ג'ונסון והמלכה ביום הלווית הנסיך, בחודש אפריל
צילום: רויטרס

מבוכה לג'ונסון: שתי מסיבות התקיימו בדאונינג 10 לפני הלוויית הנסיך פיליפ

עיתון הטלגרף חשף הבוקר את דבר קיום המסיבות • לשכת ראש הממשלה הבריטי מיהרה לפרסם הודעת התנצלות בפני המלכה • עם זאת נמסר כי ראש הממשלה לא נכח במסיבות, אלא שהה במעון הכפר הרשמי שלו
רם ברנדס
14 בינואר 2022
16:24

לשכת ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון, פרסמה היום (שישי) הודעת התנצלות בפני המלכה אליזבת, על שתי מסיבות שקיימו במעון הרשמי ברחוב דאונינג 10 בערב שלפני הלוויתו של הנסיך פיליפ. דוברו של ג'ונסון מסר כי "צר מאוד שהאירועים התקיימו בזמן של אבל לאומי". עם זאת צוין בהודעה כי ראש הממשלה לא נכח באירועים אלא שהה במעונו הפרטי בכפר צ'קרס.

חידת בוריס ג'ונסון | האזינו לפרק בהסכת "עוד יום"

הודעת הלשכה פורסמה בהמשך לדיווח הבוקר בעיתון הטלגרף, לפיו עובדים בלשכת ראש הממשלה חגגו במעונו בערב שקדם להלווית הנסיך ובעת שהממשלה הטילה הגבלות על התקהלויות בעקבות מגפת הקורונה. על פי הדיווח, מסיבה אחת התקיימה לכבוד ג'יימס סלק, דוברו לשעבר של רה"מ ואילו השנייה התקיימה עבור אחד הצלמים. עוד דווח כי המסיבות נמשכו לאחר חצות בנוכחות של כ-30 בני אדם יחד.

בדיווחים צוין כי עובד בלשכה נשלח לסופר-מרקט סמוך מזוודה בה נדרש למלא בקבוקי יין. בנוסף, למחרת התגלו במעון ראש הממשלה כתמי יין רבים על השטיחים וכי נדנדה השייכת לבנו של ג'ונסון, ווילפרד, נשברה במסיבה.

שלשום התייצב ג'ונסון בפרלמנט הבריטי והודה לראשונה כי ערך מסיבה במעונו הרשמי במאי 2020, בעוד ששאר האזרחים הבריטים היו תחת סגר והגבלות נוקשות. בנאום שנשא אמר ג'ונסון: "אני מבקש סליחה. למדתי מספיק כדי להבין שיש מקרים בהם אנחנו עושים טעויות מבלי להבין את ההשלכות שלהן. אני לוקח אחריות מלאה". 

בחודש שעבר פורסמו בממלכה דיווחים רבים אודות המסיבה שערך ג'ונסון בעיצומו של הגל הראשון של המגפה. בסקיי ניוז דווח כי באירוע נכחו לפחות 100 מעובדי הלשכה שהוזמנו על ידי מזכירתו האישית. בזמן המסיבה אסרה ממשלת ג'ונסון על האזרחים להיפגש עם יותר מאדם אחד שאינו בן ביתם.