-
צילום: כאן חדשות

גנץ ולפיד: ועדת חקירה ממלכתית לפרשת הצוללות תעלה לאישור הממשלה ביום ראשון

גנץ: "מדובר בצורך לאומי"; לפיד: "נדרש להפוך כל אבן כדי להגיע לחקר האמת" • בליכוד הגיבו: הממשלה מנסה להסיט את תשומת הלב של הציבור בעוד חקירת סרק • בסוף אוקטובר הגיש שר הביטחון את הצעת ההחלטה של משרדו, בתיאום עם משרד המשפטים, להקמת ועדת החקירה
יערה שפירא
14 בינואר 2022
14:01
עודכן ב 18:17

שר הביטחון בני גנץ ושר החוץ יאיר לפיד הודיעו היום (שישי) כי הצעת ההחלטה להקמת ועדת חקירה ממלכתית לפרשת הצוללות וכלי השיט תעלה לאישור הממשלה ביום ראשון. אם הוועדה תוקם, תהיינה שלוש ועדות חקירה בו-זמנית: לבדיקת האסון במירון, לבדיקת הבריחה מכלא גלבוע ולעניין הצוללות וכלי השיט.

בהודעה משותפת שפרסמו שני השרים ערב כניסת השבת, מסר גנץ כי "הקמת ועדת החקירה היא מהלך הכרחי לשמירה על ביטחון ישראל. מדובר בצורך לאומי, ואני מודה לראש הממשלה, שר החוץ, שר המשפטים וכלל הגורמים שתומכים בהעלאת הצעת ההחלטה". מהשר לפיד נמסר כי "פרשת הצוללות וכלי השיט, היא פרשת השחיתות הביטחונית החמורה בתולדות ישראל ונדרש להפוך כל אבן כדי להגיע לחקר האמת. זו המחויבות שלנו כלפי חיילי צה"ל, כלפי אזרחי ישראל".

בליכוד הוציאו הודעה וכתבו: "בשעה שהממשלה הזאת מורידה את המדינה למצולות היא מנסה להסיט את תשומת הלב של הציבור במחזור של עוד חקירת סרק. הציבור רואה את הכישלון והממשלה הזאת תוחלף במהירות". 

כזכור, כבר בסוף אוקטובר הגיש שר הבטחון בני גנץ למזכירות הממשלה את הצעת ההחלטה של משרד הביטחון, בתיאום עם משרד המשפטים, להקמת ועדת חקירה ממלכתית לרכש הצוללות וכלי השיט. אולם, שר הביטחון סיכם עם ראש הממשלה נפתלי בנט שידונו בהצעה רק לאחר העברת התקציב. כעת סיכמו ראש הממשלה, שר החוץ לפיד, שר המשפטים סער ושר הביטחון גנץ כי יאשרו את הצעה – ככל הנראה כבר בשבוע הבא.

בראשית חודש אוקטובר אמר שר המשפטים גדעון סער כי נתן אור ירוק מבחינתו להקמת ועדת חקירה ממלכתית בפרשה, המכונה גם "תיק 3000". בריאיון לתמר אלמוג ויגאל גואטה בתוכנית "שלי גואטה" בכאן רשת ב, הודיע סער כי ההסכמה להצעתו של שר הביטחון גנץ התקבלה לאחר עבודת מטה משותפת בין משרדו למשרד הביטחון.

האזינו לריאיון עם שר המשפטים גדעון סער בכאן רשת ב

בחודש יולי האחרון סיכמו ביניהם שר המשפטים סער ושר הביטחון גנץ לבחון יחד את האפשרות של הקמת ועדת חקירה ממלכתית לפרשה, לאחר עימות ביניהם בנושא. בסוף יוני התקיימה שיחה אישית בין גנץ לסער, בה אמר יו"ר כחול לבן ליו"ר תקווה חדשה כי הוא מעוניין מאוד לקדם את הקמת ועדת החקירה לפרשת הצוללות, וסער השיב לו שלא יעשה זאת בצורה תקשורתית והציע שיקדמו זאת בתיאום יחד עם היועץ המשפטי לממשלה - אולם גנץ בחר בגישה אחרת והוציא הודעות לתקשורת בנושא.

בממשלה הקודמת, מינה גנץ ועדת בדיקה משרדית בראשות השופט בדימוס סטרשנוב. הוועדה לא החלה את פעילותה בשל קשיים בקבלת הסמכויות, ולאחר מכן עם ההכרזה על בחירות, החליט שר הביטחון להשהות את המאמצים להקימה.

פרקליטו של אבריאל בר-יוסף, המשנה לראש המל"ל לשעבר ואחד מהחשודים במעורבות בפרשה, עו"ד ז'ק חן, מסר: "אנחנו מברכים על ההחלטה להקים ועדת חקירה ממלכתית לעניין רכש כלי השיט והצוללות. היוזמים מבקשים לעשות זאת, במיוחד בעיתוי שקוף זה, מטעמים פוליטיים וציניים. מובטח להם שכפי שבאו לקלל, הם יצאו מברכים את אלה אותם הם מבקשים לחסל.

"בוועדת חקירה כזו תצוף דווקא מעורבותם של בכירים בכל המערכות שאינם נאשמים ושלא את ראשם רוקחי הוועדה מבקשים - בכירים בצבא, בפרקליטות צבאית, במלמ״ב, במל"ל, גורמים בכירים ביותר המכהנים גם היום בממשלה,  עוזריהם ובחשנים אחרים. כל אלה שיכלו לשקר בחסות הערפל, שהגישו תצהירים שסותרים את עדותם במשטרה, ואלה שגררו רגליים עד כה מסיבות מובנות כשהחמאה מרוחה על ראשם,  דווקא הם ידרשו לתת הסברים על מעשיהם. נקרע את המסכה מעל פרצופם הציני של מגלגלי עיניים רבים. האמת כשתצא תרעיד את אמות הסיפים״.