-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

זינוק במספר הילדים המאושפזים עם פימס - חשש לעלייה נוספת בשבועות הקרובים

10 ילדים אושפזו עם חשד לתסמונת פוסט קורונה בתוך שבוע • עלייה בשיעור הריצופים עם וריאנט BA.2 - חשש שיעכב את דעיכת הגל
קטי דור, נוב ראובני ועמיחי שטיין
30 בינואר 2022
19:51
עודכן ב 23:07

בתוך שבוע אושפזו 10 ילדים עם חשד לתסמונת פימס (תסמונת פוסט קורונה) בבתי החולים - כך פורסם לראשונה היום (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11. שישה מהמקרים מאובחנים כמעט בוודאות מוחלטת עם פימס, שאר המקרים בחשד גבוה. לפני שבוע היה רק מקרה אחד של פימס בישראל, לפני ארבעה ימים מספר המקרים עלה לארבעה וכיום כאמור יש 10 מקרים - ולכן מדובר בקפיצה מטרידה. 

החשש של רופאי הילדים ומשרד הבריאות הוא שבשבועות הבאים נראה עוד מקרים של פימס, שכן התסמונת הזו מופיעה בין שלושה לשישה שבועות מרגע ההחלמה. במשרד הבריאות ביקשו מבתי החולים לדווח על מקרים של פימס באופן יומיומי. 

בכל הגלים היו בסך הכול 220 מקרים של פימס בישראל, בגל הדלתא היו בין 60-50 מקרים ונרשם מקרה תמותה אחד מהתסמונת. כרגע, 177 ילדים מאושפזים עם קורונה בבתי החולים, 17 מהם במצב קשה. באיגוד רופאי הילדים אומרים בתגובה לנתונים: "אנו צופים שתיתכן עלייה במספרי התחלואה בפימס ולכן יש לנהל מעקב אחר הנתונים". 

עלייה בשיעור הריצופים עם וריאנט BA.2 - חשש שיעכב את דעיכת הגל 

במשרד הבריאות חוששים שתת הזן BA.2 של הקורונה עלול לעכב את דעיכת הגל החמישי, שרק עתה החלה. בשבועיים האחרונים ניכרת העלייה בשיעור הריצופים הגנטיים בארץ שבהם התגלה הזן הזה. נכון להיום ב-7%-11% מהריצופים אותר הזן BA.2. הסיבה להבדלים בשיעור הריצופים תלויה בשאלה אם מכלילים בהם גם את קבוצת העובדים הזרים שהגיעו מנפאל וחלקם אובחנו כנשאים של הזן. עד כה רוצפו בארץ 238 מקרים. 

בשלב זה ידוע שהווריאנט BA.2 מדבק יותר, אבל כנראה לא גורם למחלה קשה יותר מהאומיקרון המקורי. עם זאת, במדינות כמו דנמרק ובריטניה, שבהן כבר החלה דעיכה בתחלואה, היא נעצרה ואף החלה עלייה, במקביל לעלייה בשכיחותו של ה-BA.2.

בישראל תת-הזן הזה עוד לא הפך לדומיננטי, ואין כרגע דאגה מיוחדת מפניו מבחינה קלינית, אבל אם הוא יהפוך לדומיננטי, ויאריך את דעיכת הגל - יש לכך גם משמעויות מבחינת העומס שמערכת הבריאות צריכה להמשיך ולהתמודד איתו. נוסף לכך, עלול להיווצר מצב שאנשים שעד כה היו מוגנים יחסית מהדבקה כי החיסון שלהם עוד טרי – למשל מחוסני מנה רביעית – יאבדו בינתיים את ההגנה שהחיסון מעניק להם מהדבקה.

עוד פורסם בחדשות הערב שבימים האחרונים נבחנת האפשרות לבטל בדיקה אחת מתוך שתיים לנכנסים לישראל דרך נתב"ג. אם תבוטל אחת הבדיקות, ככל הנראה תישאר הבדיקה בכניסה לארץ. דיונים מתקיימים גם בסוגיית המדינות האדומות, כשהאפשרות שנבחנת היא לאפשר נסיעה אליהן ללא צורך בוועדת חריגים, אך להוסיף בדיקות ובידודים בחזרה לארץ.