הפגנה בבלפור
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

חשיפת העיתון "כלכליסט": משטרת ישראל משתמשת בתוכנת "פגסוס" כדי לפרוץ לטלפונים של אזרחים

כתב העיתון תומר גנון פרסם שורת מקרים שבהם השתמשה המשטרה ברוגלה של חברת NSO לפרוץ לטלפונים שלעיתים אינם מוגדרים של עבריינים או של חשודים. כל זאת ללא צווי חיפוש או האזנה וללא פיקוח של בתי המשפט • המפכ"ל שבתאי הורה לבדוק את המקרים שקרו לפני כניסתו לתפקיד: "חלק מהמקרים אינם נכונים" • השר לביטחון הפנים בר לב: אוודא שאין עיגול פינות עם NSO
משה שטיינמץ
18 בינואר 2022
09:10
עודכן ב 14:42

מפכ"ל המשטרה, יעקב שבתאי, הורה היום (שלישי) לבדוק את המקרים שבהם נטען כי המשטרה עשתה שימוש בתוכנת הריגול פגסוס לפני תקופתו כמפכ"ל. במשטרה אומרים בעקבות תחקיר העיתון "כלכליסט" כי בניגוד לנאמר בתחקיר לא נעשו האזנות לפעילי הדגלים השחורים. המפכ"ל שבתאי אמר כי בתקופתו לא היה שימוש בפגסוס ללא אישור שופט.

מהמשטרה נמסר כי היא רוכשת כלים טכנולוגיים מחברות חיצוניות, גם בתחום התקשורת והסייבר וכי "החברות החיצוניות אינן חשופות למידע מודיעיני או לתוצרי המידע החקירתי. בתוך כך, הפעלת הכלי הטכנולוגי לצורך משטרתי נעשה על ידי גורמי המקצוע של משטרת ישראל ולא על ידי עובדי החברות החיצוניות. השימוש בכלים הטכנולוגיים שנרכשו מחברות חיצוניות, כמו גם בכאלה שמפתחת המשטרה נעשה על פי הדין. כך, למשל, ככל שמדובר בשימוש בכלי טכנולוגי לצורך ביצוע האזנת סתר, מוגשת בקשה לביצוע האזנת הסתר לבית משפט מוסמך כמקובל, והדבר נבחן על ידי בית המשפט ומאושר תחילה", אומרים במשטרה.

מפכ"ל המשטרה, רב ניצב יעקב שבתאי, אמר כי מבדיקה שהורה לעשות בפרשה עלה שחלק מהמקרים אינם נכונים. "בין השאר, לא התבצע שימוש בכלים מסוג זה מול מפגיני הדגלים השחורים, טלפונים של ראשי רשויות ומעקב אחרי גורמים המתנגדים למצעד הגאווה. פרטים אלה אינם נכונים. בכל הנוגע לשימוש באמצעי אכיפה באופן כללי, כאמור, הכול נעשה עם האישורים המשפטיים הנדרשים. משטרת ישראל אינה מפעילה את יכולותיה הטכנולוגיות המתקדמות אל מול אזרחים ומפגינים תמימים. אני גאה בשילוב מערכות טכנולוגיות שהפכו לראש חץ במלחמה בפשע, באלימות ובעבריינים. השימוש בטכנולוגיה מתקדמת במאבק בפשיעה הוא אינטרס לאומי ראשון במעלה והוא בא להגן על הציבור שומר החוק בישראל ועל ביטחון הפנים של המדינה. עולם הפשע מתחכם ואנחנו נמשיך לפעול ולעשות הכול בכדי להיות צעד אחד קדימה".

שבתאי ציין כי מדובר באחד התחומים הכי מבוקרים ומפוקחים על ידי כלל הגורמים המשפטיים בתוך המשטרה ומחוצה לו. "ואני רוצה להבטיח כי משטרת ישראל בראשותי פועלת על פי חוק תוך הקפדה יתרה על צווי בתי המשפט בכל שימוש בכלי כזה או אחר," דברי המפכ"ל.

