אחות שהותקפה בביה"ח

אחת האחיות שהותקפו בביה"ח משחזרת: "אתה נכנס לסרט אימה ולא יודע איך לצאת"

עשרות בני משפחה של מטופל שמת תקפו את הצוות הרפואי בביה"ח הדסה הר הצופים בירושלים והשחיתו את המקום • הסתדרות הרפואית הודיעה על שביתת מחאה של 24 שעות בבתי החולים ביום חמישי בעקבות האירוע
נוב ראובני וקטי דור
17 במאי 2022
21:00
עודכן ב 21:55

"עברנו הרבה דברים בחיים אבל פה באמת חששתי על חיי. אתה נכנס לסרט אימה ולא יודע איך לצאת ממנו", שחזרה בחדשות הערב בכאן 11 אחת האחיות שהותקפו אמש (שני) בבית החולים הדסה הר הצופים בירושלים. ההסתדרות הרפואית הודיעה על שביתת מחאה של 24 שעות בבתי החולים ביום חמישי בעקבות האירוע, בו עשרות קרובי משפחה של מטופל התפרצו ליחידה לטיפול נמרץ לאחר שהתבשרו על מותו, גרמו נזק לציוד והיכו אנשי צוות.

האחות מספרת שהיא שמעה קריאות על אישה שהתעלפה ובאה להגיש לה עזרה. "פתאום אני רואה שהיא לא מתעלפת - היא מחזיקה ביד חתיכת זכוכית", היא משחזרת וממשיכה: "היא לא הספיקה להגיע אליי עם היד, הבן משפחה השני שפך עלי מלא מים. התחיל לירוק עלי. התכופפתי, התחלתי להסתובב לצד השני וברחתי".

ההסתדרות הרפואית התריעה כבר לפני כשלושה חודשים שתשבית את בתי החולים למשך יום במקרה האלימות החמור הבא נגד צוותי הרפואה. השביתה, שבמהלכה יעבדו הרופאות והרופאים במתכונת שבת, תכלול את כל בתי החולים הציבוריים בישראל ואת מרפאות הקהילה. יושב ראש הסתדרות הרפואית, הפרופסור ציון חגי, אמר: "השביתה המתכוננת היא רק איתות אזהרה, לא נהסס להחמיר את הצעדים".

לפני כארבע שנים הוקמה הוועדה למיגור האלימות בקרב צוותים בראשות פרופסור שלמה מור יוסף. זאת, לאחר רצח האחות טובה קררו שהוצתה ונשרפה למוות בחודש מארס 2017 בסניף קופת חולים בחולון ולאחר דקירת האחות רחלי ברוך, שנפצעה באורח אנוש, כשנה לאחר מכן. הוועדה הגישה המלצות, אך ארבע שנים חלפו וההמלצות לא יושמו.

לפני כחודשיים התכנסה שוב הוועדה, עכשיו בראשותו של דוקטור ספי מנדלוביץ, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות. כפי שדווח היום בחדשות הערב, הוועדה צפויה להגיש כמה המלצות הנוגעות לאבטחת בתי החולים:

הגדלת מספר המאבטחים והשוטרים בבתי החולים, בעיקר בשעות לילה - אז מתרחשות רבות מן התקיפות. 
שיפור תנאי המאבטחים בבתי החולים על ידי הגדרת התפקיד כעבודה מועדפת, מהלך יעזור לגייס לתפקיד צעירים יוצאים יחידות קרביות.
הרחבת סמכויות המאבטחים, כך שיוכלו לעצור מתפרע אלים עד שתגיע המשטרה
הכשרה מיוחדת למאבטחי מוסדות בריאות הנפש
החמרת הענישה