כיתה
צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90

אין שביתה במערכת החינוך: בית הדין לעבודה הוציא צווי מניעה להסתדרות המורים

דיון בין משרד החינוך להסתדרות המורים יתקיים היום בצהריים סביב המחלוקת על ביטול הבידודים • אתמול האשימה מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דויד: "הממשלה חושפת את המורים לקורונה". מנגד נימק רה"מ בדיון המכריע על הבידודים: "מנהלי בתי החולים לילדים תומכים בנו - הם אומרים לי לא למצמץ"
לירן כוג'הינוף וגילי כהן
26 בינואר 2022
20:38
עודכן ב 06:30

לאחר האיום של מזכ"לית הסתדרות המורים על שביתה: בית הדין לעבודה בתל אביב הוציא הבוקר (חמישי) צווי מניעה למורים - הלימודים בבתי הספר יתקיימו היום כסדרם לפי מתווה ביטול הבידודים שסוכם. דיון בין משרד החינוך להסתדרות סביב המחלוקת יתקיים בשעות הצהריים.

בנימוקי בית הדין לדחות את החלטת הסתדרות המורים לשבות נכתב: "מאחר שההכרזה על השביתה הגיעה כ-11 שעות בלבד לפני פתיחת יום הלימודים, באופן שאינו מותיר די זמן לקיים דיון בה במעמד שני הצדדים, ולמאזן הנוחות הנוטה להערכתנו באופן מובהק לטובת המדינה".

עם זאת, ‏בהסתדרות המורים טוענים כי טרם קיבלו את צו המניעה מהמדינה. היות שצו המניעה ניתן במעמד צד אחד, משרד החינוך אמור היה להעביר להסתדרות את ההחלטה, מה שלדבריהם טרם קרה ועל כן ההנחיה נותרת בעינה. לא ברור עדיין אם מדובר בעניין טכני בלבד.

יפה בן דויד איימה בשביתה; שאשא ביטון: "התנהלות אגרסיבית וחד צדדית"

אתמול הודיעה יפה בן דויד לצוותי ההוראה בבתי הספר ובגנים שלא להגיע היום לעבודה, במחאה על "החלטת הממשלה שהתקבלה באופן שמסכן את בריאותם". הסתדרות המעו"ף הורתה לסייעות לא להגיע לעבודה - אם הגננות ייעדרו מהגנים בעצמן. 

שרת החינוך פרסמה אתמול הודעה חריפה נגד בן דויד. יפעת שאשא ביטון כתבה: "צעדים כוחניים ופוליטיים על גבם של ילדי ישראל אינם ראויים ואינם מקובלים, בטח בימים מאתגרים כאלה. התנהלות אגרסיבית וחד צדדית לא בבית ספרנו". 

דורית חזן, יו"ר ארגון גננות-מחנכות של ההסתדרות הלאומית מסרה בעקבות מתווה הבידודים: "גננות מחוסנות חולות, גנים נסגרים והממשלה ממשיכה להפקיר את הגננות. מאות גננות שחוסנו ונדבקו מעידות על תשישות וכאבים עזים גם לאחר החלמה. הגיע הזמן שממשלת ישראל תפסיק להפקיר את הגננות בשטח".

יו"ר הנהגת המורים הארצית מירון שיף מסר: "במדינת ישראל, חיילים לא בורחים משדה המערכה, במדינת ישראל רופאים לא נוטשים את משמרתם בבתי החולים. במדינת ישראל, מורים לא עוזבים את התלמידים שלהם. את המלחמות שלך, את משחקי הכוחות , האגו וכיפופי הידיים , יפה, אל תעשי על חשבונם של הילדים שלא עשו לך כלום וכל חטאם הנורא הוא רצונם ללמוד, אחרי שנתיים מזוויעות״ .

ביטול הבידודים: בנט קידם, אלרעי-פרייס התנגדה

מאחורי הקלעים של ההחלטה על ביטול הבידודים לילדים: ראש הממשלה נפתלי בנט ושר הבריאות ניצן הורוביץ תמכו, ד"ר שרון אלרועי פרייס התנגדה. היום (רביעי) פורסם בחדשות הערב שראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות הביעה התנגדות חריפה למהלך בדיונים - בניגוד לעמדת גורמים רפואיים אחרים.

הטענה שהוצגה בדיון המכריע אצל ראש הממשלה הייתה כי הנתונים מזמן קבלת ההחלטה לפני שבוע לא השתנו, ולכן אין צורך לשנות את ההכרעה בנושא. בנט שוחח עם מנהלי בתי חולים ומומחים לפני קבלת ההחלטה.

בדיון הפנימי הערב אמר בנט: "צריך להחזיר את הילדים ואת ההורים לתפקוד. נסביר לציבור שאנחנו רציניים, שאין פה ישראבלוף. נבדוק 2.5 מליון ילדים פעמיים בשבוע - זה יעזור מאוד. מנהלי בתי החולים לילדים תומכים בנו מאוד - הם אומרים לי לא למצמץ".

בדיקות ביתיות פעמיים בשבוע ודיווח של ההורים: פרטי המתווה

לאחר דיונים וויכוחים רבים, ראש הממשלה נפתלי בנט הכריע אתמול כי הבידודים במערכת החינוך יבוטלו החל ממחר בתמורה למתווה בדיקות. אחד הנושאים המרכזיים שנשקלו במתווה החדש: פיקוח או אכיפה על בדיקות הילדים. התלמידים יחוייבו בביצוע שתי בדיקות בימים ראשון ורביעי. ילד שהוריו לא יציגו את תוצאות הבדיקה בפורטל ההורים הייעודי - ייאלץ להיכנס לבידוד.

חיסונים, בידודים ותווים: הנחיות הקורונה בישראל

על פי המתווה החדש, תלמיד שיימצא שלילי בבדיקה ביתית יוכל להגיע למוסד החינוכי. תלמיד שתוצאת הבדיקה הביתית שלו תהיה חיובית, לא יגיע ללימודים וייגש להיבדק בתחנת בדיקה מפוקחת. אם תוצאת הבדיקה המפוקחת שלילית - התלמיד ישוב למוסד החינוכי לשגרת לימודים. אם תוצאת הבדיקה המפוקחת חיובית - התלמיד יבצע חמישה ימי בידוד מלאים עד להחלמה.