-
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

נתונים בעלייה: אחד מכל 9 מאומתים נדבק בשנית

הערכה: בשבוע הבא נגיע לשיא של כ-100 אלף נדבקים, אחר כך תתחיל דעיכה. בתי החולים נערכים לשיבושים נוספים באספקת שירותים, אבל לא לקריסת שירותים שלמים
גילי כהן וקטי דור
14 בינואר 2022
19:52
עודכן ב 20:22

עלייה בנתוני התחלואה החוזרת: כ-11% מהנדבקים בימים האחרונים נדבקו כבר בעבר - כך פורסם היום (שישי) בתוכנית השבוע עם גאולה בכאן 11. לפי הערכות בשבוע הבא יהיה שיא הנדבקים של כ-100 אלף מאומתים ביום, ואחריו תחל דעיכה.

מספר צוותי הרפואה שנמצאים בבידוד נמצאה בשיא, ובתי החולים נערכים לשיבושים נוספים באספקת שירותים, אבל לא לקריסת שירותים שלמים. בד בבד, בחברה הערבית והחרדית יש תת דיווח על נדבקים, ולכן המספרים האמיתיים כנראה גדולים משמעותית ממה שאנחנו יודעים. 

פרופ' גרוטו: "אנחנו עושים פה יותר מדי בדיקות"

בשיחה עם גאולה אבן סער, מתח המשנה לשעבר למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, ביקורת על מדיניותה של ישראל בגל החמישי. "אנחנו עושים פה יותר מדי בדיקות. ארגון הבריאות העולמית יצא בנייר שצריך לתעדף בדיקות במצב של מחסור", אמר גרוטו בריאיון ששודר בהשבוע עם גאולה בכאן 11. 

"אם נקצר ונוריד את תהליך הבידודים של המאומתים והמגעים נוכל לחזור לשגרה הרבה יותר מהר", אמר גרוטו. הוא הציע שבתי הספר יתייחסו לאומיקרון כמו מחלה זיהומית רגילה, כלומר ילד חולה נשאר בבית, ויכול לחזור ללימודים כשהבריא. "רואים בבריטניה נתונים מעודדים מאוד. התחילה ירידה שם גם באשפוזים וסביר שזה יגיע גם לפה", אמר פרופ' גרוטו. 

בתוך כך, איגוד רופאי בריאות הציבור של ההסתדרות הרפואית שלח היום מכתב לראש הממשלה נפתלי בנט וקרא לשנות כמה צעדים בהתמודדות מול הקורונה. "קיימים מהלכים רבים, חלקם ננקטים מתחילת המגפה, שהפכו למיותרים ויקרים, ולעיתים אף שגויים ומזיקים לבריאות הציבור בישראל", הם טענו. 

באיגוד התייחסו למדיניות הבדיקות והבידודים וטענו שיש להפסיק ולבודד אנשים שבאו מגע עם חולה מאומת כמדיניות גורפת. הם הסבירו כי המדיניות של בדיקת אנשים ללא תסמינים והגדרתם "חולים פעילים" לאחר שקיבלו תשובה חיובית יוצרת תמונה "מעוותת", לדבריהם, של היקפי התחלואה. הם מציינים כי הדבר מוביל לבידודים נרחבים שהתועלת שלהם לא ברורה, וגורם לשחיקה של כוח האדם הרפואי והעובדים החיוניים ופוגעת במערכת החינוך. 

באיגוד טוענים שכיום יש לבדוק ולבודד רק אם יש תסמינים או בקרב קבוצות של אנשים בסיכון גבוה, או הבאים במגע עם אוכלוסייה בסיכון גבוה. בנוסף, הם טוענים שנדרש קיצור נוסף של משך הבידוד בהתאם לידע המתעדכן על זן האומיקרון ולהמלצות ה-CDC וגורמים נוספים.