-

להציל את הצפון: המחדלים וההזנחה של מערכת הבריאות בפריפריה

מחסור חמור במיטות, רופאים חסרי אונים שעובדים סביב השעון - וחולים שצריכים לנסוע שעות כדי לקבל טיפול רפואי ראוי - סדרת כתבות חדשה על ההזנחה של מערכת הבריאות בצפון הארץ שגובה מחיר בחיי אדם
ריאד עלי
12 ביוני 2022
23:28
עודכן ב 16 יוני 12:10

מערכת הבריאות בצפון הארץ נמצאת בקריסה - אחרי שנים של הזנחה, מי שסובל מבעיות רפואיות בצפון ולא גר בסביבת בית חולים צריך לנסוע שעות כדי לקבל טיפול רפואי ראוי, לצד מחסור חמור במיטות טיפול נמרץ, מומחים ורופאים בכל בתי החולים באזור. בסדרת הכתבות "להציל את הצפון" ששודרה השבוע בחדשות הערב בכאן 11, יצא ריאד עלי לברר את היקף המחדל בצפון ומה המחיר הכבד שתושבי האזור משלמים בעקבותיו. 

הפרק הראשון בסדרה עוסק במחסור החמור בטיפול לסובלים מבעיות נוירולוגיות בצפון. כשבכל חצי שעה מתרחש אירוע מוחי בישראל, בבתי החולים באזור יש מצנתר מוח אחד, שמבצע בין 600  ל-700 צנתורים בשנה. כך קורה שמי שחולה בפרקינסון או לוקה בשבץ מוחי, נותר חסר אונים. 

פרק 1 - נוירולוגיה במצוקה: למה בבתי החולים בצפון יש רק מצנתר מוח אחד?

הפרק השני בסדרה עוסק במחסור במרכזי השיקום. מאות משפחות מהצפון שעברו אירוע רפואי מטלטל מעתיקים את מקום מגוריהם ועוברים למרכז לעיתים לחצי שנה ויותר בגלל המחסור במרכז טיפולי. 15% מהמשפחות במרכז השיקומי שברעננה בית לוינשטיין מגיעות מהצפון. פגשנו את המטופלים שפיצלו את משפחתם רק כדי לזכות בטיפול הולם – שלא זמין עבורם קרוב לבית.

פרק 2 - “סגרתי את מקום העבודה שלי": המטופלים מהצפון שנוסעים עד המרכז בשביל שיקום

בפרק השלישי, בית החולים בצפת ממשיך לשווע לתקנים ולתקציבים מהמדינה אבל נשאר מיובש. כך עומדות מחלקות חדשות שוממות לגמרי כי אין תקנים, ומה שבולט בעיקר הוא מחסור במכשור מתקדם ובמחלקה פסיכיאטרית בבניין בן 100 שנה.

פרק 3 - בלי הפרדה, בבניין בן 100 שנה: התנאים הקשים במחלקה הפסיכיאטרית לנוער בביה"ח זיו