t
בדיקות קורונה
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הממשלה אישרה: תקנות התו הירוק הוארכו בשבוע

לאחר כ-3 שבועות: קבינט הקורונה יתכנס ביום שלישי • מקדם ההדבקה ירד מתחת ל-1, 1,069 חולים במצב קשה • בנט בישיבת הממשלה: רואים תחילת מגמה של התייצבות, להימנע מאווירת סוף קורס וחגיגות סיום האומיקרון
נוב ראובני ועמיחי שטיין
30 בינואר 2022
07:37
עודכן ב 13:14

הממשלה אישרה היום (ראשון) את הארכת תקנות התו הירוק בשבוע. כמו כן הוארכו מגבלות ההתקהלות הקיימות בשבוע, וכן התו הסגול במסחר. הנחיות התו הירוק במוסדות הבריאות והחינוך הוארכו עד לסוף החודש.

השרים גדעון סער, יפעת שאשא-ביטון ועיסאווי פריג' היו בין המתנגדים להארכה. שר האוצר אביגדור ליברמן תמך אומנם, אך ציין: "אני חוזר ואומר, לא נאפשר להאריך את התו הירוק לאחר 6 בפברואר, אפילו לא בשנייה אחת". 

ממונה הקורונה, פרופסור סלמן זרקא, הזהיר בריאיון לרדיו "מכאן" כי בעוד המגפה דועכת בציבור הכללי, בקרב ערביי ישראל היא מטפסת. פרופסור זרקא הסביר שהגל הגיע אל החברה הערבית באיחור בגלל חופשת החורף מבתי הספר. "התחלואה הקשה נפוצה יותר במגזר בגלל שיעור גבוה יותר של מחלות כרוניות", הוסיף.

משרד הבריאות עדכן היום שמקדם ההדבקה ירד מתחת ל-1. אתמול התגלו 45 אלף מאומתים לנגיף קורונה בישראל ובבתי החולים בארץ מאושפזים 1,069 חולים במצב קשה אחרי שנדבקו בקורונה. ברקע סימנים ראשונים להתייצבות הגל, קבינט הקורונה צפוי להתכנס ביום שלישי הקרוב.  

בנט: רואים תחילת מגמה של התייצבות

ראש הממשלה נפתלי בנט אמר הבוקר שבממשלה מזהים: "תחילת מגמה של התייצבות בגל האומיקרון". בנט ציין בפתח ישיבת הממשלה: "אני בורר את המילים כדי להימנע מאווירת סוף קורס וחגיגות סיום אומקירון שלא במקומן. אנחנו עדיין מתמודדים עם עומס כבד בבתי החולים". 

בהמשך התייחס גם למתווה ביטול הבידודים במערכת החינוך, ומסר: "מתווה החינוך החדש שהפעלנו מכניס 2.5 מיליון תלמידים לתוך רדאר בדיקות פעמיים בשבוע. ההורים צריכים לגלות אחריות, להקפיד לבדוק כמו שצריך. עוד כמה שבועות כאלה, אם כולנו ננהג באחריות, נתגבר גם על הגל הזה". 

מרכז הצוות לטיפול במגפות של משרד החינוך, ד"ר טל ברוש ניסימוב, התייחס הבוקר לכך שישראל הגיעה לשיאו של הגל החמישי, והזהיר מפני שאננות. בריאיון לתוכנית קלמן ליברמן בכאן רשת ב הוא אמר: "אני מוטרד מהשיח המתלהב על כך שאנחנו בשיא ואז נגמר הגל. לפחות חצי מהאנשים שהולכים להידבק בגל הזה עוד לא נדבקו. חלק מזה יכול להימנע ועוד תהיה תחלואה קשה מאוד גדולה".

האזינו לריאיון עם טל ברוש בכאן רשת ב

"אנחנו רואים בבתי החולים את מדוכאי החיסון והלא מחוסנים שמתאשפזים וגם מתים מול העיניים", הוסיף ברוש ניסימוב בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן. "יש מה לעשות עוד בשביל למנוע את זה. המנה הרביעית, שהייתה הימור, עכשיו אנחנו רואים שהאפקט שלה הוא טוב מאוד. יש הפחתה משמעותית של מי שקיבל את המנה הרביעית להגיע לאשפוז. מי שבקבוצת סיכון ועוד לא עשה את זה – שיילך להתחסן". 


בנוגע לביטול הבידוד לילדים במוסדות החינוך הוא הוסיף כי "זה לא במוקד המומחיות שלי. אבל זה שילדים יהיו בבית הספר זה אחד הדברים הכי חשובים שיש. לא בטוח שבמתווה הקודם עשינו את זה טוב. קצב ההדבקות כל כך גדול שאני לא בטוח שזה כל כך משפיע עליו". 

"אנחנו מתפשרים על איכות הרפואה במדינת ישראל"

לאחר שאתמול נחצה רף ה-1,000 חולים קשה - מנהל בית החולים רמב"ם בחיפה, פרופסור מיכאל הלברטל, קורא לפעול לחיזוק מערכת הבריאות, לקראת גל התחלואה הבא. "פעם חמישית שניצחנו את הקורונה, ופעם חמישית שאנחנו מופתעים מחדש. אני חושב שאנחנו צריכים לעבור מקרב הבלימה ליוזמה לחיזוק מערכת הבריאות". 

האזינו לריאיון המלא עם פרופ' מיכאל הלברטל בכאן רשת ב

"העומס אדיר, כמות אנשי הצוות המאומתים ענקית, אנחנו בפירוש מתפשרים על איכות הרפואה היום במדינת ישראל", התריע פרופ' הלברטל, בריאיון בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב. "אנחנו מצמצמים פעילות, משנים את היחס של כמה חולים יש לכל אחות ונאלצים לקבל החלטות לא פשוטות". הלברטל הוסיף כי בימים אלה נמצא מספר החולים הגדול ביותר שהיה במחלקת הקורונה בבית החולים רמב"ם - כ-140 איש. "עברנו את שיא הגל בקצב המאומתים, אבל בקצב התחלואה אנחנו עדיין רואים שאנחנו קולטים הרבה מאוד חולים", הוא מספר. 

מחקר בבריטניה: "לונג קוביד" מוביל לנזקים סמויים לריאות

מחקר ראשוני בבריטניה מגלה כי אנשים שסובלים מהשפעות ארוכות-טווח של הקורונה, עלולים לסבול מנזקים סמויים לריאותיהם. באמצעות שיטה חדשה למיפוי הריאות, גילו החוקרים חריגות אצל מי שנדבקו בקורונה, סבלו מקוצר נשימה לאחר ההידבקות, ולא התגלו בסריקות אחרות.

המחקר נערך בקרב שלוש קבוצות. האחת הורכבה מ-11 אנשים שסבלו מלונג קוביד וקוצר נשימה, ולא הובהלו לבי"ח כשנדבקו; קבוצה שנייה של 12 נדבקי קורונה, שטפלו בבי"ח ולא סבלו מלונג קוביד; וקבוצת ביקורת של 13 אנשים בריאים. באמצעות שיטת מיפוי שנערכה בקבוצות, התגלה כיצד אצל מרבית האנשים שסובלים מקוצר נשימה בשל השפעות ארוכות-הטווח של קורונה החמצן מתקשה לעבור באופן יעיל למחזור הדם.