חיסון קורונה
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מודרנה: החיסון המעודכן לאומיקרון נוסה בהצלחה

חודש לאחר קבלתו נצפתה עלייה של ממש בחיסוניות, בלי תלות בתחלואה קודמת בקורונה • קופות החולים דורשות ממשרד הבריאות תקציב נוסף להיערכות לגל התחלואה • הירידה במקדם ההדבקה נמשכת, 190 חולים במצב קשה. אתמול אובחנו 10,785 נדבקים חדשים בקורונה ביממה, שיעור הבדיקות החיוביות - 35%
יואב זהבי וקטי דור
22 ביוני 2022
11:40
עודכן ב 23:29

חברת מודרנה הודיעה היום (רביעי) כי הנוסחה החדשה של החיסון שפיתחה נגד נגיף הקורונה הביאה לתגובה חזקה של המערכת החיסונית נגד תת-וריאנטים של האומיקרון. כך דווח בחדשות הערב בכאן 11. חודש לאחר קבלת החיסון המשופר, נצפתה עלייה של ממש בחיסוניות, בלי תלות בתחלואה קודמת בקורונה. משלוח ראשון של החיסון צפוי באוגוסט, לפני קבלת אישור מה-FDA וממנהל התרופות האירופי למתן מנת דחף.

עוד דווח בחדשות הערב כי ממודלים של משרד הבריאות על גל התחלואה ב-BA.5, עולה כי הווריאנט אכן מדבק יותר ועמיד יותר בפני החיסון. אבל, ההערכה שגובה הגל יהיה נמוך יותר מזה של האומיקרון המקורי בינואר. יחד עם זאת, בימים האחרונים נמצאו יותר מ-10 אלף מאומתים מדי יום והתחלואה צפויה עוד לעלות בימים הקרובים.

אמש התקיימה ישיבה של מנכ"ל משרד הבריאות פרפסור נחמן אש עם מנכ"לי קופות החולים לאור העלייה בתחלואה, ובה הם התבקשו להרחיב את ההיערכות לגל ה-6. מנכ"לי קופות החולים דרשו ממשרד הבריאות תקציבים נוספים על מנת לשם כך. נתונים שפרסם הערב משרד הבריאות מעלים כי מספרם של החולים שמצבם קשה ממשיך לעלות ועומד כעת על 201, 41 מהם מונשמים. שיעור ההידבקות - 35%. מקדם ההדבקה מוסיך לרדת וכעת הוא 1.28.

ממונה הקורונה, פרופסור סלמן זרקא, אמר כי אנו נמצאים בתוך גל נוסף של המגפה - גל שישי, שמייצר תחלואה קשה בעיקר בקרב אוכלוסיה בסיכון ואנשים מעל גיל 60, שהם עיקר המאושפזים. בתדרוך של משרד הבריאות אמר זרקא כי הגל הנוכחי מיוחס ל-BA5 והוא נמצא כבר ביותר מ-50% מהריצופים הגנטים.

הוא שב ואמר כי לא נבחנות הגבלות או סגרים וכי אין המלצה מקצועית לפעולות כאלה בגל הנוכחי. "נוכל להמשיך באורח החיים שלנו כולל לתכנן חופשה בחו"ל או בארץ, כל אלה אפשריים ואין לנו מדיניות שהולכת לפגוע בהם. אבל חובתנו - להיזהר - גם בארץ ובמדינות שנות בעולם כדי לעבור את הגל הזה בשלום".

לגבי מאפייני הווריאנט BA5, אמר ממונה הקורונה: "אנחנו לומדים מהפורטוגלים שהזן מדבק יותר ועוקף את החיסון בכל מה שקשור למניעת הדבקה. ההנחה שלנו היא שגל BA5 יהיה יותר נמוך מגל האומיקרון שהיה בינואר. אני עדיין נזהר כי מדובר במודל". עוד אמר כי הוא מניח שהיענות הורים לחיסון ילדים מתחת לגיל חמש לא תהיה גבוהה ועם זאת הדגיש: "שמח ככל שהחיסון יאושר בישראל, כך שתהיה להורים לילדים קטנים אפשרות להגן עליהם".

משרד הבריאות עדכן היום על ירידה נוספת במקדם ההדבקה, שעומד על 1.28. אתמול אובחנו 10,785 נדבקים חדשים בקורונה ביממה, שיעור הבדיקות החיוביות - 35%. מספר החולים שמצבים קשה ירד ביממה האחרונה ל-190. ממונה הקורונה, הפרופסור סלמאן זרקא, יקיים היום תדרוך לעיתונאים.

בנמל התעופה בן גוריון נמצאו אתמול בקרב החוזרים מחו"ל 926 מאומתים לקורונה ביום אחד, מתוכם 118 שנחתו מיוון. אחוז המאומתים הגבוה ביותר בשבוע האחרון הוא ממרוקו, משם הגיעו 100 חיוביים מתוך 1,365 נוסעים, שמהווים יותר מ-7% מסך הנוחתים. פורטוגל נמצאת במקום השני עם 84 מאומתים מתוך 1,222 חוזרים - 6.87% מסך הנכנסים מהמדינה. בקרב הנוחתים מספרד נמצאו 336 מאומתים מתוך 5,768 שמהווים 6% מכלל הנוחתים.