סיגריה
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

מה שוקל יותר - כל הבדלים שנזרקו השנה על הרצפה או 135 אלף פילים?

בישראל זורקים 6 מיליארד בדלי סיגריות על הרצפה בשנה שגורמים נזק עצום לסביבה. הזמן שלוקח להן להתכלות - 15 שנה
יפעת גליק
17 ביוני 2022
07:58

סיגריות זה לא טוב לבריאות. את זה כולם יודעים. כן, גם מי שבדיוק חיפש את המצית. אבל מכונות העשן המיניאטוריות האלה עושות נזק גם לסביבה שלנו. וכדי לקבל קצת פרופורציות על ההשלכות הסביבתיות של הסיגריה הבאה שמישהו מדליק, הנה נתון: שישה מיליארד - זאת כמות בדלי הסיגריות שנזרקות בישראל על הרצפה בכל שנה.

שישה מיליארד בדלים לא טועים. שאריות הסיגריות האלה הן הלכלוך הכי נפוץ שיש בישראל מחוץ לפח, ברחוב, בטבע, על החוף, איפה לא? וזה רק אצלנו. בעולם כולו מושלכים כמעט פי אלף יותר בדלי סיגריה על הקרקע. ארבעה וחצי טריליון פלוס מינוס, אבל מי סופר? וזאת חתיכת כמות כבדת משקל - בערך 800 מיליון טונות של פסולת רעילה. זה המשקל של בערך 135 אלף פילים אפריקנים.

עוד נתון: 15 שנה - זה הזמן שלוקח לבדל סיגריה אחד להתכלות באדמה. 15 שנה בגלל שמישהו לא היה מוכן ללכת כמה שניות לפח הקרוב. אבל הנזק הסביבתי של הסיגריות לא מסתכם רק בזבל על הרצפה. בעולם כורתים 600 אלף עצים כל שנה כדי לייצר שטחים חקלאיים של טבק. שטחים שמתפרסים על שלושה וחצי מיליון דונם. שזה, רק בשביל הפרופורציות, גם השטח של כל שמורות הטבע והגנים הלאומיים שיש בכל מדינת ישראל.

אז מה שוקל יותר - כל הבדלים שנזרקו השנה על הרצפה או 135 אלף פילים? תלוי אם מכניסים למשוואה הזאת קצת פרופורציות.