-
צילום: דוד כהן ומיכאל גלעדי, פלאש 90

האסון במירון: קו ההגנה של המפכ"ל – האחריות של מפקד מחוז צפון

המפכ"ל שבתאי יגיד בוועדה כי כל המפקדים חשבו שהתוכנית טובה ולא הציגו אלטרנטיבה • המפכ"ל ידגיש כי הכשל ההנדסי בגשר הוא הגורם המרכזי לאסון • שבתאי יוסיף: למשטרה אין סמכות חוקית ולגיטימציה ציבורית להגביל קהל באירוע כזה
משה שטיינמץ
14 בינואר 2022
21:10

קו ההגנה של המפכ"ל רב ניצב יעקב שבתאי בוועדה לחקר האסון במירון: האחריות לאירוע מוטלת על מפקד מחוז הצפון ניצב שמעון לביא, כל המפקדים חשבו שהתוכנית טובה. כך פורסם הערב (שישי) בתוכנית "השבוע עם גאולה" בכאן 11. כשהמפכ"ל מפיל את האחריות על לביא, הטענה היא שמירון הוא אירוע מחוזי, כך היה תמיד וכך צריך להיות, ולאירוע מחוזי יש מפקד – מפקד המחוז. 

בוועדה, בראשות שופטת בית המשפט העליון בדימוס מרים נאור, המפכ"ל יטען כי הגשר היה בעייתי מבחינה הנדסית - זוויות הגשר, המפתח ואפילו הפסים למניעת החלקה היו שחוקים. ייתכן שישווה את האסון למכביה או לוורסאי ויאמר שאומנם הגשר לא קרס, אך גרם לאסון. 

בלעדי: הפרוטוקולים של אישור ההילולה במירון נחשפים

ב-20:33 כתבתי לאשתי: "הכול קרס, אסון בפתח"

הוא יסביר שבמקומות ובמעברים שהיו מועדים ללחץ וצפיפות ברחבי ההר נערכה המשטרה עם מחסומי לחץ, שוטרים בשטח ואמצעי כריזה, אך גשר דב לא סומן כנקודת תורפה. בין השאר מאחר שהמקום הוא מעבר יחסית צדדי, כשלא ניתן לצפות ממנו על ההדלקות והאירועים השונים. שבתאי יוסיף כי למשטרה אין סמכות חוקית ולגיטימציה ציבורית להגביל קהל באירוע כזה וכי המשטרה לא יוזמת ומארגנת, אלא נערכת לאירוע, במנגנון של ויסות קהל.

עוד יגיד המפכ"ל כי הוא איננו אמור לרדת לרזולוציות של העמדת שוטרים בעמדות, אלא לבדוק הלימה בין האתגרים לבין המענה המבצעי. שבתאי יציין כי המפקדים לא הציגו אלטרנטיבה או טענו שאין לאשר את התוכנית, כולל ראש אגף המבצעים שפרש לפני האסון. שבתאי יגיד גם כי לאחר שנודע לראש חטיבת המבצעים שיסיים את תפקידו בהחלטה של ראש האגף החדשה, הוא הוציא מכתב לוועדה וניסה לקשור בין הדברים באופן מלאכותי.

מי שולט בהר? | עוד יום

המפכ"ל יטען כי בוועידה הלילית עם פרופסור נחמן אש אמר כי "עלולה להיות פה ועדת חקירה", אם המשטרה תיאלץ לבדוק תו ירוק בכניסה להר ויווצר צוואר בקבוק. הדבר נאמר בהקשר של בדיקת תו ירוק בכניסות, מחשש לדוחק ולכן הוסכם שייבדק בעלייה לאוטובוסים.

