אבעבועות הקוף
צילום: רויטרס

חשד למקרה ראשון של אבעבועות הקוף בישראל: גבר ששב מאירופה אושפז במצב קל

דיווח: ארגון הבריאות העולמי יקיים פגישת חירום בנושא • הנגיף ממשיך להתפשט ברחבי אירופה • במשרד הבריאות הישראלי קראו שלשום לחוזרים מחו"ל שסובלים מחום ופריחה לפנות לרופא
קטי דור ונוב ראובני
20 במאי 2022
13:59
עודכן ב 07:39

אבעבועות הקוף בישראל: גבר בשנות ה-30 לחייו שחזר מטיול במערב אירופה הגיע אתמול (שישי) לחדר המיון של בית החולים איכילוב עם נגעים מחשידים לווירוס אבעבועות הקוף. מבית החולים נמסר כי הוא במצב קל ויאושפז לצורך הערכה והשגחה בחדר בידוד.

ממשרד הבריאות נמסר כי הגבר נחשף לחולה עם אבעבועות הקוף בחו"ל. המשרד יקבל דגימה לאישור האבחנה. עוד נמסר כי מידע המגיע מרשויות בארצות בהן התגלו חולים בימים האחרונים מעיד שיש ריבוי מקרים בקרב גברים מקהילת להט״ב, אך לא רק מהקהילה.

ארגון הבריאות העולמי קיים פגישת חירום בנושא אבעבועות הקוף. כך מסרו ביום חמישי מקורות מהארגון לסוכנות הידיעות רויטרס. זאת ברקע יותר מ-100 מקרי הידבקויות בנגיף שהתגלו בימים האחרונים מחוץ למדינות אפריקה, שם הנגיף הוא אנדמי.

מספר מקרים שחשודים כנגיף התגלו היום גם בהולנד. בבריטניה עומד לפי שעה מספר המקרים על 20, כשהיום הודיעו רשמית על 11 מקרים נוספים שהתגלו. עם זאת, במדינה דואגים מקיומם של מקרי הדבקה נוספים שטרם נתגלו. שר הבריאות הבריטי סאג'יד ג'אוויד אמר כי "רוב המקרים הם מתונים, ורכשנו מנות נוספות של חיסונים אפקטיביים נגד אבעבועות הקוף".

גם בפורטוגל דיווחו על מקרי הדבקה נוספים, כך שסך הנדבקים בנגיף במדינה עלה ל-23. בתוך כך, שר הבריאות הגרמני קרל לאוטרבך הסביר כי "בהינתן הידע הזמין לנו עד כה, אנו מניחים שהנגיף אינו מועבר בקלות", וכי ניתן להכיל את ההתפרצות הזו.

מקרים ראשונים של הידבקות בנגיף אבעבועות הקוף דווחו אתמול בבוקר בגרמניה ובצרפת. בספרד רשויות הבריאות דיווחו על 14 מקרי הדבקה חדשים, כשהמספר הכולל עומד על 21. משרד הבריאות פרסם שלשום התייחסות לגילוי עשרות המקרים של אבעבועות הקוף ברחבי העולם בימים האחרונים. במשרד קראו לחוזרים מחו"ל שסובלים מחום ופריחה לפנות לרופא.

הנגיף הנדיר דומה לאבעבועות שחורות, אך נחשב קל ממנו. הוא מאובחן לרוב במדינות מערב ומרכז אפריקה. התסמינים כוללים חום, כאבי ראש וגירויים בעור. המחלה מתפתחת בתוך חמישה ימים עד הופעת הפצעים על הגוף. זמן ההחלמה מהנגיף הוא בין שבועיים לשלושה שבועות, ועלול לגרום גם לתמותה בקרב מוחלשי חיסון. בישראל לאורך ההיסטוריה אובחן חולה אחד בלבד בנגיף, שהגיע מניגריה. חיסון רגיל לאבעבועות שחורות מגן מפני הנגיף.

בד בבד, בחצות יתבטלו בדיקות הקורונה בכניסה לישראל, הן בנמל התעופה בן גוריון והן במעברי הגבול היבשתיים והימיים. עד עתה חייבים היו הנכנסים, ישראלים או תיירים, להיבדק בעמדות ה-PCR ולהמתין לשחרור מהבידוד.

השתתפו בהכנת הידיעה: שחר אלהרל ורם ברנדס