-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הממשלה חולמת – מחירי הדיור ממשיכים לזנק

מקבלי ההחלטות לא הופתעו מקצב האינפלציה הגבוה, שלא נראה בארץ יותר מעשור • השוק לא לוקח ברצינות את הצהרות הממשלה בנוגע למשבר הדיור, כשמנגד בנק ישראל צפוי להעלות שוב את הריבית כדי לצנן את הכלכלה
שאול אמסטרדמסקי וליאל קייזר
15 במאי 2022
22:00
עודכן ב 22:09

קצב האינפלציה הגבוה של חודש אפריל, כפי שפורסם היום (ראשון) במדד המחירים לצרכן, לא הפתיע את מקבלי ההחלטות הכלכליים בירושלים מכיוון שהיה מדובר בתחזית המוקדמת. עם זאת, קצב האינפלציה גבוה ודרמטי - ולא נראה בישראל יותר מעשור. 

בכל מה שנוגע למחירי הדירות, הבעיה הזו נמצאת במגרש של הממשלה. בינתיים, הממשלה לא עושה דבר בעניין, ולכן השוק ממשיך לעלות במהירות מסחררת, ומשדר לממשלה שהוא לא לוקח ברצינות את ההצהרות שלה שהיא מתכוונת לצנן את השוק.

לגבי מדד המחירים עצמו, זה כבר באחריות נגיד בנק ישראל והוועדה המוניטרית. התוכנית שלו לצנן את השוק היא העלאה נוספת של הריבית בסוף החודש, וסביר מאוד להניח שפעם נוספת לאחר מכן. הדבר צפוי לצנן מעט את הכלכלה הישראלית, ואם הריבית תגיע לשיעור משמעותי אולי גם את שוק הדירות, שמחיריהן עלו בשנה החולפת ביותר מ-16%. מאחר ששיעור האבטלה בישראל נמוך מאוד כעת, בנק ישראל פחות חושש שהעלאת הריבית תיצור מיתון כלכלי ועלייה באבטלה.

מוקדם יותר היום פורסם כי מחירי הדירות עלו בחודשים פברואר-מארס 2022 ב-1.9% ביחס לינואר-פברואר 2022, ובכך השלימו עלייה של 16.3% לעומת פברואר–מארס של השנה שעבר. עליות המחירים בחודש זה נרשמו בכל המחוזות: בצפון חלה עלייה של 2.9% במחירים, בכלל המרכז של 2.4%, בחיפה 1.8%, בתל אביב 1.5%, בירושלים 1.3% ובדרום של 1.2%.

מדד המחירים הכללי לצרכן עלה ב-0.8% בחודש אפריל 2022 וב-4% בסך הכול בשנה החולפת. עליות מחירים בולטות נרשמו בענף הירקות הטריים, שעלו ב-5.5%, בענף ההלבשה שעלה ב-2.8%, בענף התחבורה שעלה ב-2.3% ובענף התרבות והבידור שעלה ב-1.5%. ירידות מחירים בולטות נרשמו בסעיף תקשורת - שירד ב-1.2%.