פלסטיק בים
צילום: שאטרסטוק

משאית זבל בכל דקה: כמה נתונים על הזיהום בים

השבוע זה הפך לרשמי: הקיץ כאן, וזה בול הזמן ללכת לים. אבל יש רק בעיה אחת – 8 מיליון טונות של פלסטיק מציפים לנו כל שנה את המרענן הרשמי של הקיץ
יפעת גליק
24 ביוני 2022
12:37
עודכן ב 23:19

השבוע באופן רשמי התחיל הקיץ, ומה יותר כיף בקיץ כאן מאשר ללכת לים? ואין כמו לשבת מול הים האינסופי בשביל לקבל קצת פרופורציות. אז עכשיו כשפרסתם לכם את המגבת על החוף, אני זורקת לכם מספר: 8 מיליון טונות - זאת כמות הפלסטיק שנזרקת בכל שנה לים.

זה כאילו שהיינו זורקים לים שלנו בכל דקה משאית זבל שלמה מפוצצת בשקיות, בקבוקים, אריזות, צעצועים שנשפכו ממכולה שנפלה, מאוניית משא, רשתות דיג, נעליים, בגדים סינטטיים, טוב הבנתם.

מתוך כל הזבל שיש בים שלנו - 85% זה פלסטיק. והוא גם הכי מזיק, כי הוא הכי עמיד. כמה עמיד? 450 שנה - זה הזמן שייקח לבקבוק חד פעמי אחד להתכלות. בקבוק ששימש אותנו לכמה דקות, יישאר כאן לנצח בים שלנו. טוב לא לנצח. וכשלוקחים בחשבון שאת הפלסטיק ייצרו לראשונה ב-1909, יוצא בחישוב מהיר שכל מוצר מפלסטיק שהאנושות אי פעם ייצרה - עדיין נמצא כאן. ורובו נמצא בים. איפה בדיוק? בעיקר בשלושה מקומות. 

כמעט 2,200 טונות של פלסטיק צפים להם במימי האוקיינוס ההודי, קצת יותר מ-9,000 טונות פלסטיק נמצאים בצפון האוקיינוס האטלנטי, אבל אין כמו אי הפלסטיק של צפון האוקיינוס השקט. לפי הערכות כמות הפלסטיק שכלואה שם, בין קליפורניה להוואי, שוקלת לפחות 79 אלף טונות. 

הוא כל כך גדול, שב-2018 השטח שלו הגיע ליותר ממיליארד וחצי קילומטרים רבועים, שזה, רק בשביל הפרופורציות, יותר מהגודל של כל רוסיה. ורק כדי להבהיר שזה לא רק עניין של לכלוך וזיהום, זורקת לכם עוד מספר, אחרון להפעם - 75 מיליארד דולר בשנה, זה הנזק הכלכלי שנגרם מכל הפלסטיק ששוחה לנו בים. נזק כלכלי מפגיעה במגוון בעלי החיים שחיים בים ומהפגיעה בענפי הדיג, התיירות והספנות.

וזה לא שאני מנסה להגיד לכם אם להשתמש בפלסטיק או להפסיק, אני כאן רק כדי לעזור לכם לקבל את ההחלטה שלכם - עם קצת פרופורציות.