הבוקר פורסם ב"כלכליסט" כי המשטרה משתמשת בתוכנת הריגול פגסוס של חברת NSO למעקב אחרי חשודים בפלילים. על פי התחקיר, המפכ"ל לשעבר, יוחנן דנינו, הוא שרכש את המערכת והמפכ"ל שבא אחריו, רוני אלשיך, הפך אותה למבצעית. מאז היא משמשת בחקירות פליליות - ללא צו בית משפט - כאשר על תוצריה ביקשה המשטרה תעודות חיסיון, כך שנאשמים לא ידעו שבוצע נגדם שימוש במערכת. 

על פי תחקיר כלכליסט, המשטרה עקבה באמצעות המערכת אחרי ראשי הדגלים השחורים במהלך הפגנות בלפור, חיפשה ראיות לשוחד בטלפונים של שני ראשי ערים מכהנים ועוד. מהתחקיר עולה כי את ההוראה לבצע את המעקב באמצעות הרוגלה נתנו דרגים גבוהים במשטרה. מי שמילאו אחר ההנחייה הם שוטרי חטיבת הסייבר של המשטרה, "סיגינט".    

בין השאר, מצביע התחקיר כאמור, על אנשי מחאת הדגלים השחורים כמי שהיו יעד לפעילות היחידה באמצעות שתילת פגסוס. הכנסת הרוגלה למכשירי הטלפון הסלולרי של הפעילים אפשרה למשטרה להאזין לכל שיחותיהם ולעקוב אחר התכתבויותיהם סביב המחאה ולא רק.

מחאת הדגלים השחורים (צילום: ינתן זינדל)

אבל אנשי מחאת הדגלים השחורים לא היו, כך מתברר, היעד היחיד של המשטרה שנעזרה בתוכנה גם כדי לחפש ראיות לעבירות אצל נבחרי ציבור או כדי להשיג מידע מטלפון נייד של יעדים מודיעיניים, בלי שידעה מראש אם ביצעו או לא ביצעו איזו עבירה. התחקיר מצביע על מקרה שבו הושתלה התוכנה בנייד של מקורב לפוליטיקאי בכיר, כדי למצוא ראיות במהלך חקירת שחיתות. במקרה אחר מתואר כיצד הופעלה תוכנת פגסוס כדי לחפש ראיות לשוחד בטלפון נייד של ראש עיר מכהן. כל זאת כשהחקירה עדיין סמויה. באמצעות המהלך נמצאו ראיות לעבירות שבהמשך, טוען התחקיר, הולבנו כמידע מודיעיני והובילו לחקירה גלויה. אז נתפסו הראיות הללו כחוק בצו חיפוש וחדירה לנייד שהתקבל מבית משפט.  

רכש את התוכנה - מפכ"ל המשטרה לשעבר יוחנן דנינו (צילום: יונתן זינדל)

מקרה אחר בתחקיר מתאר שימוש בתוכנה כדי לפרוץ לניידים של עובדים בחברה ממשלתית, בשלב החקירה הסמויה, בנימוק של חשד לעבירות מרמה. בפעם אחרת השתמשה המשטרה בפגסוס כדי לפרוץ לטלפון של ראש עיר מכהן אחר, שם נמצאו התכתבויות שהעלו חשד לכאורה של יחסי תן וקח בינו ובין קבלן. התיק לא הבשיל בסופו של דבר לכתב אישום אבל המידע שנאסף נשאר בידי המשטרה בלי ידיעתו של ראש העיר.

מקרה נוסף שבו, לפי התחקיר, נשתלה התוכנה בטלפונים של אזרחים היה לאחר רצח שירה בנקי במצעד הגאווה בירושלים ב-2015, אז היא הוכנסה לטלפונים של מתנגדים בולטים למצעד הגאווה, שבמשטרה חשדו שהם עשויים להוות מקור לפעילות אלימה.

מפכ"ל המשטרה לשעבר, רוני אלשיך (צילום: יונתן זינדל)

את התוכנה רכשה המשטרה עוד בימי המפכ"ל יוחנן דנינו ב-2013. המפכ"ל רוני אלשיך שהחליף את דנינו היה זה שדחף, לפי התחקיר, להגביר את השימוש בה. מספר הקצינים שמודעים לזהותם של הנעקבים ומקבלי החלטות בעניין, מצומצם מאוד. 

