יפעת גליק

לאן לעזאזל נעלמו כלובי המחזור שהיו ברחובות?

זוכרים שפעם היינו לוקחים בקבוקים למחזוריות? ואז, ביום בהיר אחד הן פשוט נעלמו. לפני כחצי שנה החליטו בממשלה להחיל את חוק הפיקדון גם על בקבוקים גדולים. במשרד להגנת הסביבה חשבו שאם נקבל כסף על מחזור בקבוקים, אנשים ירוצו לסופרים – אז זהו שלא. אומנם הכוונות היו טובות אבל בפועל, הפכנו למדינה שממחזרת פחות
יפעת גליק
24 ביוני 2022
12:19

הינה השאלה שמטרידה הכי הרבה אנשים בכל מה שקשור לסביבה ומחזור: לאן לעזאזל נעלמו המחזוריות הגדולות שהיו בכל רחוב? אם מאז שהן נעלמו גם אתם הפסקתם למחזר בקבוקים גדולים, אתם לא לבד. ומה שהכי מבאס בסיפור הזה, שכל זה קרה בגלל כוונות טובות, אבל בהתנהלות די גרועה. 

בואו נחזור קצת אחורה. לפני חצי שנה החליטו בממשלה שגם על בקבוקי שתייה גדולים אפשר יהיה לקבל בחזרה דמי פיקדון. עד אז היינו הולכים לקצה של הרחוב ומניחים בתוך כלובי המחזור את בקבוקים. נכון שבלי לקבל כסף, אבל מצד שני זה היה ממש קל.  חברים סיפרו לי איך הם היו מאחסנים בבית את הבקבוקים במקום מיוחד, וכל שבוע הם היו לוקחים את הבקבוקים ביחד עם הילדים לכלובי המחזור. זה כבר היה הרגל חיובי אצל הרבה אנשים. 

אבל יום אחד, בלי הכנה, הסברה או הודעה מוקדמת – פוף, נעלמו המחזוריות מהרחובות. זה קרה כי במשרד להגנת הסביבה חשבו שאם ממילא מקבלים כסף על בקבוקים למחזור, כולם ילכו לסופר הקרוב ויחזירו שם את הבקבוקים הריקים, נכון? לא נכון. במקום טיול קצר לכלוב הקרוב, עכשיו צריך אמביציה של רשג"ד בצופים כדי למחזר בקבוקים. לאסוף, לנסוע, לשאול איפה להניח, לספור, לבקש תשלום, וכל זה במקרה הטוב, במקרה הרע בכלל מסרבים לקחת מכם את הבקבוקים. 

וככה בתוך שלושה חודשים בלבד התקבלו יותר מ-1,200 תלונות על סירוב לקבל בקבוקים בנקודות האיסוף. עם כל זה, למי בכלל יש כוח לקחת את הבקבוקים למחזור? אולי החוק למחזור בקבוקים גדולים הוא דבר טוב, אבל יש מצב שמאז שהוא נכנס לתוקף הפכנו למדינה שממחזרת פחות, אז מה עשינו בזה?