t
ג'אקי ואקים

הטבות למשפחה ומיליון בפיס: חיפה, עיר של תככים

איך גזבר העירייה לשעבר, שבאותו הזמן היה גם חבר דירקטוריון מפעל הפיס, זכה במיליון שקלים – בהגרלה? וגם - ראש העירייה ששכרה חברת חקירות פרטית, לטענת האופוזיציה, כדי לרגל אחריהם
אורן אהרוני
10 בפברואר 2022
15:54

מאחורי הוויזואליה הפסטורלית בחיפה היפה, יש מלחמה, מלחמת עולם. העירייה מתפקדת בקושי, נשמעים דיווחים על מנהל לא תקין נגד ראש העירייה, חשדות לשחיתות נגד בכירים לשעבר, טענות על סיכולים נגד עובדים - וזה עוד לפני שהתחלנו לדבר על חזירים.

לא מעט מהסיפורים האלה כבר סוקרו ודווחו, אז תנו לספר לכם סיפור חדש שטרם סופר. ג'אקי ואקים היה הגזבר בעיריית חיפה, האיש החזק בעירייה עד לכניסתה של עינת קליש רותם לתפקיד. עד לפני כשלוש שנים, בזמן שהוא משמש גזבר, הוא היה גם דירקטור במפעל הפיס, ומועמד לתפקיד מנכ"ל מפעל הפיס. לפני כעשור, בזמן שהוא נשא בשני התפקידים, הייתה הגרלה בין המנויים - וג'אקי זכה במיליון שקלים.

לכל הפרקים של "ארץ עיר"

שווה להיות קרוב של משפחת ואקים בחיפה, זה ממש כמעט כמו - לזכות בפיס. תכף נסביר לכם למה. האופוזיציה בחיפה טוענת שראש העירייה, קליש רותם, הביאה משרד רואי חשבון מיוחד, את משרד בר לב, כדי לפגוע באופן אישי בחברי אופוזיציה.

בין היתר גילו כאן שמתוך הוצאת רכש שנתית של 650 מיליון שקלים, כמעט 80% נעשו בלי מכרזים. ביקשנו לראיין את חברי האופוזיציה, אבל הם סירבו משום מה. משרד הפנים בודק את הטענות נגד משרד בר לב ואנחנו נמתין לתוצאות כי אם זה נכון זה חמור מאוד. ישיבות מועצת העיר מפוצצות באופן תדיר, לראש העיר אין רוב והיא מתקשה להעביר החלטות וברקע - ג'אקי תוקף.

המלחמות הפנימיות ימשיכו, כך נראה, לפורר את העירייה - ראש העיר טוענת שהיא רוצה לנקות את האורוות ובאופוזיציה אומרים שהיא נוהגת נגדם באמצעים פליליים לכאורה

ואז גילינו עוד כמה דברים - מתברר שלג'אקי ואקים יש קרובי משפחה בעירייה, כולל באגף הייעוץ המשפטי, שמבטלים להם דוחות חנייה. מתברר שגם חריגות הבנייה של המשפחה לא מטופלות.

והנה עוד סיפור: לפני כמה שנים, כשואקים היה הגזבר, החליטה עיריית חיפה במפתיע לתקצב גן ילדים פרטי של חסידות ויז'ניץ. למה מפתיע? כי היא לא מתקצבת גנים פרטיים. בפרוטוקול של אחת הישיבות מופיע אפילו שמו של חבר הכנסת ליצמן, שגם הוא יתקצב, רק שליצמן היה אז שר הבריאות.

זה מעניין כי באותה תקופה החליט משרד הבריאות לתת לבית חולים "המשפחה הקדושה", בית חולים קטן בנצרת שבו רק 120 מיטות, מכשיר MRI. נציג הבעלים של בית החולים הוא גיסו של ג'אקי, בשארה שוקייר, וג'אקי ואקים מופיע בטקס.

שוב לא הצלחנו לקבל תגובה ורצינו להבין אם ג'אקי עבד באותה תקופה בשביל בית החולים בנצרת. איך אנחנו יודעים שג'אקי עובד גם בשביל בית חולים כל זאת בזמן שהוא עסוק בפיס ובעיריית חיפה? כי לפני כמה שנים תפסו אותו במעבר הגבול עם ירדן עם כמעט 40 אלף אירו מבלי שהצהיר.