השר לביטחון הפנים, עמר בר-לב כתב בטוויטר בתגובה: "אין פרקטיקה של האזנות סתר, או חדירה למכשירים, בידי משטרת ישראל ללא אישור שופט. ‏יחד עם זאת בכוונתי לוודא כי לא מתבצע שום עיגול פינות בנושא NSO וכי כל דבר נבדק ומאושר על ידי שופט ברחל ביתך הקטנה".

מהאגודה לזכויות האזרח נמסר: "השימוש בתוכנת פגסוס והפריצה לטלפונים ניידים של מפגינים ומתנגדי משטר, כמו בדיקטטורות החשוכות ביותר, אינה חוקית ומחייבת חקירה מיידית, עמוקה ורצינית. אין למשטרה סמכות לאכן טלפון בלי צו, לא לבצע האזנת סתר בלי צו ולא לחפש בטלפון בלי צו, אז על אחת כמה וכמה שאין לה סמכות לפרוץ ולהשתלט על טלפון, ואם עשתה כך נהגה כאחרונת העבריינים". 

מנכ״ל איגוד האינטרנט הישראלי, יורם הכהן, שהקים ועמד בראש הרשות למשפט, טכנולוגיה ומידע במשרד המשפטים: ״אם משטרת ישראל השתמשה בטכנולוגיות של NSO למעקב אחר אזרחים ישראליים ללא פיקוח והסדרה ראויים זו רעידת אדמה. השב״כיזציה של פעילות המשטרה צריכה להדאיג כל אזרח במדינת ישראל. אנו עדים בתקופה האחרונה להכנסת טכנולוגיות פולשניות לשימוש המשטרה מבלי שנעשתה לכך הסדרה בחוק. לא בכדי רק בימים האחרונים בית המשפט העליון דרש מהמדינה הסדרה חוקית של פעילות מערכת אחרת שהמשטרה עושה בה שימוש, מערכת ״עין הנץ״, לתיעוד וצילום לוחיות רישוי של כלי רכב. כאן לכאורה מדובר במקרה חמור בהרבה, בחדירה ובהפרה משמעותית יותר- בית משפט כבר קבע בעבר שטלפון של אדם מייצג את כל עולמו. שימוש בחוק האזנת סתר לטכנולוגיות מהסוג הזה מחייב דיון ציבורי פתוח ומעמיק״.

מראשי מחאת הדגלים השחורים הגיבו כי “תפקידה של משטרה בדמוקרטיה הוא להגן על האזרחים ולשמור על הדמוקרטיה- אם הפרסום יתברר כנכון הרי שמשטרת ישראל בתקופת אוחנה-נתניהו הפכה לגוף שרודף אזרחים ואזרחיות שמביעים מחאה דמוקרטית. אנו קוראים לשר בר-לב להורות למשטרה לפרסם ובמיידית את שמותיהם של האזרחים והאזרחיות אחריהם ריגלו. אנו מצפים מחברי הכנסת לפעול לגילוי האמת".

ממשטרת ישראל נמסר: "אין שחר לטענות העולות בכתבה שפורסמה היום. כל פעילות המשטרה בתחום זה הינה ע״פ דין, על בסיס צווי בימ"ש ונהלי עבודה מוקפדים. בתחום זה קיימות מערכות פיקוח ובקרה מוגברות בתוך הארגון ומחוץ לארגון. צר לנו על הניסיון לגרום נזק לפעילות המשטרה ללא בסיס. משטרת ישראל תמשיך לפעול בנחישות לאכיפת החוק במדינת ישראל".

מחברת NSO נמסר: "ככלל, איננו מתייחסים ללקוחות קיימים או פוטנציאליים. נבקש להבהיר, כי החברה לא מפעילה את המערכות שברשות לקוחותיה ולא מעורבת בהפעלתן. עובדי החברה לא חשופים למטרות, כמו גם לא חשופים למידע אודותיהן, לא מעורבים ולא חשופים לפעילות מבצעית של לקוחותינו ולא לכל מידע הקשור לחקירות המנוהלות ע״י הלקוח. החברה מוכרת את מוצריה תחת רשיון ופיקוח לשימוש של גופי בטחון ורשויות אכיפת החוק מדינתיים למניעת פשע וטרור באופן חוקי ועפ״י צווי בית משפט והחוק המקומי בכל מדינה".