מפעלי בז"ן בחיפה
צילום: מאיר וקנין, פלאש 90

פקחים זיהו זיהום חריג ממפעלי בז"ן בחיפה – המנכ"ל מנע את כניסתם

חשיפת הזמן הירוק | מנכ"לית איגוד ערים חיפה דרשה בשיחה עם מנכ"ל בתי הזיקוק לאפשר לפקחים מטעמם לבדוק אם יש דליפה במפעל, וטענה - "קורה אצלכם חתיכת אירוע ואתם מסתירים אותו". מנכ"ל בז"ן השיב לה: "אם הייעוץ המשפטי אומר שאין לכם סמכות להיכנס, אז אין לכם" • בז"ן: נכונים תמיד לשתף פעולה עם כל גורם בעל סמכויות אכיפה מתאימות בחוק
הזמן הירוק
23 ביוני 2022
19:01
עודכן ב 19:39

לפני כחודש, מנכ"לית איגוד ערים חיפה, ליהי ברמן, התקשרה למנכ"ל מפעלי בז"ן, מלאכי אלפר, ודרשה ממנו להכניס את נציגיה למפעל, לאחר שפקחי האיגוד זיהו זיהום חריג במקום. בשיחה, שהקלטה שלה נחשפה היום (חמישי) בתוכנית הזמן הירוק בכאן 11, המנכ"ל סירב להכניס את הפקחים.

ברמן טענה בשיחה: "מה שאני מניחה זה שקורה אצלכם עכשיו חתיכת אירוע במפעל ואתם מסתירים אותו. ובגלל זה בוקר אחד החלטתם שאין לנו סמכות להיכנס". אלפר השיב לה: "את לא מבינה בזה עדיין אחרי 38 שנה. את לא מבינה בזה דבר וחצי דבר. את יכולה להניח מה שאת רוצה. אם הייעוץ המשפטי אומר שאין לכם סמכות להיכנס אז אין לכם, ותעשי בזה מה שאת רוצה".

יו"ר איגוד ערים חיפה, שרית גולן שטיינברג, הגיבה לדברים בריאיון ליפעת גליק ואמרה: "יש לנו פקחים ואת החובה כלפי הציבור שאותו אנחנו משרתים להכניס פקחים לתוך החברה בכל מקרה שיש חשש לאירוע זיהום".

גולן שטיינברג אף חשפה מקרה זיהום נוסף שמערב את בז"ן שהתגלה השבוע: "לפני כשלושה, כפיילוט למכשיר חדש שרכשנו עבור האיגוד – מצלמה תרמית עם עדשה ארוכה יותר ממה שהייתה לנו – גילינו דליפה מתוך בז"ן מאחד המיכלים. הכונן שלנו הגיע, והפעם אחרי המתנה מאפשרים לו להיכנס, אבל לא לוקחים אותו למקום שאליו הכונן ביקש. מבחינתנו, כשהם מונעים מהכוננים שלנו להיכנס לבז"ן ולהגיע למקומות שאנחנו רוצים לבדוק – הם מוחזקים כמי שמסתירים דליפה". 

תגובת בז"ן: "קבוצת בז"ן נכונה תמיד לשתף פעולה עם כל גורם בעל סמכויות אכיפה מתאימות בחוק. הקבוצה נוהגת בשקיפות מלאה מול כל רשות המוסמכת לקבל ממנה מידע על פי חוק".

בחברה התייחסו גם לאירוע שתיארה יו"ר איגוד ערים חיפה בתוכנית, ומסרו: "ככלל, נתוני ההשפעה הסביבתית של בז"ן משודרים באופן ישיר לאיגוד ערים חיפה, וכל אירוע חריג מדווח ע"י הקבוצה על פי הדין. בניגוד לטענה, לא התרחש כל אירוע מהסוג המתואר ולא מדובר ב'פליטה שלא דווחה'. השבוע הגיע אחד מנציגי האיגוד וקיים סיור במפעל בעקבות צילום של קיטור (אדי מים) שנצפו במצלמת האיגוד. הסיור הסתיים ללא כל ממצא".