-
צילום: דורון גולן, פלאש 90

זה הזמן לשנות את הכללים: הזיהומים בים שלא שמעתם עליהם

בעשור האחרון התקבלו אין ספור תלונות על זיהום מי הים שלנו, אבל הציבור לא שמע. הם נחשפו רק בעקבות מאבק של עמותת "הצלחה"
יפעת גליק, הזמן הירוק
19 במאי 2022
19:15
עודכן ב 13:31

זוכרים את אסון הזיהום הענק שהתגלה לאורך חופי הים של ישראל לפני יותר משנה? הוציאו גושים שחורים מהמים לאורך עשרות קילומטרים ומתנדבים עבדו מסביב לשעון כדי לנקות את הים.

אז על זה שמעתם, כי זה זיהום כל כך גדול שאי אפשר להסתיר.

עכשיו, בואו אני אגלה לכם סוד - בשנים האחרונות התקבלו מאות תלונות על זיהום הים מהחוף בחיפה ועד אשקלון. שפכים, שמן, מים עכורים, נוזלים לא מזוהים מה שלא תרצו. איך זה שעל כך הדברים האלה לא שמענו? נורא פשוט: זה משהו שאפשר להסתיר. ואם לא הייתי מקבלת נתונים בזכות מאבק של עמותת הצלחה על חופש המידע, גם אני לא הייתי יודעת על כל זה. אבל זאת אפילו לא ההתחלה.

קבלו את זה: בעשור הקודם חברת החשמל שטפה צינור דלק תת-ימי. שאריות שמן שהיו בו נשפכו לים, והחברה נקנסה על זה כולה ב-54 אלף שקל. כמה נשפך? איך זה קרה? לא נותנים מידע.

במשרד להגנת הסביבה כותבים שהתיעוד לעיתים אינו מלא ואינו מדויק. נשבעת לכם, זה מה שהם כתבו!

אל תלכו, יש עוד. בתי הזיקוק בחיפה החליטו לא לנקות את המכלים שלהם והזרימו שפכים מזוהמים לנחל הקישון. פעמיים. כמה קנס הם קיבלו על זיהום סביבתי חמור? 730 אלף שקל, ועוד קצת על תנאי.

תגידו, מה זה 730 אלף שקל בשביל בתי הזיקוק? כלום! זה לא מדגדג אותם! כל התיקים הפליליים שנסגרו בהרשעות בעשור האחרון, 48 במספר, קיבלו קנסות קלילים - עשרות אלפי שקלים, מאות אלפי שקלים.

אתם מבינים? יש פה סיפור ענק מתחת לאף שלנו. בעומק הים, זיהומונים כאלה שאף אחד לא שמע עליהם אף פעם. וזה מעצבן. כי כל עוד אלו סודות שנשארים בתיבת תלונות, כך זה גם נסגר - בשקט, באיזה קנס קטן.

אז בא לי לצעוק: היי! יש זיהום? זכותי לדעת, חובתי לדעת. שעל כל מזהם תתפרסם הודעה ביחד עם גובה הקנס. מה אתם אומרים? הגיע הזמן לשנות את הכללים.