים בישראל. נכון לעכשיו אין ידיעות ודאיות לגבי מסוכנתו. כרגע ידוע לגביו כי יש לו אף יותר מוטציות מלאומיקרון המקורי ולכן יש מדענים בעולם שהעלו השערה שהוא עלול להיות יותר אלים. 

תת-הזן נראה לראשונה בסין לפני כמה שבועות. החשד הוא שמקורו בהודו. שם מכנים אותו ה"הזן המתגנב", כיוון שבדיקת PCR לא מזהה אותו במקרים רבים, והוא אחראי כרגע על 80% מתחלואת האומיקרון בעיר קולקטה. המידע התברר באמצעות בדיקות ריצוף גנטי מיוחד. הוא אותר גם בדנמרק, אוסטרליה, קנדה סינגפור - ומהשבוע האחרון גם בישראל.

עוד פורסם בחדשות הערב כי בבתי החולים מאריכים את שעות העבודה של הצוותים ולעבור למשמרות של 12 שעות כדי להתגבר על מצוקת כוח האדם. אתמול בבוקר עמד מספר אנשי הצוות המבודדים על 5,600 - ובשעות הערב, תוך פחות מ-12 שעות, הוא כבר קפץ ל-6,700. החשש במשרד הבריאות הוא מעומס של חולים ומנגד לא מספיק אנשי צוות רפואי בשביל לתת מענה.

ביום רביעי נחתם מסמך עם האוצר ועם האיגודים המקצועיים של האחיות על שינוי בשעות העבודה: במקום שלוש משמרות של שמונה שעות עבודה, יוחלו שתי משמרות של 12 שעות, עם תוספת כספית מסויימת. בבית החולים וולפסון יתחילו לעבוד במתכונת החדשה כבר ביום ראשון הקרוב, בבית החולים ברזילי בימים הקרובים, בבתי החולים אסף הרופא וברמב"ם יחלו לעבוד כך בימים הקרובים באופן חלקי, ובבית החולים הדסה בוחנים את המהלך.

אחד הפתרונות של מערכת הבריאות כדי להפחית את העומס בבתי החולים, עם הזינוק במספר החולים במצב קשה - הוא אשפוזים ביתיים. לשם מכוונים יותר ויותר חולים שמצבם מאפשר זאת וכן צוותי רפואה שיתוגברו בימים הקרובים לצורך זה.

השתתפו בהכנת הידיעה: דקלה אהרן שפרן, נוב ראובני, קטי דור ועמיחי שטיין