זה מה שכתבו במכס: "המפר הינו אזרח ישראלי, המשמש גזברה של עיריית חיפה. לדבריו חזר לישראל אחרי ששהה בסין בשליחות מטעם בית חולים מקומי שלו הוא מסייע ברכש ציוד רפואי. הוא טען כי רק 5,000 אירו שייכים לו אישית. לגבי יתרת הכספים, טען כי אלו שייכים לבית החולים. הוועדה לא קיבלה את גרסתו לעניין יעד הכספים ומקורם, הוא לא הציג כל אסמכתא לגיבוי טענותיו. המפר לא התייצב לדיון. התנהלותו לקתה בחוסר תום לב וחוסר רצון לשתף פעולה. העברת כספים דרך מעברי הגבול הינה אחד מדפוסי הפעולה המוכרים והרגישים ביותר בתחום הלבנת ההון. הוא נקנס ב-80 אלף שקלים".

אז תשובות לא קיבלנו והמלחמות הפנימיות ימשיכו, כך נראה, לפורר את העירייה. ראש העיר טוענת שהיא רוצה לנקות את האורוות ובאופוזיציה אומרים שקליש רותם נוהגת נגדם באמצעים פליליים לכאורה. ובכלל כדי להבין מה קורה פה בעיר, צריך יותר מפרק אחד - צריך סדרה שלמה.  

תגובת השירות המשפטי של עיריית חיפה: "בנוגע לטענות המועלות בעניינו של עו"ד שוקייר, הן מופרכות ומשוללות כל יסוד עובדתי. נראה כי טענות אלה הינן חלק ממסע ציד, שמטרתו רדיפה אישית ממניעים זרים ופסולים תוך שימוש במאגרי מידע עירוניים, חסויים ופרטיים שהודלפו בניגוד להוראות הדין. לעניין דו"חות החנייה, אלה טופלו בעת ההיא על ידי תובעים מוסמכים ייעודיים לנושא, כך גם ביחס לטענות המופנות בעניין חריגות הבנייה. לסגנית רה"ע, סופי נקש או בעלה אין אחזקות בחברת אלמוג. בנוסף, אין ולא היה קיים הסדר פטור ממכרז מול חברת אלמוג.  כל הרכישות המתבצעות ע"י עיריית חיפה מתבצעות באופן מוסדר ועל פי חוק המכרזים".

ממפעל הפיס נמסר בתגובה: "מפעל הפיס לא מפרסם, מאשר או מתייחס כלל לשמות של זוכים בפרס. הגרלות הפיס מתקיימות תחת בקרה ופיקוח בסטנדרטים הגבוהים ביותר ואין כל מניעה להשתתף בהן, בין אם מדובר בחברי הנהלת המפעל, חברי הדירקטוריון, העובדים או הציבור הרחב". 

תגובת לשכת חבר הכנסת יעקב ליצמן: "מדובר ברפורמה חשובה וחיונית שהוביל בהצלחה ח״כ ליצמן בשעתו כשר הבריאות. במסגרתה הוכפלו ואף הושלשו מס׳ מכשירי ה MRI בישראל. היעד היה לצייד כל בית חולים בישראל במכשיר MRI. לפיכך נקבעו קריטריונים מפורטים בידי אנשי המקצוע במשרד הבריאות.

"בעיר נצרת סוכם על מהלך מיוחד שיספק מכשירי MRI ל3 בתי החולים בעיר, במסגרת שיתוף פעולה תקדימי ונדיר בין בתי החולים. המהלך זכה לשבחים רבים ולהצלחה רבה. יש לדחות את הניסיונות להטיל דופי בהחלטות שהתקבלו בנושא, כביכול היו שיקולים אחרים בפריסת המכשירים. ח״כ הרב ליצמן גאה ברפורמה הזו, בזכותה כאמור נוספו עשרות רבות של מכשירים אלו בכל בתי החולים בישראל".