עד האסון הבא: כשדוח המבקר מתנגש בלחץ פוליטי ובמאבקי כוחות | עוד יום

העימותים בתוך המשטרה סביב חקירת אסון מירון 

אתמול העיד בוועדה ראש מדור סיור באגף המבצעים במשטרה, סנ"צ אבי תובל, ותקף בחריפות את סגן ראש אגף המבצעים, תנ"צ ניצב מוריס חן. סנ"צ תובל סיפר בעדותו כי בישיבה לאחר האסון חן אמר לו שהוא אחראי על חוק הבטיחות. 

סנ"צ תובל הוסיף: "הניסיון של תת ניצב מוריס חן, ביום בהיר אחד, להטיל אחריות כזו עצומה באירוע כזה טרגי על מדור, על קצין (עליו) ללא סימוכין... אתה מצפה לזה מעבריין ומארגון פשיעה – ולא מהמפקד שלך. זה פגע בנו מאוד". לדבריו, בימים האחרונים ראש אגף המבצעים, ניצב סיגל בר צבי, הכריעה שחטיבת האבטחה היא שאחראית לכך. יו"ר הוועדה, השופטת מרים נאור העירה: "סוגיית מוריס חן עדיין לא התבהרה כי הוא שלח לנו עוד ניירות".

בחדשות הערב בכאן 11 פורסמו ביום שלישי תמלילי שיחה שנערכה בין שבתאי לראש חטיבת המבצעים, תנ"צ שמעון נחמני, בה האשים המפכ"ל את הקצין בהדלפות של חומרים לתקשורת ואילו נחמני אמר שמתקיים נגדו מסע השמצות. נחמני טען: "ההדלפות יצאו מלשכת המפכ"ל".

תנ"צ נחמני אמר בפגישה: "קיימת מגמה של הכפשות ופגיעה בשמי הטוב בשל שיוכי לאמנון אלקלעי ואירוע מירון". המפכ"ל השיב: "אין לי דבר נגדך ברמה האישית", וציין שהוא מוכן לעבור בדיקת פוליגרף בכל זמן נתון. ראש חטיבת המבצעים חזר וטען שהוא רואה בכך "מסע נקמה אישי", והוא אף האשים את המפכ"ל באחריות להדלפות. "המקור מצוי בלשכת מפכ"ל שנדרשת לבצע בדק בית", הוא טען. "אני לעולם לא עסקתי בזה". 

ביום ראשון פורסם בחדשות הערב שפרקליטיו של נחמני הגיבו לאיגרת המפכ"ל, וכתבו לחברי ועדת החקירה לאסון מירון ששבתאי סותם פיות. "מהדברים האמורים באיגרת ומעיתוי פרסומה תוך שהיא מופצת לכלל השוטרים, יש כיוון של חץ ברור לעבר מרשנו שפוגע בשמו ובמעמדו ותפקידו במשטרה", כתבו עורכי הדין. "אנו רואים בחומרה ניסיון בוטה לסתימת פיות ומתן איתות ברור לשוטרים וקצינים נוספים לבל יעזו להעלות דברים להם נחשפו בפני הוועדה".

מה שהתחיל במצווה לשמוח ביומו של רבי שמעון בר יוחאי, הסתיים באסון האזרחי הגדול ביותר מאז קום המדינה. 45 בני אדם, בהם נערים וילדים, נמחצו למוות בהילולה במירון ומאות נפצעו, עת שהמונים נכלאו במעבר צר וארוך שבסופו נבלמה התקדמותם. אבל כבד נפל על בתים רבים בישראל, ולצדו הידיעה המקוממת שגם הפעם הכתובת הייתה על הקיר – בהתראות, בדוחות המבקר, ואפילו באסונות קודמים שקרו שם, אבל דבר לא נעשה.

בעקבות הפרסום בכאן חדשות, גורמים שבקיאים בגרסתו של המפכ"ל מבהירים: לא מדובר בהאשמה של המפכ"ל נגד מפקד מחוז צפון, שמעון לביא, אלא בכך שמדובר באירוע מבצעי ברמת פיקוד מחוזי ולא באירוע ארצי.